sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Kumowa Dolina wychodzi z cienia. Powstanie centrum kulturalno-rekreacyjne

Dodano: 17 grudnia 2015, 07:25

Amfiteatr w jego obecnym stanie to przysłowiowy obraz nędzy i rozpaczy (fot. Jacek Barczyński)
Amfiteatr w jego obecnym stanie to przysłowiowy obraz nędzy i rozpaczy (fot. Jacek Barczyński)

Opuszczony od lat amfiteatr w Kumowej Dolinie i sąsiedni stok narciarski będą składać się na całoroczne centrum kulturalno-rekreacyjne. Jest tylko jeden kłopot – potrzebne są na to pieniądze z zewnętrznych źródeł.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Samym stokiem praktycznie zajął się już Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jeśli chodzi natomiast o amfiteatr z dawną strzelnicą, to intencją miasta jest przekazanie tego majątku Chełmskiemu Domowi Kultury.

– Wyraziliśmy zgodę i chęć przejęcia tej nieruchomości – mówi Małgorzata Paździor-Król, dyrektor ChDK. – Samo przekazanie wymaga jednak odpowiednich procedur rozłożonych w czasie.

Paździor-Król podkreśla, że miastu potrzebne jest miejsce na imprezy plenerowe, które z uwagi na wymóg ciszy nocnej nie musiałyby się kończyć z wybiciem godz. 22. Pod tym względem obiekt w Kumowej Dolinie jest wręcz idealny. Dyrektor ma już szereg pomysłów na zagospodarowanie amfiteatru i stworzenie tam dodatkowych atrakcji. Jedną z nich może być park linowy.

– Zadaniem na dziś jest dokonanie podziału naszej działki w Kumowej Dolinie pomiędzy MOSiR i ChDK – mówi Stanisław Mościcki, zastępca prezydenta Chełma. – Powinniśmy się z tym uporać najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Niebawem przystąpimy też do opracowania koncepcji spójnego zagospodarowania całej naszej części Kumowej Doliny. Chodzi o to, aby to miejsce tętniło życiem i przyciągało chełmian przez cały rok.

Mościcki nie ukrywa, że miasta nie będzie stać na samodzielne sfinansowanie dokumentacji, a tym bardziej prac budowlanych. Dlatego w zależności od okoliczności i wymogów formalnych o pieniądze z funduszy unijnych bądź innych będzie zabiegał samorząd, bądź zarządcy stoku i amfiteatru, czyli MOSiR i ChDK.

Na pewno tych pieniędzy potrzeba dużo. Jeśli sam stok do pewnego stopnia można przygotować do sezonu sposobem gospodarczym, to remont i zagospodarowanie amfiteatru wraz z rozległym otoczeniem będzie wymagał olbrzymich pieniędzy. Wystarczy tam zajrzeć, aby przekonać się, że scena już się zapadła, widownia porasta młodymi brzózkami, a z budynku płatami odpada tynk.

W ostatnich latach sposobem miasta na zagospodarowanie majątku w Kumowej Dolinie było wydzierżawienie go spółce „Rzetelni”. Ta przede wszystkim była zainteresowana uruchomieniem tam stoku narciarskiego. Jednak po kilku nieudanych sezonach spółka wycofała się z dzierżawy.

Gość
Gość
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 grudnia 2015 o 00:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co z kulturą chełmska młoda społeczność nie ma jej wcale nawet dziesięć takich centrów im nie pomoże.
Rozwiń
Gość
Gość (17 grudnia 2015 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może by tam TK zlokalizować . Pieniądze da rząd!
Rozwiń
Gość
Gość (17 grudnia 2015 o 15:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pozostaje tylko liczyć na to ze miasto nie rozwali miejscówki młodzieży, która zbudowała sobie w pobliżu tor i zamiast przesiadywac na komputerze aktywnie spędzają czas.
Rozwiń
Gość
Gość (17 grudnia 2015 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Propaganda propaganda propaganda jak długo jeszcze ludze będą to kupowali
Rozwiń
Gość
Gość (17 grudnia 2015 o 13:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obecnie jest to kundomowa dolina - pełno tam kundomów!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!