niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Miasto przegrało proces, zapłacimy wszyscy

  Edytuj ten wpis

Do końca roku miasto ma czas, aby zapłacić Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
180 tysięcy złotych.

To pieniądze za to, że chełmski samorząd nie zapewnił lokali socjalnych dla lokatorów z wyrokiem eksmisji.

ChSM od wielu lat boryka się z problemem dłużników, którzy, choć mają zasądzoną eksmisję z prawem do lokalu socjalnego, to ciągle zajmują dotychczasowe mieszkania i powiększają dług. Eksmitować ich nie można, bo miasto nie dysponuje wystarczającą liczbą lokali socjalnych.

Wobec takiego impasu spółdzielnia w końcu zdecydowała się rozwiązać problem na drodze sądowej. - Nie mogliśmy pozwolić na to, aby część lokatorów żyła na kredyt innych - tłumaczy Ewa Jaszczuk, prezes ChSM.

Sądowa batalia ciagnęła się dość długo. Gdy w Sądzie Rejonowym zapadł wyrok korzystny dla spółdzielni, miasto złożyło apelację. W maju tego roku Sąd Okręgowy w Lublinie ją odrzucił. W tej sytuacji władze nie miały innego wyjścia, jak dogadać się ze spółdzielnią. W ubiegłym tygodniu odbyło się ostatnie z serii spotkań w tej sprawie.

- Udało się wynegocjować porozumienie, na mocy którego do końca roku musimy zapłacić ChSM 180 tys. zł - mówi Henryk Gołębiowski, dyrektor Wydziału Infrastruktury Komunalnej UM. - To, oczywiście, nie jest całe zobowiązanie. Pozostałe kwoty będą ustalane corocznie.

To nie wszystko. - Jeszcze w tym roku miasto powinno nam przekazać nie mniej niż siedem lokali socjalnych, a każdego następnego roku 10 - dodaje Jaszczuk.

- Takie warunki nas satysfakcjonują, bo zmierzają do rozwiązania problemu. O ile oczywiście druga strona wywiąże się z zawartego porozumienia.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta, pieniądze, które w tym roku mają trafić do ChSM, będą pochodzić z budżetowych przesunięć lub rezerwy. Nie ma mowy o tym, aby spłacać dług kosztem np. zaplanowanej inwestycji. A gdzie miasto pozyska niezbędne lokale socjalne? Jak tłumaczy Gołębiowski, od przyszłego roku będzie to łatwiejsze zadanie, bo część osób, które teraz zajmują mieszkania socjalne, przeprowadzi się do nowo wybudowanego bloku komunalnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Pytajnik
Par
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pytajnik
Pytajnik (15 października 2008 o 08:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to jest 180 tys na odszkodwoanie przy 650 tysiacach za iluminowany wodotrysk?
Rozwiń
Par
Par (15 października 2008 o 07:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Chelmie jest tak, że gość ma mercedesa, żona prowadzi prywatny biznes, a i tak ma prawo do komunalnego. Zgodnie z prawem wszystko.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!