środa, 24 stycznia 2018 r.

Chełm

Kolejne miasto w regionie ma kolumbarium. Jakie będą ceny?


Chełm. Pierwsza część długo wyczekiwanego kolumbarium jest już gotowa i niedługo rozpocznie się sprzedaż nisz na urny.

Budowę kolumbarium na zarządzanym przez nas Cmentarzu Komunalnym rozłożyliśmy na dwa etapy – mówi Zbigniew Matuszczak, prezes występującego w roli inwestora Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie. – Zakończony właśnie pierwszy etap to 60 proc. całego zadania. Gotowych jest już 16 z 27 zaplanowanych segmentów z 432 niszami. Docelowo nisz ma być 744.
Prezes zapowiada, że drugi etap inwestycji rozpocznie się już wiosną przyszłego roku. Na całe zadanie MPGK wygospodarowało około 2 mln zł netto.

– Już ponad 80 osób wyraziło gotowość wykupienia niszy – dodaje Matuszczak. – Zainteresowanie naszą ofertą wciąż rośnie. Sama sprzedaż rozpocznie się, kiedy będziemy mieli już dopracowany cennik i regulamin. Stanie się to jeszcze w tym roku.

Prezes zakłada, że cena nisz zostanie ustalona na poziomie około 4,1 tys. zł. Część z nich pomieści cztery urny, a pozostałe do trzech. Tymczasem na chełmskim Cmentarzu Komunalnym tradycyjny, dwuosobowy grób ziemny kosztuje 4,9 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszt postawienia pomnika.

– Z naszej strony wartością dodaną będzie stały monitoring kolumbarium, jego sprzątanie, oświetlenie, dbałość o posadzone tam rośliny – dodaje Matuszczak. – Segmenty kolumbarium będą myte i konserwowane specjalnymi środkami do granitu. Również ubezpieczenie kolumbarium należy do administratora cmentarza.

Aby zabezpieczyć nisze przed wandalami, w MPGK opracowano specjalne nakrętki mocujące zakrywające je płyty. Zakręcić i odkręcić można je jedynie przy pomocy odpowiednio dopasowanego klucza. To też sposób na niedopuszczenie do sytuacji, w których właściciele nisz próbowaliby umieścić w nich kolejną, ponadnormatywną urnę, nie informując o tym administratora.

Docelowo kolumbarium z 744 niszami ma zająć teren o powierzchni 12 arów. Komunalnicy zakładają, że w każdej niszy złożone zostaną średnio 2–3 urny. Gdyby przełożyć to na tradycyjne pochówki, to teren ten należałoby pomnożyć przez 7–8. Z tego rachunku wynika, że zamiast 12 arów potrzebny by był ponad hektar.

Nowe kolumbarium robi wrażenie doborem materiałów i jakością wykonania. Chociaż MPGK gotowego projektu technicznego dorobiło się już w 2014 roku, to na etapie realizacji do współpracy zaprosiło jeszcze Sławomira Kuczyńskiego, architekta wnętrz, który specjalizuje się w kamieniu.

– Cieszę się, że inwestor skorzystał z moich korekt i dodatkowych propozycji do projektu – mówi Kuczyński. – Myślę, że udało nam się stworzyć obiekt, który może stać się wzorem dla innych ośrodków.

nie jestem robotem
gość
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nie jestem robotem
nie jestem robotem (30 października 2017 o 16:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Glanc pomada, much nie siada
Rozwiń
gość
gość (28 października 2017 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie jest cmentarz tylko obiekt wystawowy z pojemnikami na resztki zwłok, ciekawe czy tam będzie można przetrzymywać pojemniki z resztkami kotów czy psów.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2017 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ładnie zrealizowana inwestycja. Podoba mi się pomysł z półkami na znicze, kwiaty. W Puławach urzędnicy zafundowali nam projekt, który nie spełnia oczekiwań mieszkańców. Widać to jak odwiedzi się cmentarz komunalny. Brak miejsca aby zapalić nawet jeden symboliczny znicz. Wszystkie znicze, kwiaty trzeba ustawiać na ziemi. Rodziny zmuszone są do zapalania zniczy i ustawiania kwiatów przy obcej mogile.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2017 o 09:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co mam płacić za urnę Matuszczakowi skoro mogę ją trzymać w domu.
Rozwiń
Parafjanka
Parafjanka (27 października 2017 o 23:45) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Po spaleniu ciała nie idzie się do nieba! To grzech! Tak proboszcz mówił!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!