sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Liczą ptaki w regionie. Co kwiczoł robi w głogu?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2014, 16:40

W sobotę liczono ptaki we Włodawie, w niedzielę podobna akcja odbędzie się w Puławach. Co roku w ostatni weekend stycznia odbywa się organizowane przez wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - Zimowe Ptakoliczenie.

We Włodawie od kilku lat liczenie ptaków organizowane jest wspólnie z Nadleśnictwem Włodawa. Przy temperaturze -15 st. C do "ptasiego spaceru” zgłosiło się 11 ochotników. Jak co roku, ptaki liczyła grupa z Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie: wychowawczyni Joanna Kozak oraz uczniowie: Paulina Kozak, Alicja Czeżyk, Michał Filipczuk, Klaudia Kasprzak, Dagmara Ługowska i Wiktor Gabrylewicz. Oprócz nich w spacerze uczestniczyli sympatycy obserwacji ptaków: Agnieszka Czeżyk, Tomasz Symoniuk, Adam Czeżyk, oraz leśnicy Radosław Neczaj i prowadzący grupę Włodzimierz Czeżyk. Trasa spaceru wiodła ulicą Lubelską do punktu pomiaru wody na rzece Bug, następnie drogą wzdłuż Bugu za oczyszczalnią ścieków do dawnej strzelnicy wojskowej i przez teren w pobliżu lądowiska śmigłowców do Nadleśnictwa Włodawa. Liczenie zakończyło się w Nadleśnictwie ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Uczestnicy zwiedzili Izbę leśną, a w sali konferencyjnej obejrzeli film o ptakach leśnych.

W tegorocznym liczeniu zaobserwowano mniej kaczek krzyżówek niż w latach ubiegłych, a ciekawostką było zaobserwowanie samca zięby, co jest rzadkim zjawiskiem. Można było zaobserwować rożne strategie ukrywania się i zdobywania pożywienia przez poszczególne gatunki ptaków. Na przykład kwiczoły koczowały w zadrzewieniach głogowych, a wróble i mazurki w gęstych żywopłotach. Zimowe ptakoliczenie w niedzielę odbędzie się także w Puławach. Zbiórka o godz. 10 przed Pałacem Czartoryskich. Trasa będzie wiodła przez park w stronę pałacu Marynki, łachą wiślana do ogrodu dolnego, później do ogródków działkowych, do Wisły, wałem wiślanym do mostu im. I. Mościckiego (stary most), gdzie ok. godz. 14 nastąpi zakończenie spaceru.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Włodawa ptaki Puławy
liczyrzepa
:)
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

liczyrzepa
liczyrzepa (26 stycznia 2014 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

są różne zjęcia niektórzy liczą barany,niektórzy ptaszki,a ja jak ulosnę będę miała ptaszków ile będę chciała.

Rozwiń
:)
:) (25 stycznia 2014 o 19:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co Kwiczoł robi w głogu?

Czeka na Pyzdrę!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!