czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Miasteczko też chce wydać album

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 stycznia 2008, 17:41

Chełmska Biblioteka Publiczna ogłosiła zamiar wydania albumu prezentującego miasto na archiwalnych pocztówkach.

Tym sposobem pod znakiem zapytania stanęła podobna inicjatywa, zapowiadana przez Stowarzyszenie "Miasteczko”.

Miasteczko praktycznie jest przygotowane do wydania albumu, drobiazgowo opracowanego przez nieodżałowanego Andrzeja Piwowarczyka. Ten znany chełmski regionalista i bibliofil jeszcze przed śmiercią we wrześniu 2006 r. w liście przekazanym na ręce Jana Cudaka z Miasteczka wyraził wolę, by to właśnie stowarzyszenie było wydawcą dzieła jego życia. Problem w tym, że postępowanie spadkowe nie jest jeszcze zakończone, co nie pozwala Miasteczku skorzystać z dorobku swojego wielkiego przyjaciela.
- Chciałbym podkreślić, że Andrzej Piwowarczyk przekazał nam jedynie prawo do opublikowania jego autorskiego albumu - mówi Cudak. - Cały przygotowany przez niego materiał nadal pozostawałby własnością rodziny.
Wbrew temu, o czym mówiło się w mieście, Piwowarczyk nie zebrał, bo nie było to jego ambicją, kolekcji chełmskich pocztówek. Pozostawił po sobie jedynie niewielki zbiór oryginałów. Z podziwu godną wytrwałością przez lata docierał natomiast do bibliotek, archiwów i kolekcjonerów, by kopiować udostępniane mu pocztówki. Osobiście zaplanował ich układ w albumie, wskazał na Zbigniewa Lubaszewskiego, jako autora historycznego wstępu i nie życzył sobie jakichkolwiek odstępstw od gotowego planu.
- Takie stanowisko naszego darczyńcy wyklucza współpracę z bibliotekarzami - mówi prezes Miasteczka. - Musiałoby się to wiązać z naruszeniem woli Piwowarczyka, a na to, przez wzgląd na wolę zmarłego, nie możemy sobie pozwolić.
Można przypuszczać, że pocztówki, jakimi dysponują bibliotekarze, w dużej części pokrywają się z tymi zebranymi przez Piwowarczyka. Andrzej Rybak z ChBP nie ukrywa, że udostępnił mu do skopiowania sporo rzadkich egzemplarzy. Po prostu nie widział powodu, aby mu tego odmówić.
- Marzy nam się, aby nasze wydawnictwo było gotowe na czerwcowe Dni Chełma - mówi Anna Pietuch z ChBP. - Ma to być efektowna pod względem edytorskim publikacja zawierająca reprodukcje około 130 pocztówek z tekstem wprowadzającym i podpisami. Z tej liczby mniej niż trzecią część przechowujemy w naszych zbiorach. Resztę kopii uzyskaliśmy w podobny sposób jak Piwowarczyk.
Andrzej Piwowarczyk już raz opublikował zebrane przez siebie pocztówki. W latach 1987-1988 w ramach szóstego numeru Zeszytów Biura Badań i Dokumentacji Zabytków ukazało się broszurowe wydawnictwo jego autorstwa "Chełmskie na starej pocztówce”. Od tamtego czasu jego celem było podobne wydawnictwo, ale już albumowe. Między innymi szukał wówczas pomocy w Chełmskiej Bibliotece Publicznej, jak i obecnej chełmskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Nie doczekał się.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
pocztowiec
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pocztowiec
pocztowiec (8 stycznia 2008 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Było jeszcze jedno fajne wydanie pocztówek w starym stylu - w sepii. Takich gotowych do wysłania reprintów, przygotowanych przez A. Piwawarczyka i H. Radeja. Wydał je nieistniejacy juz Miejski Ośrodek Kultury w Chełmie w 1992 roku z okazji 600-lecia praw miejskich Chełma. Albumik zawierał 16 reprintów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!