sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Krew odpisana od podatku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 grudnia 2007, 16:48

Za oddany litr krwi, odpiszesz 130 zł od swojego podatku. Honorowi krwiodawcy będą mogli ją potraktować jako darowiznę.

W chełmskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa szacują, że w przyszłym roku z ulgi skorzysta około setki osób.

Do punktu krwiodawstwa już dzwonią osoby z zapytaniem, o to ile mogą odliczyć za oddanie krwi. - Na razie tylko udzielamy informacji dotyczących ulgi. Ale już na początku stycznia będziemy wydawać zaświadczenia do Urzędu Skarbowego - mówi Małgorzata Legieć z chełmskiego RCKiK i dodaje, że uprawnionych do odliczenia darowizny jest spora liczba.

Ile można zarobić na krwi? W ciągu roku można ją oddać sześć razy. Jednorazowo pobiera się jej 450 mililitrów . Cena jednego litra krwi wynosi 130 zł. Taka sama ilość osocza wyceniona została na 170 zł. Rocznie można go oddać nawet 12 litrów.

- Odpisanie ulgi na krew nie powinno nastręczać większych trudności - twierdzi Alicja Kupczyńska, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego. - Darowizna musi być poświadczona dokumentem z RCKiK. Do zeznania podatkowego należy dołączyć załącznik PIT-O. Przy czym trzeba pamiętać, że wysokość odliczenia nie może przekroczyć 6 procent dochodu.

Paweł Marzec oddaje krew od trzech lat.

Niestety, ulga go nie dotyczy, bo jest studentem. - Za rok, gdy znajdę stałą pracę, na pewno zacznę korzystać z ulgi. Mam nadzieję, że do tego czasu jej nie zlikwidują - mówi Marzec. - To, że krwiodawcy chcą korzystać z możliwości odpisu, nie oznacza, że przestają bezinteresownie pomagać. Taka ulga podatkowa, to pewnego rodzaju wyróżnienie.

Elżbieta Budzińska, specjalista do spraw upowszechniania honorowego krwiodawstwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, cieszy się, że wysiłek krwiodawców jest w jakiś sposób uhonorowany. - Im szczególnie należą się takie przywileje - dodaje Budzińska. - Ale trzeba pamiętać o tym, że ludzie nie oddają krwi po to, żeby osiągnąć z tego tytułu jakieś korzyści. Chcą przede wszystkim pomagać innym.

Monika Mojsym
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!