wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Miasto pomoże dzieciom autystycznym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 stycznia 2009, 18:19

Tylko w Chełmie z problemem autyzmu u dzieci zmaga się kilkadziesiąt rodzin. Niedługo będą mogły znaleźć kompleksową pomoc w ośrodku powstającym przy ulicy Trubakowskiej.

- W naszej poradni prowadzimy już zajęcia terapeutyczne z dziećmi dotkniętymi autyzmem - mówi Małgorzata Kwiecińska, dyrektor Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1. - Możliwości są jednak wysoce ograniczone. Dlatego nie wszystkie dzieci i ich rodzice mogą skorzystać z naszej pomocy.

W regionie wyspecjalizowana poradnia dla dzieci z autyzmem jest tylko w Lublinie. Prowadzi ją nie samorząd, lecz stowarzyszenie. Na diagnozę czeka się tam pół roku. Równie trudno jest zapisać dziecko na zajęcia terapeutyczne. Świadczy to o społecznym zapotrzebowaniu na tego rodzaju usługę.

- Raz w tygodniu wożę synka do Lublina na zajęcia - mówi pani Dorota, matka autystycznego dziecka. - Obserwuję go i wiem, że mu to służy. Dla nas obojga te wyjazdy są jednak uciążliwe i kosztowne. Dlatego cieszę się, że ktoś pomyślał, aby taki ośrodek zorganizować w Chełmie. To bardzo ułatwi nam życie.

Kwiecińska przyznaje, że w tym przypadku inicjatywa należała do miasta.

- Pomysł zrodził się po analizie sytuacji - mówi Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty UM Chełm. - Okazuje się, że w mieście jest pokaźna grupa dzieci, dotkniętych nie tylko autyzmem, ale i innymi niepełnosprawnościami. Wszystkie potrzebują pomocy.

Okoński podkreśla, że ze swojej strony stara się zadbać o finansową stronę przedsięwzięcia. Tymczasem merytoryczna strona zorganizowania ośrodka należy już do kierownictwa zespołu. Aby stworzyć przestrzeń dla planowanego Ośrodka Rewalidacyjno-Terapeutycznego zostanie rozbudowane o jedno piętro parterowe skrzydło szkoły specjalnej. Kwiecińska już wystąpiła w tej sprawie do biura projektowego. Ma nadzieję, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku.

- Praktycznie już przygotowujemy się do utworzenia ośrodka - mówi dyrektor zespołu. - Jeszcze w tym roku rozpocznie się szkolenie kadry. Zawczasu należy też zadbać o specjalistów w ramach kontraktów z NFZ na 2010 rok. Wszystko po to, by nie czekając na nowe pomieszczenia, już w październiku rozpocząć terapeutyczne zajęcia z dziećmi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!