piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Chełm

Mała retencja, duża nagroda

Dodano: 21 listopada 2001, 17:21
Autor: (aba)

Gmina Dubienka otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. zł z projekt pod nazwą "Mała retencja na terenach wiejskich”. Konkursową nagrodę przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a została ona wręczona podczas ostatnich targów POLEKO 2001 w Poznaniu.
Gmina zgłosiła do konkursu wybudowany w tym roku zbiornik retencyjny na Bugu w Starosielu. Dla mieszkańców Lubelszczyzny i zwolenników agroturystyki to miejsce znane na mapie. Projekt obejmuje jednocześnie zagospodarowanie zbiornika. Jego powierzchnia sięga ok. 5 ha, jest pierwszym i jedynym zbiornikiem tego rodzaju na terenie gminy. Poza retencjonowaniem wody, zalew służy celom rekreacyjnym. Gmina zamierza zachęcić do gospodarowania nim rybaków i wędkarzy. Inwestycję sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, wojewoda oraz gmina. Całość kosztowała ponad pół miliona złotych.
Nagroda oczywiście bardzo się przyda. Gmina zamierza przeznaczyć pieniądze na ochronę i urozmaicenie roślinności wokół zalewu. Będą więc nowe nasadzenia, co powinno spodobać się odpoczywającym. Na koronie zbiornika będzie urządzona ścieżka spacerowo-rowerowa. Poza walorami krajoznawczymi, zabezpieczy nasyp przed dewastacją. Na rowie odprowadzającym nadmiar wody od strony wschodniej powstanie kładka dla pieszych i rowerzystów. Wzdłuż trasy i na plaży staną ławki, śmietniczki i latarnie uliczne. Zmotoryzowani będą mieli do dyspozycji parking, co powinno zapobiec dewastacji przepięknych okolic Starosiela i starego dorzecza Bugu.
Władzom gminy bardzo zależy na zagospodarowaniu okolic Starosiela, ponieważ miejscowość leży w otulnie Strzeleckiego Parku Krajobrazowego, a dolina Bugu tworzy w tym miejscu swoisty ekosystem, w którym występują chronione gatunki roślin i zwierząt.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24