czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Kto ma płacić za bezpieczeństwo na kąpielisku?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2012, 18:01

Na koszty utrzymania bezpieczeństwa muszą złożyć się przedsiębiorcy oraz władze gminy ( Jacek Barczy
Na koszty utrzymania bezpieczeństwa muszą złożyć się przedsiębiorcy oraz władze gminy ( Jacek Barczy

Ustawodawca obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z akwenów wodnych obarczył szefów parków narodowych i krajobrazowych, wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz organizatorów zajęć rekreacyjnych, czy sportowych na wodzie.

Przyjęta w sierpniu ubiegłego roku ustawa o bezpieczeństwie na obszarach wodnych nie rozwiązuje problemu. Bywa, że jest bagatelizowana. Przykładem może być Jezioro Białe.

- Niestety ta ustawa nie jest do końca precyzyjna – mówi Tadeusz Sawicki, wójt gminy Włodawa.

– Moim zdaniem ośrodki wypoczynkowe w rejonie Jeziora Białego i Glinek, które reklamują się jako rekreacyjne, ustawowo powinny włączać się do wszelkich przedsięwzięć przekładających się na bezpieczeństwo ludzi w i na wodzie. Tymczasem, nie brakuje ośrodków, które nie zamierzają dokładać się do utrzymywania ratowników patrolujących jezioro.

Zupełnie inne podejście do problemu prezentuje Andrzej Czaja, właściciel jednego z ośrodków.

– Sprzedając wczasowiczowi usługę, jestem za niego odpowiedzialny, i to bez względu na to, czy przebywa on w ośrodku, czy też wypłynął rowerem wodnym na jezioro, bądź postanowił się w nim wykapać. A takie określenia położonych nad wodą ośrodków, jak wypoczynkowe, czy rekreacyjne i tak przecież z natury rzeczy są spójne.

Czaja na początku sezonu zadeklarował się, że na utrzymywanie ratowników będzie łożył po 1 tys. zł. Podobne zobowiązanie podjęło również kilku jego kolegów. Uważa, i tego samego zdania jest wójt, że gdyby tak do sprawy podeszli wszyscy, w tym właściciele 15 wypożyczalni sprzętu wodnego, to Jezioro Białe słynęłoby nie tylko ze swojej urody i czystej wody, ale również jako wzorowe i bezpieczne kąpielisko.

Władze gminy chcą wystąpić do wszystkich właścicieli ośrodków i wypożyczalni, żeby uświadomić im obowiązki wynikające z nowej ustawy. Chcą także, aby się zadeklarowali, czy ich ośrodek ma charakter wypoczynkowo rekreacyjny, czy ich zadaniem tylko wypoczynkowy. Jeśli wskażą drugi wariant, będzie oczekiwał, aby podpisali odpowiednie oświadczenie.

– Wątpię, czy ktokolwiek zdecyduje się takie oświadczenie podpisać – mówi Czaja. – Przecież nikt z nas nie może zabronić swoim gościom korzystania z wody.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!