poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

Liczniki wody tylko zalegalizowane

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2001, 19:53

Na klatkach schodowych bloków należących do Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pojawiły się ogłoszenia dotyczące wymiany wodomierzy zimnej i ciepłej wody. ChSM informuje, że w związku z nieważną cechą legalizacyjną, w br. odbędzie się ich wymiana. Usługę wykona wyodrębniona podczas przetargu firma.

– Bardzo zdenerwowałam się tym ogłoszeniem – mówi jedna z lokatorek. – Nie dość, że na siłę Zarząd Spółdzielni chce wymienić mi wodomierze, które założyłam na koszt własny w ubiegłym roku, to straszy mnie, że jeżeli nie wyrażę zgody na wymianę i nie udostępnię mieszkania, rozliczać mnie będzie ryczałtem.

Pod przymusem

Ryczałt ten w ChSM wynosi obecnie za ciepłą wodę 106,56 zł. Zarząd wyliczył, że średnio jedna osoba zużywa 8 metrów sześciennych wody. Pomnożył ją przez cenę podgrzania tj. 13,32 zł. Zimnej wody, na podstawie ryczałtu, lokator zużywa aż 16 m sześciennych. Jej ilość pomnożona przez 3,57 daje kwotę 57,12 zł.
Oburzonych postawą zarządu jest wielu członków ChSM. Uważają oni, że spółdzielnia nie ma prawa dyktować im żadnych warunków. „Regulamin używania lokali i porządku domowego” zatwierdzony uchwałą nr 1 z tego roku wyraźnie mówi co należy do obowiązków lokatora. Punkt drugi tego regulaminu nakazuje naprawę urządzeń techniczno-sanitarnych, łącznie z wymianą tych urządzeń na własny koszt i ryzyko członków spółdzielni. W podpunkcie regulamin stwierdza, że do tych urządzeń zaliczają się m.in. wodomierze zimnej i ciepłej wody, a obowiązkiem członka spółdzielni jest ich legalizacja i zgłoszenie do ChSM celem zaplombowania.
– Taką praktykę ChSM stosowała dotychczas – twierdzi Urszula P., mieszkająca na osiedlu Słoneczne. – Wodomierze założył mi znajomy hydraulik, oczywiście na mój koszt. Ja jedynie zgłosiłam ten fakt do spółdzielni. Przyszła ekipa i zabezpieczyła je plombą.

Zabiorą co moje

Oburzenie mieszkańców bloków należących do ChSM wynika również z faktu, że wymieniając stare wodomierze na nowe, muszą nieodpłatnie oddać ekipie dotychczas posiadany wodomierz. Całkowity koszt usługi, już pomniejszony o cenę starego wodomierza wyliczony został na 45,80 zł plus VAT.
– W moim mieszkaniu zamontowane są cztery wodomierze – mówi Urszula P. – Łatwo policzyć ile kosztować mnie będzie taka wymiana.
To nie wszystkie niespodzianki jakie zgotował Zarząd ChSM swoim członkom. Nałożył na nich również obowiązek zapewnienia dostępu do wodomierzy firmie dokonującej wymiany, w tym rozkucie zbyt małych okienek.
– Wodomierze są urządzeniami pomiarowymi – mówi Andrzej Rogucki, zastępca prezesa do spraw technicznych. – Wodomierze na zimną wodę legalizowane powinny być co pięć lat, na ciepłą co cztery lata. Określają to przepisy i zarządzenie Głównego Urzędu Miar. U tych lokatorów, którzy zakładali wodomierze później nie będziemy ich wymieniać.

Walne za legalizacją

O tym, że ogłoszono przetarg na wymianę wodomierzy zadecydowało Walne Zgromadzenie, a zarząd zobowiązany jest do realizacji podjętej uchwały. Członkowie spółdzielni, jak twierdzi prezes, jeżeli tego chcą, mogą wymienić wodomierze we własnym zakresie i zgłosić spółdzielni do zaplombowania. Wodomierze muszą mieć aktualną legalizację. Ci, którym usługę wykona wyłoniona drogą przetargu firma, nie muszą oddawać starego wodomierza lecz zostawić go sobie. Wtedy do rachunku doliczyć trzeba 7,60 zł netto.
– Ryczałtem rozliczać będziemy tylko tych lokatorów, u których wodomierze nie mają legalizacji i którzy nie wymienili ich sami, bądź przez firmę – mówi A. Rogucki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!