sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Mała retencja, duża nagroda

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 listopada 2001, 17:21
Autor: (aba)

Gmina Dubienka otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. zł z projekt pod nazwą "Mała retencja na terenach wiejskich”. Konkursową nagrodę przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a została ona wręczona podczas ostatnich targów POLEKO 2001 w Poznaniu.
Gmina zgłosiła do konkursu wybudowany w tym roku zbiornik retencyjny na Bugu w Starosielu. Dla mieszkańców Lubelszczyzny i zwolenników agroturystyki to miejsce znane na mapie. Projekt obejmuje jednocześnie zagospodarowanie zbiornika. Jego powierzchnia sięga ok. 5 ha, jest pierwszym i jedynym zbiornikiem tego rodzaju na terenie gminy. Poza retencjonowaniem wody, zalew służy celom rekreacyjnym. Gmina zamierza zachęcić do gospodarowania nim rybaków i wędkarzy. Inwestycję sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, wojewoda oraz gmina. Całość kosztowała ponad pół miliona złotych.
Nagroda oczywiście bardzo się przyda. Gmina zamierza przeznaczyć pieniądze na ochronę i urozmaicenie roślinności wokół zalewu. Będą więc nowe nasadzenia, co powinno spodobać się odpoczywającym. Na koronie zbiornika będzie urządzona ścieżka spacerowo-rowerowa. Poza walorami krajoznawczymi, zabezpieczy nasyp przed dewastacją. Na rowie odprowadzającym nadmiar wody od strony wschodniej powstanie kładka dla pieszych i rowerzystów. Wzdłuż trasy i na plaży staną ławki, śmietniczki i latarnie uliczne. Zmotoryzowani będą mieli do dyspozycji parking, co powinno zapobiec dewastacji przepięknych okolic Starosiela i starego dorzecza Bugu.
Władzom gminy bardzo zależy na zagospodarowaniu okolic Starosiela, ponieważ miejscowość leży w otulnie Strzeleckiego Parku Krajobrazowego, a dolina Bugu tworzy w tym miejscu swoisty ekosystem, w którym występują chronione gatunki roślin i zwierząt.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!