wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Minister kupuje podręczniki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lipca 2002, 19:54

Przed rozpoczęciem roku szkolnego ponad 100 tysięcy uczniów klas pierwszych, z rodzin wymagających pomocy, otrzyma darmowe wyprawki. W jej skład oprócz podręczników szkolnych za 100 zł, wchodzi również plecak i kostium gimnastyczny za 90 zł.
W województwie lubelskim taką pomoc otrzyma 8191 dzieci.

– Wysłaliśmy zapotrzebowanie na 6962 pełnych kompletów podręczników – mówi Wiesława Błaszczak, dyrektor Wydziału Ekonomicznego Kuratorium w Lublinie.
Nie są to wszyscy pierwszoklasiści, którzy kwalifikują się do pomocy. 1229 uczniów posiada już książki do nauki. Kupili je bądź rodzice, bądź szkoła. W takiej sytuacji pieniądze wydane na ten cel zostaną zrefundowane.
W pierwszej wersji miało być tak, że to gminy miały kupić podręczniki dla uczniów z ubogich rodzin. Pieniądze miały być przekazane do 15 lipca. W ostatnich dniach zmieniła się koncepcja. Podręczniki kupi Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, na podstawie zbiorczych zestawień przesłanych z poszczególnych województw. Wojewoda lubelski już wysłał pismo do Ministerstwa Finansów o uruchomienie środków na ten cel.
O tym z jakich książek będą się uczyły dzieci zadecydowali nauczyciele. Na terenie działania chełmskiej delegatury kuratorium preferowane są podręczniki wydawane przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne z Warszawy oraz stołeczną Nową Erę, a także kielecką Mac Edukację.
– Złożyliśmy wniosek na podręczniki dla 150 uczniów rozpoczynających naukę – mówi Waldemar Nowak z Wydziału Edukacji UM w Chełmie. – Ale lista nie jest jeszcze zamknięta.
Z 711 bialskich pierwszaków darmowe książki otrzymać ma 138 uczniów. W gminie Zamość zakwalifikowano 70 dzieci. Najprawdopodobniej taka sama liczba uczniów otrzyma też plecaki, kostiumy gimnastyczne i przybory szkole. Listami uczniów dysponują ośrodki pomocy społecznej.
Są też problemy. – Dotychczas nie otrzymaliśmy żadnych pieniędzy na ten cel – mówi Jadwiga Przybylska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie.
Pieniędzy na zakup tornistrów nie dostały również inne ośrodki w województwie. Ale jest jeszcze czas, mówią niektórzy. Uczeń wyprawkę ma otrzymać najpóźniej na siedem dni przed pierwszym dzwonkiem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!