niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Młodzi wandale zdewastowali nagrobki na cmentarzu w Lubieniu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lipca 2009, 12:55

Przewracali krzyże i rozbijali znicze o płyty nagrobne. Wandale spustoszyli cmentarz prawosławny z XIX wieku. Policja już wie, kto niszczył nagrobki. To trzy dziewczyny. Najstarsza ma 15 lat, najmłodsza... osiem.

Cmentarz położony jest za wsią, w lesie. Nic więc dziwnego, że nikt nie wie, kiedy tak naprawdę doszło do aktu wandalizmu. Mieszkańcy Lubienia są zbulwersowani.

– To nie powinno było się zdarzyć – mówi starsza kobieta. – Obojętnie, prawosławny, katolicki czy żydowski, to cmentarz. Miejsce święte.

Inna z mieszkanek Lubienia dodaje: Słyszałam o tym, co się stało i nie mogę tego zrozumieć. Po co to zaczepiać było? Przecież tam ludzie pochowani... To z głupoty ktoś musiał zrobić.

Policję o zdarzeniu powiadomił proboszcz parafii w Horostycie, pod którą cmentarz podlega.

– Ustaliliśmy, że do dewastacji doszło na przełomie czerwca i lipca tego roku – mówi Andrzej Wołos, rzecznik włodawskiej policji. – Sprawcy przewracali krzyże i rozbijali o płyty nagrobne znicze. Uszkodzili w ten sposób 15 nagrobków. Parafia prawosławna w Horostycie oszacowała straty na co najmniej 10 tys. zł.

Choć policja mówi, że nie sposób określić, kiedy dokładnie zniszczono nagrobki, to dodaje, że wie już, kto tego dokonał.

– Z naszych ustaleń wynika, że odpowiedzialnymi za dewastację są trzy nieletnie dziewczęta. Jedna ma 15, druga 14, a najmłodsza osiem lat. – mówi Wołos. – Jedna mieszka w naszym powiecie. Dwie są z województwa śląskiego i przyjechały w te okolice na wakacje.

Policja nie wyklucza, że w sprawę może być zamieszanych więcej osób. Cały czas wyjaśnia wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Rzecznik włodawskiej policji, jak mówi – ze względu na młody wiek trzech dziewczynek – nie podaje bliższych szczegółów, w tym także inicjałów podejrzewanych o wandalizm dzieci.

Na razie wiadomo jedynie, że o dalszym losie 14- i 15-latki zdecyduje sąd dla nieletnich. Najmłodsza dziewczynka za swoje czyny z racji wieku nie odpowie. Od rodziców będzie zależało, czy zrozumie, że postąpiła źle.

Jak udało nam się dowiedzieć, o wandalizmie na cmentarzu powiadomili proboszcza właśnie rodzice.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jerry
Chłop Polski
madda
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jerry
jerry (16 lipca 2009 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to zrobili przed lekcja religii czy po ?
Rozwiń
Chłop Polski
Chłop Polski (16 lipca 2009 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TYCH DZIEWCZĄT TRUDNO BY BYŁO SPOTKAĆ NA LEDNICKICH POLACH SŁAWIĄCYCH W PIEŚNI POLSKĄ MADONNĘ,ALE BEZ WIĘKSZEJ TRUDNOŚCI UDAŁYBY SIĘ NA BEMOWO 15 SIERPNIA ABY UBÓSTWIAĆ AMERYKAŃSKĄ.
PANIE CHOŁDYS I PANU PODOBNI,TO SĄ SKUTKI WASZYCH METOD WYCHOWAWCZYCH POLSKIEJ MŁODZIEŻY.
Rozwiń
madda
madda (16 lipca 2009 o 14:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
LUBIENIA a nie LubLienia:/
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!