Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

24 listopada 2008 r.
20:28
Edytuj ten wpis

Ktoś ujawnił informatorów Straży Granicznej

0 6 A A

Imiona i nazwiska, adresy, numery telefonów i treść rozmów. Materiały operacyjne Straży Granicznej krążą wśród przestępców. Można się z nich dowiedzieć, kto przemyca, a kto sypie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wczoraj udało nam się dotrzeć do jednej z osób, której nazwisko przewija się w materiałach.

- To się po prostu nie mieści w głowie. Przecież ktoś się może na mnie mścić - mówi oburzony mężczyzna. Chce pozostać anonimowy.

Sprawa wyszła na jaw wczoraj, po tym jak do lokalnego Super Tygodnia Chełmskiego ktoś przyniósł płytę z - wszystko na to wskazuje - tajnymi materiałami.

- Na płycie były pseudonimy oraz imiona i nazwiska informatorów, przemytników i funkcjonariuszy, zapisy rozmów, billingi, zdjęcia z obserwacji. Był też opis jednej z tajnych operacji - opowiada Wanda Jaroszczuk, redaktor naczelna tygodnika.

Dane dotyczą ubiegłego roku. Są w nich wymienione nazwiska ludzi mieszkających w nadbużańskich miejscowościach i informacje dotyczące zorganizowanych grup przemytniczych. Można się z nich dowiedzieć, kto, kiedy i z kim przemycał nielegalne towary oraz kto informuje o takich zdarzeniach funkcjonariuszy.

Ustaliliśmy, że powstały już kopie, które krążą wśród przemytników. Jak oryginał dostał się w ich ręce? Źródłem mógł być pendrive, który jeden z przemytników znalazł na przejściu granicznym. Tę wersję uprawdopodabnia fakt, że wśród materiałów znajdują się zupełnie przypadkowe pliki, np. prywatne zdjęcia czy formularze dokumentów.
Co na to Straż Graniczna? - Sprawa jest nam znana - mówi jedynie ppłk Andrzej Wójcik, rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Dla dobra prowadzonego postępowania nie możemy udzielać informacji na ten temat.

Konsekwencje ujawnienia takich informacji mogą być dla osób współpracujących ze strażą bardzo poważne. - Jak poważne, to zależy od tego, na czyj temat udzielały informacji. Jeśli nie mówimy o drobnych przemytnikach, tylko zorganizowanych grupach przestępczych, to bezpieczeństwo informatorów może być zagrożone - mówi anonimowo jeden z policjantów.

- Na pewno będziemy rozważali wszczęcie śledztwa w tej sprawie - mówi Zbigniew Betka, szef chełmskiego ośrodka zamiejscowego Prokuratury Okręgowej w Lublinie.
(tom)


Czy poufne dane Straży Granicznej są należycie chronione? - wypowiedź się na FORUM

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ala / 2 grudnia 2008 o 18:53
BraVo!! haha nie toleruje konfidentow!! i teraz wszystko bedzie jasne kto strzela z pupy;)
Avatar
olo / 25 listopada 2008 o 11:03
W normalnym panstwie za taki numer polecialby Komendant Glowny SG...No, ale u nas...
Avatar
jojo / 25 listopada 2008 o 10:58
Najpierw Macierewicz ujawnil agentow, a teraz ta sprawa...Zapewnienie porządku publicznego i bezpieczenstwa panstwa bez informatorow jest niemozliwe. Robcie tak dalej!!! Ja p@#$%#@!, co za panstwo...
Avatar
m / 25 listopada 2008 o 09:57
dziękuję ;-)
Avatar
m / 25 listopada 2008 o 09:07
nie "spalił" a "ujawnił", dbajcie o czystośc języka, media powinny dawać wzór a nie czerpać z języka potocznego... i nie chodzi mi o słownictwo bardzo wyszukane, tylko zwyczajnie poprawne.
Avatar
Michał23 / 25 listopada 2008 o 07:30
Ten kto wyprowadził tajne materiały,powinien dostać dożywocie,byłby to pouczający przykład dla ludzi którzy uważają się za elitę,a reprezentują dno moralne.W rzeczywistości dla takich ludzi nie istnieje prawo karne,dlatego ludzie tracą zaufanie do państwa.Przecieki wśród polityków nagminne,ale czy któryś został za to ukarany? Ani jeden!
Avatar
Ala / 2 grudnia 2008 o 18:53
BraVo!! haha nie toleruje konfidentow!! i teraz wszystko bedzie jasne kto strzela z pupy;)
Avatar
olo / 25 listopada 2008 o 11:03
W normalnym panstwie za taki numer polecialby Komendant Glowny SG...No, ale u nas...
Avatar
jojo / 25 listopada 2008 o 10:58
Najpierw Macierewicz ujawnil agentow, a teraz ta sprawa...Zapewnienie porządku publicznego i bezpieczenstwa panstwa bez informatorow jest niemozliwe. Robcie tak dalej!!! Ja p@#$%#@!, co za panstwo...
Avatar
m / 25 listopada 2008 o 09:57
dziękuję ;-)
Avatar
m / 25 listopada 2008 o 09:07
nie "spalił" a "ujawnił", dbajcie o czystośc języka, media powinny dawać wzór a nie czerpać z języka potocznego... i nie chodzi mi o słownictwo bardzo wyszukane, tylko zwyczajnie poprawne.
Avatar
Michał23 / 25 listopada 2008 o 07:30
Ten kto wyprowadził tajne materiały,powinien dostać dożywocie,byłby to pouczający przykład dla ludzi którzy uważają się za elitę,a reprezentują dno moralne.W rzeczywistości dla takich ludzi nie istnieje prawo karne,dlatego ludzie tracą zaufanie do państwa.Przecieki wśród polityków nagminne,ale czy któryś został za to ukarany? Ani jeden!
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

Dyrektor szpitala poprosi ZUS o sprawdzenie zwolnień lekarskich pielęgniarek

Dyrektor szpitala poprosi ZUS o sprawdzenie zwolnień lekarskich pielęgniarek 1 8

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. We wtorek zwołano konferencję prasową w związku z sytuacją.

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020
galeria
film

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 52 0

Piotr Tomala, himalaista z Lublina został nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon 7 2

PIŁKA RĘCZNA MKS Perła Lublin ma za sobą znakomity sezon, ale w klubie nadal praca wre. We wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono listę zawodniczek na nowy sezon. Do zespołu dołączą cztery Polki i Dunka

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało 0 1

34-letnia kobieta trafiła do szpitala po dachowaniu Volkswagena w miejscowości Wilków (gmina Werbkowice).

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 4 2

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 2

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.