piątek, 19 stycznia 2018 r.

Chełm

W Chełmie na kremację zwłok swoich najbliższych zdecydowali się na razie nieliczni.
Na cmentarzu komunalnym przy ul. Mościckiego dotychczas pochowano prochy 10 osób. Spopielone zwłoki pogrzebane zostały w już istniejących tradycyjnych grobowcach.
Na lubelskich cmentarzach administrowanych przez Kom-Eko spoczywają prochy czterech osób.

Jednak coraz więcej osób zainteresowanych jest kremacją ciał. Z tego też względu Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, administrujące chełmskim cmentarzem, myśli o wydzieleniu i przygotowaniu kwater urnowych, położonych w atrakcyjnym miejscu nekropolii, przy przyszłym głównym wejściu od ulicy Grottgera. Miejsce, gdzie będą chowane urny z prochami wyznaczać miałby symboliczny kamień lub obelisk.
– Gotowa jest już również koncepcja budowy kolumbarium autorstwa Wojciecha Palki – mówi Czesław Sidoruk, główny specjalista do spraw organizacji i administracji MPGK.
Decyzje odnośnie budowy kwater jak i samego kolumbarium jednak jeszcze nie zapadły. Kierownictwo firmy chce najpierw zebrać opinie mieszkańców na ten temat. Na chełmskiej stronie internetowej Dziennika przeprowadzona została ankieta. Wynika z niej, że spośród 32 osób, blisko 69 proc. zgodziłoby się na spalenie swojego ciała po śmierci.
– W żaden sposób wyniki internetowej ankiety nie mogą być wiążące – mówi Longin Bożeński, pełnomocnik Zarządu MPGK ds. inwestycji i obsługi klienta. – Internet, choć coraz powszechniejszy, dostępny jest nadal dla nielicznych.
Zdaniem L. Bożeńskiego na chełmskim cmentarzu szybciej powstaną kwatery urnowe niż same kolumbarium.
Niewielkie zainteresowanie spopieleniem zwłok wykazują mieszkańcy Lublina. Tych, którzy decydują się na kremację zwłok swoich bliskich policzyć można na palcach obu rąk. Podobnie jest w Zamościu i Białej Podlaskiej.
– Rzadko kto pyta o taką formę pochówku – mówi Marek Karczewski, dyrektor Kom-Eko. – Bardziej odważni są ludzie młodzi. Starszym kremacja zwłok źle się kojarzy. Chociażby ze względu na położenie nekropolii w pobliżu byłego obozu zagłady.
Niemniej jednak administrator cmentarza na Majdanku wydzielił już plac pod pole urnowe. Kiedy ono powstanie, nie wiadomo. Na razie na wszystkich cmentarzach urny z prochami chowane są wtradycyjnych grobowcach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!