czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Mieszkańcy zdecydowali o nazwie ulicy. Socjalista wygrał z papieżem

Dodano: 4 lutego 2016, 07:36

Fot. Urząd Miasta Krasnystaw
Fot. Urząd Miasta Krasnystaw

Mieszkańcy Krasnegostawu przytłaczającą większością głosów opowiedzieli się przeciwko zmianie nazwy ul. Okrzei na Świętego Jana Pawła II oraz fragmentu ul. Czystej na Żołnierzy Wyklętych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami złożonymi przez władze miasta urna z wnioskami „za” lub „przeciw” zmianom nazw ulic została otwarta we wtorek w Sali Sejmikowej krasnostawskiego magistratu. Praktycznie każdy zainteresowany mógł być tego świadkiem, jak również patrzeć na ręce osobom wyznaczonym do przeliczenia głosów.

– Przyglądała się temu zaledwie garstka osób, w tym przedstawiciele miejscowego Środowiska Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, które oficjalnie wystąpiło z inicjatywą zmian nazw ulic – mówi Magdalena Górecka z UM Krasnystaw. – Samo liczenie blisko 2 tys. głosów trwało około dwóch i pół godziny. Zaledwie 111 mieszkańców opowiedziało się za zmianami, a ponad 1,8 tys. było przeciw.

Ostateczny wynik zakończonych konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazw ulic zostanie ogłoszony dopiero wtedy, kiedy urzędnicy zweryfikują wszystkie oddane głosy. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy rzeczywiście oddały je osoby posiadające czynne prawa wyborcze i zameldowane w Krasnymstawie.

Konsultacjom od początku towarzyszyły emocje. Aktywne były przede wszystkim środowiska przeciwne wymianie dotychczasowego patrona ulicy Stefana Okrzei na Świętego Jana Pawła II. Podkreślano, że Okrzeja nie był żadnym komunistą, tylko socjalistą i aktywnym członkiem powołanej przez Józefa Piłsudskiego Organizacji Bojowej. Miał 19 lat, gdy za swoją działalność przeciwko caratowi został stracony w Warszawskiej Cytadeli – był rok 1905.

W sprawie zmiany nazwy ulicy Okrzei publicznie wypowiedziało się szereg organizacji, instytucji i utytułowanych osób prywatnych. Dyskusja wykroczyła daleko poza opłotki Krasnegostawu.

Zwolenników Świętego Jana Pawła II i Żołnierzy Wyklętych poparły natomiast dwie miejscowe parafie. Jeden z księży agitując za tą inicjatywą miał obiecywać wiernym, że koszty wymiany dokumentów po zmianach nazw ulic poniesie… Urząd Miasta.

Jednak wyniki społecznych konsultacji praktycznie nie mają żadnej mocy sprawczej. Dla radnych, do których należy ostateczna decyzja w sprawie zmiany nazw ulic, są jedynie wyrazem woli mieszkańców. Samorządowcy będą mogli wypowiedzieć się na ten temat 25 lutego, na najbliższej sesji Rady Miasta.

– W porządku dziennym ma się znaleźć punkt związany ze zmianą nazw ulic postulowaną przez Środowisko Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, ale też dwie miejscowe parafie i grupę przedsiębiorców. Jeden z wydziałów UM już przygotowuje projekt uchwały w tej sprawie – mówi przewodniczący rady Edward Kawęcki.

Ulica Okrzei

To największa ulica w Krasnymstawie. Zameldowanych jest przy niej około 2,5 tys. osób. Mieści się tam także wiele instytucji oraz przedsiębiorstw. W przypadku zmiany patrona wszyscy musieliby wymienić dokumenty. Firmy byłyby też zmuszone do wprowadzenia zmian w zapisach w Krajowym Rejestrze Sądowym, księgach wieczystych, pieczątkach, materiałach marketingowych. Związane z tym koszty obciążyłyby samych zainteresowanych.

Gość
Gość
Gość
(76) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 lutego 2016 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
("Głupcy zapytali o zgodę postkomuchów i bezbożników. ) TO chyba jesteś ty i twoja rodzina !!! Bez sensowne wydawanie pieniędzy na głupie pomysły TOWARZYSZY!!! Zamiast budować coś nowego lepiej zmienić nazwę i udawać że się coś Z BUDOWAŁO !!! PATOLOGIA!!!
Rozwiń
Gość
Gość (8 lutego 2016 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głupcy zapytali o zgodę postkomuchów i bezbożników. Należało wzorem rządu uchwalić zmianę w nocy a rano zawiadomić poddanych. Jeszcze jest jedna ulica, od wjazdu z Lublina do ronda przy Sikorskiego. Teraz nazywa się jakiegoś komunistycznego majora . Tam nikt nie mieszka na razie więc można ją mianować alejami. Majora przenieść wyżej do zakręcia
Rozwiń
Gość
Gość (8 lutego 2016 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież tu nie chodzi o to czy on był komunistą czy nie, ludzie mają to w... głęboko w poważaniu. Tylko o to że ludzie nie chcą zmiany, bo to wiąże się problemami - zmianą wszystkich papierków związanych z miejscem zameldowania, również tych związanych z działalnościami gospodarczymi, zmianą adresów w bankach, PGE, PGNiG. Okrzei to jedna z najdłuższych ulic w Krasnymstawie (jeżeli nie najdłuższa). Ideologia (wymysł pismaka) - że tu chodzi o to, czy ktoś był komunistą czy nie, jest z ... nijak się ma do rzeczywistości.
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2016 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
.....ewentualne przychylenie się włodarzy Krasnegostawu do woli tych, którym nie w smak jest zmiana nazwy ulicy grozi odebraniem naszemu miastu szansy utrzymania się w czołówce miasteczek pretendujących do miana "Zadupia Polski Wschodniej"! Byłby to siarczysty policzek wymierzony wiernym parafianom ...
Rozwiń
go
go (7 lutego 2016 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jaka wiocha takie decyzje trzymajcie się czerwone pająki

a ty jestes prostak

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (76)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!