poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

Młodzież z Polski i zza granicy porządkuje prawosławne cmentarze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lipca 2009, 15:04
Autor: Monika Mojsym

Studenci i licealiści z Polski, Ukrainy i Niemiec spędzają wakacje na porządkowaniu prawosławnych cmentarzy. Odwiedzili już zaniedbane nekropolie w Wereszynie i Łaskowie. Wczoraj i w poniedziałek sprzątali cmentarz na Górze Chełmskiej.

Młodzież realizuje projekt pod nazwą „Małe wspomnienie wielkiej historii”. Uczestnicząc w nim, chcą przywracać do stanu dawnej świetności przedwojenne prawosławne cmentarze. Zamierzają również zebrać wspomnienia najstarszych mieszkańców dotyczące ukraińskich sąsiadów.

– Na podstawie tych wspomnień powstaną reportaże radiowe i artykuły – mówi Olena Semeniuk, koordynator projektu. – Chcemy, żeby wszystkie materiały były dostępne w języku polskim i ukraińskim. Po zakończeniu projektu w Łucku i Lublinie zorganizujemy też specjalną wystawę.

W Chełmie prace porządkowe na cmentarzu prawosławnym trwały tylko dwa dni. Podobny obóz odbył się tutaj w ubiegłym roku, wieć sporo prac zostało wykonanych już wówczas.

– Bardzo żałuję, że nie możemy zostać tu dłużej. Jest jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia – mówi Piotr Głuchowski-Fedirko, który już po raz drugi bierze udział w projekcie.

– Trochę szkoda, że oprócz nas nikt nie interesował się tym cmentarzem. Cały teren pokrywają chwasty i wysoka trawa, jest mnóstwo śmieci i pustych butelek, a pomniki są pomazane. To bardzo przykry widok. Tym bardziej że podczas tamtych wakacji wykonaliśmy tu mnóstwo pracy. Mam nadzieję, że uda nam się go uporządkować i chociaż przez jakiś czas będzie tu porządek.

Prawosławny cmentarz odnawiają studenci z Ukrainy, którzy na co dzień działają w Stowarzyszeniu „Młoda Chełmszczyzna”.

– To mój pierwszy pobyt w Polsce i jest on dla mnie niezwykłym przeżyciem – opowiada Julian Kraś z Łucka. – Moja babcia mieszkała w Chełmie. Chociaż wyjechała stąd jako młoda dziewczyna, to nadal wspomina to miasto z wielkim sentymentem. Przed wyjazdem tutaj poprosiła mnie, żebym przywiózł jej zdjęcia tego cmentarza i starszych kamienic, które jeszcze pamięta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kres
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kres
Kres (22 lipca 2009 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamierzają również zebrać wspomnienia najstarszych mieszkańców dotyczące ukraińskich sąsiadów.

To bardzo ciekawa inicjatywa.Wreszcie poznamy, wbrew władzom polskim ,prawdziwe fakty dotyczące ukraińców z OUN/UPA i ich stosunek w latach
1939-50 do sąsiadów narodowości polskiej.Bardzo interesująco jak widać zapowiadają się opisy sposobów uśmiercania przez tą nacje polskich
mieszkańców kresów,siekierami,piłami i innymi tego typu narzędziami mordu poświęconymi przed użyciem przez księży greko-katolickich.
Te wspomnienia zrobią zapewne furorę również na Ukrainie zachodniej okupującej polskie ziemie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!