sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Młodzi ekolodzy posprzątają świat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 września 2007, 20:13

Oszczędzaj, wyłączaj, odzyskuj. Świeć przykładem. To hasło tegorocznej, już czternastej, edycji akcji sprzątania świata.

W całym kraju młodzi ludzie ze szkół i przedszkoli zadbają o porządek w swoim mieście i okolicy. W Chełmie w akcji weźmie udział ponad sześć tys. osób.

Już w piątek kilka tysięcy młodych ludzi wyjdzie na ulice miasta. Nie będzie to manifestacja za powrotem wakacji. Zaopatrzeni w foliowe worki i rękawiczki będą zbierać śmieci. Od 14 do 16 września trwać będzie ogólnopolska akcja "Sprzątanie Świata”.
- Mamy nadzieję że dopisze pogoda - mówi Mirosław Mysiak, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM Chełm. - Chcemy pobić rekord z zeszłego roku, kiedy blisko siedem tysięcy osób sprzątało całe miasto, z parkami i lasami włącznie.
W piątek śmieci będą zbierane
m.in. w lesie Borek, w miejskich parkach, na skwerach, trawnikach, placach i ulicach, a także wokół budynków szkół i przedszkoli. Wydział Ochrony Środowiska przygotował dla uczestników akcji 15 tys. plastikowych kolorowych worków
na odpady i 20 tys. foliowych rękawiczek. Do zielonych worków trafią odpady szklane, do niebieskich - makulatura,
do żółtych - opakowania plastikowe,
a do czarnych pozostałe nieczystości.
- Worki są także dopasowane wielkością do zbierających. Przedszkolaki dostana małe woreczki. Dla starszych mamy duże - dodaje Mysiak. - Zebrane i posegregowane odpady będą zabierane przez służby Zakładu Oczyszczania Miasta już od godz. 11.
Dziś i jutro szkoły mogą odbierać z Urzędu Miasta worki i rękawice. Nauczyciele jednak już wczoraj dopytywali się o przebieg zbiórki. - Z mojej szkoły na akcję ruszy ponad 100 osób - mówi Dorota Adamczyk, nauczycielka biologii z Zespołu Szkół Budowlanych. - Będą
to klasy z Technikum Ochrony Środowiska.
Od kilku już lat akcja cieszy się niemalejącym powodzeniem. Wszystkie placówki oświatowe chętnie włączają się w ten projekt. Już na początku roku szkolnego sami zgłaszają się do urzędu. Nie ma też problemu z wyznaczeniem obszaru do posprzątania. - Utrwaliło się już, że każda placówka ma swój rejon. Jest to zwykle okolica szkoły - mówią pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska UM Chełm.
Dyrektorzy szkół obawiają się, że piątkowe sprzątanie może popsuć pogoda. - Proszę się nie obawiać. Na piątek zamówiliśmy słońce - śmieje się Mysiak.
Wszyscy, którzy chcieliby jeszcze włączyć się do W akcję "Sprzątanie świata”, mogą kontaktować się z Krystyną Achler z Wydziału Ochrony Środowiska (tel. 082-565-59-47).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!