czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Lubelski węgiel kusi Australijczyków. Kolejna firma myśli o budowie kopalni

Dodano: 26 lutego 2016, 16:40
Autor: Paweł Puzio

Balamara Recources to kolejna firma z Australii, która ostrzy sobie zęby na lubelski węgiel. Pierwsze wyniki próbnych wierceń są bardzo obiecujące

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– W ramach koncesji poszukiwawczej mamy zgodę na wykonanie dziewięciu otworów na terenie sześciu gmin: Urszulina, Sawina, Hańska, Wierzbicy, Cycowa i Starego Brusa – mówi Andrzej Zibrow, prokurent Global Mineral Prospects, polskiej spółki-córki australijskiej firmy.

To właśnie w tej ostatniej gminie gruchnęła plotka, że australijska firma chce kupić 30 hektarów gruntu pod budowę kopalni. – Na razie tylko rozmawiamy. Rzeczywiście przedstawiciele tej firmy przyglądali się gruntom w okolicach Dominiczyna i Lubowierzy. A to z prostego powodu, bo są to tereny poza Poleskim Parkiem Narodowym i Naturą 2000 – mówi Paweł Kołtun, wójt gminy Stary Brus.

Przedstawiciele australijskiej spółki studzą jednak zapały. – Dopiero jesteśmy w fazie wierceń poszukiwawczych. Wykonaliśmy 4 z 9 przewidzianych koncesją otworów. Węgiel występuje na głębokości od 550 do 850 metrów, a jego pokłady mają grubość od 1 do 2 metrów. Trzeba jednak pamiętać, że budowa kopalni to projekt na lata. Mówienie już dziś o lokalizacji jest grubo przedwczesne – tłumaczy Zibrow.

Próbki pozyskane z pierwszych odwiertów poszukiwawczych są badane przez Główny Instytut Górniczy w Katowicach. – Wyniki są bardzo obiecujące. W Lubelskim Zagłębiu Węglowym tkwi olbrzymi potencjał – twierdzi Zibrow.

Ciekawostką jest fakt, że australijska spółka ma polski rodowód. Współwłaścicielem Balamara Recources jest Derek Lenartowich – potomek, w czwartym pokoleniu, polskich emigrantów, górników.

Balamara Recources jest drugą spółką z Antypodów szukającą węgla w Lubelskiem. Bardziej zaawansowana jest PD Co. Jej Inwestycja w LZW zakłada budowę od podstaw nowoczesnej kopalni im. Jana Karskiego produkującej 6 mln ton węgla kamiennego rocznie, zatrudniającej nawet 2000 pracowników. Szacowany koszt rozpoczęcia eksploatacji to 2,5 mld zł. Faza projektowania i budowy kopalni oraz infrastruktury towarzyszącej rozpocznie się niezwłocznie po uzyskaniu koncesji wydobywczej. O tę koncesję spółka PD Co ma wystąpić pod koniec tego roku.

%%
Polonus
Polonus
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

%%
%% (3 marca 2016 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No przecież ''Dobra Zmiana Drużyna'' ''Damy Radę'' czego się gorączkujesz.

Niektórzy mówią ''NIE DAMY SIĘ''.

Rozwiń
Polonus
Polonus (1 marca 2016 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Miliardy poszły w 500+ dlatego do węgla potrzebny inwestor z zewnątrz.Minimum 2,5 miliarda.

Poprzedni Rząd zaplanował 1,4 miliarda na dodatki jednorazowe,które zostaną w marcu wypłacone emerytom.

''Tępy motłochu ''jak piszesz to oprzyj to o EKONOMIĘ.

No przecież ''Dobra Zmiana Drużyna'' ''Damy Radę'' czego się gorączkujesz.

Następnu z "pociotków" co po szychcie sobie pantofle kupił. A tak trzeba pomóc, po takiem gospodarowaniu że starcze 70% naszych maturzystów nie widziało dla siebie przyszłości w Polsce. Te 500+ to poczatek, chyba że chcesz by na Twoją rentę pracowali emigranci arabscy, wierzysz w to? Dlatego nie kpij, bo Polska to nie "h.d. i kamieni kupa" bo za nią nasi ojcowie morze krwi przeleli. Tak pomozemy i zmiana jak najbardziej jest dobra, tylko jak nie umiecie pomóc to nie przeszkadzajcie. Idź sobie z KODem poskakać jak targowiczanin.

Rozwiń
Polonus
Polonus (1 marca 2016 o 14:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak dajcie qrwa obcemu!!!!!!!!! a nasza kopalnia niech się w pizdu rozpadnie.... Kiedy wy ludzie z tej zajeb....Warszawki zaczniecie myśleć i przestaniecie rozpierd..... to państwo!!!!!!!!!!!!!11 A my ryle z Lubelszczyzny pokażmy ze też mamy jaja i jak ci na śląsku potrafimy zrobić rozpiżdziel pod rządowymi gamachami.... Bo niedługo będziemy zarabiać po 1200 plus flapsy..... pozdro....

To gdzie byłeś ośle jak Po was za jajka chwyciło i razem z PSL i SLD was na ślosku wykastrowali?  gdzie byłeś mocny w gębie? Podskakuj jak KOD i będę rozumiał ze wtrzęsło Ciebie też z umusłu jak i z przyzwoitosci.  Gdzie byliści mocarze gdy mafia węglowa rozkradła was na 7 miliardów zł? Gdzie byłeś , pewnie pod domem Blidy i czyniłeś z niej świętą....Gdzie byłeś jak roz....w spółkach węgolowych obsadzano rodzinkami? Zanim coś napiszesz to walnij się przęsłem po głowie...To niemcom się opłaca wasze kopalnie kupować, w wasze śląskie kopalnie inwestować, tylko POpapranym gospodarzom przeszkadza 11 mil ton węgla, na hałdach, a zróbcie z tego koks albo na gaz czy olej...To nasze , a opłaca się zapłacć naszym ludziom niż utrzymywać Gazprom czy niemiecki Nordstrom.

Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2016 o 13:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

na Śląsku na hałdach leży paręnaście mln ton węgla , po co budować nowe kopalnie

A kto bogatemu zabroni ? :D

Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2016 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na Śląsku na hałdach leży paręnaście mln ton węgla , po co budować nowe kopalnie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!