niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Maszt stanie tuż za oknem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2006, 21:46

Era chce rozbudować swoją sieć w Krasnymstawie. Maszt nowego nadajnika ma stanąć przy ul. Nasiennej. Przeciwko tej lokalizacji zaprotestowali mieszkańcy.
Ponad 120 osób podpisało się pod protestami przeciwko budowie wieży. – Nie chcemy jej tuż za naszymi oknami – mówi Gustaw Bęcal, jeden z organizatorów protestu.

– Jest w mieście i okolicach sporo równie dobrych lokalizacji bardziej oddalonych od miejsc zamieszkanych. Nie wiem dlaczego uparli się, żeby stawiać to paskudztwo właśnie tutaj?
Ulica Nasienna i sąsiadujące z nią Witosa czy Kwiatowa, to osiedle domków jednorodzinnych. Jak mówi Dariusz Turzyniecki, zastępca burmistrza Krasnegostawu jest to teren gdzie szybko przybywa nowych domków. – Poparliśmy mieszkańców i nie zgodziliśmy się postawienie tam masztu – mówi Turzyniecki.
Występująca w imieniu Ery firma El-tel, odwołała się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To zaś przyznało jej rację. – Nie mogło być inaczej skoro działamy zgodnie z prawem – mówi pracownik El-tel, zajmujący się tą sprawą, zastrzega jednak sobie anonimowość. – Uwzględniamy wszystkie obowiązujące normy. Maszt stanie na terenie dawnej centrali nasiennej w odległości ok. 80 metrów od najbliższego budynku mieszkalnego. Nie chcemy żeby szpecił okolicę, więc zamiast tradycyjnej kratowej wieży ustawimy słup struno-betonowy.
Te argumenty nie przekonują mieszkańców. – Nikt tak naprawdę nie wie, jaki wpływ na nasze zdrowie mają takie nadajniki – mówią. Niech Era wyniesie się z nim w jakieś bardziej odludne miejsce.
Turzyniecki przyznaje, że rozumie mieszkańców i on sam nie chciałby mieszkać w sąsiedztwie masztu. Zapowiada, że jeszcze raz zwróci się do inwestora z pisemną propozycją innej lokalizacji. – Mogliby go postawić na przykład w pobliżu Rejonu Energetycznego – mówi. – Tam już stoi podobna konstrukcja i jeszcze jedna nikomu by nie przeszkadzała.
Mieszkańcy wysłali swoje protesty m.in. do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Liczą, że ten zgodzi się z ich opinią i nie pozwoli na budowę masztu przy Nasiennej. – Rozumiemy potrzebę rozwoju telekomunikacji – mówi Bęcal. – Ale nich i firma telekomunikacyjna zrozumie i nas.
Nic jednak nie zapowiada, że tak się stanie. Wspomniany już pracownik El-tel zapowiada, że będzie opierał się na istniejących przepisach i twardo je egzekwował. – Nie rozumiem dlaczego burmistrz nie wydał nam pozwolenia na budowę skoro przepisy na nią zezwalają – mówi. – Pewnie w ten sposób poprawił swój wizerunek wśród mieszkańców, ale złamał prawo. Z naszych projektów wynika, że ta lokalizacja jest najbardziej wskazana i maszt tu stanie. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!