poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Młodzież namawia chełmianin do badań profilaktycznych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2009, 18:58

Co można zrobić, żeby z powodu chorób nowotworowych nie umierało tylu ludzi? Uczniowie III LO wiedzą i chcą się tym podzielić z mieszkańcami miasta. Wczoraj przekonywali chełmian do zdrowego stylu życia i systematycznych wizyt u lekarzy.

- W ramach ogólnopolskiej kampanii antynowotworowej ogłoszony został konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych - mówi Edyta Strus, nauczycielka biologii w III LO. - Poinformowałam uczniów o możliwości udziału w nim. Pomysł został natychmiast kupiony i przystąpiliśmy do działań.

Karolina Kuczyńska, Aneta Kozaczuk, Monika Tryniecka, uczennice klasy II o profilu medycznym i Ewa Ostrowska z klasy prawno-administracyjnej nie miały żadnych wątpliwości, że sprawa, w którą się angażują, może przynieść wiele dobrego.

- Każda z nas zna osoby, które dotknęła choroba nowotworowa - wyjaśnia Karolina. - Być może, gdyby wcześniej zgłosiły się na badania, nigdy nie doszłoby do tego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Dziewczęta rozpoczęły edukację od swoich koleżanek i kolegów. - Wspólnie z naszą opiekunką przygotowałyśmy prezentację multimedialną, dotyczącą powstawania i leczenia chorób nowotworowych - mówi Aneta. - Rozdawałyśmy też w szkole ulotki poświęcone tym tematom.

Wczoraj uczennice wyszły poza mury szkoły. Zachęcały chełmian do badań profilaktycznych. Mówiły co zrobić, by uchronić siebie i innych przed chorobą.
- Dziewczęta uświadomiły mi, że i ja powinnam pójść się przebadać - mówi Anna Pawlak. - Zrobiło mi się głupi, że sama o tym nie pomyślałam. Człowiek jest tak zaganiany, że nie myśli o swoim zdrowiu. Zawsze brakuje czasu.

Co sądzi o tej akcji? - Jestem jak najbardziej za i trzymam kciuki za jej powodzenie. Jeżeli choć kilka osób wyciągnie z niej wnioski, to już będzie sukces.

- Bo jeżeli dorośli nie umieją zadbać o siebie, my musimy im w tym pomóc - śmieją się. - Myślimy, że żaden rodzic nie odmówi swojemu dziecku, gdy poprosi ich ono o zrobienie badań profilaktycznych.

Za tydzień gościem uczniów III LO będzie lekarz medycyny Wiesław Godzisz. Będzie oczywiście mówił o profilaktyce chorób nowotworowych. Zaproszenia na to spotkanie wysłane zostały m.in. do gimnazjów.

Dziewczęta będą musiały napisać jeszcze sprawozdanie z realizowanych przez siebie działań. Gdy zostanie ono ocenione pozytywnie, będą miały szansę na udział w warsztatach. - Będzie tam mowa m.in. o tym, jak przygotować i prowadzić skuteczną kampanię reklamową, dotycząca profilaktyki antynowotworowej - mówi Edyta Strus. - Najlepszy projekt ma szansę na realizację.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
dun
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dun
dun (5 marca 2009 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chyba CHEŁMIAN???????? kto tam u Was tworzy te artykuliki?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!