wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Mieszkanie dla jednych, zajęcie dla drugich

  Edytuj ten wpis
Autor: MONIKA MOJSYM

Będą mieszkania dla najuboższych chełmian. Przy adaptacji pomieszczeń przeznaczonych mieszkania socjalne znajdzie pracę dwudziestu bezrobotnych.

To rezultat konkursu "Prace społecznie użyteczne na rzecz budownictwa socjalnego”. Na jego realizację miasto dostanie 100 tys. zł.
Chełmski projekt znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych w kraju. Przygotowały go wydziały Infrastruktury Komunalnej i Spraw Społecznych. Dzięki niemu kilkanaście rodzin, które czekają na lokal socjalny, ma szansę na własne lokum. Przyuczenie do zawodu i zatrudnienie mają zagwarantowane również bezrobotni. - Zostaną wyłonieni z osób, które korzystają z pomocy opieki społecznej - mówi Lucyna Kozaczuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie. - Będą pracowali przez dziesięć godzin tygodniowo. Za godzinę pracy dostaną średnio 6 zł. To nie są duże pieniądze, ale na pewno większe niż kwota zasiłku okresowe. Bezrobotni zdobędą również nowe umiejętności.
Dyrektor Kozaczuk obawia się jednak problemów ze skompletowaniem ekipy remontowej. - Dziś bardzo wielu ludzi jest bezrobotnych tylko na papierze - dodaje.
Już niebawem urzędnicy wytypują osoby, które dostaną pracę przy adaptacji mieszkań. - Pewnie znajdzie się paru chętnych do tej roboty, ale pieniądze z tego marne - mówi pan Andrzej, bezrobotny od pięciu lat. - Myślę, że zechcą poduczyć się fachu a potem i tak uciekną za granicę.
Adaptacja lokali socjalnych ruszy na początku przyszłego roku. Do tej pory miasto zakupi niezbędne materiały budowlane i narzędzia. - Będziemy się starali przystosować kilka obiektów na potrzeby mieszkaniowe. Remont przeprowadzimy na pewno w należącym do miasta budynku przy ulicy Żeromskiego - mówi Henryk Gołębiowski, dyrektor Wydziału Infrastruktury Komunalnej. - Nawet jeśli stworzymy tylko kilka mieszkań, to będzie duży sukces. Zanim powstanie nowy blok komunalny, upłynie jeszcze trochę czasu. Niektóre osoby na mieszkanie czekają nawet kilka lat.

NIE DLA WSZYSTKICH

Obecnie w Chełmie na mieszkanie komunalne czeka około sześciuset rodzin. W Powiatowym Urzędzie Pracy jest zarejestrowanych ponad 12 tys. bezrobotnych
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!