wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Chełm

Młodzież z Polski i zza granicy porządkuje prawosławne cmentarze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lipca 2009, 15:04
Autor: Monika Mojsym

Studenci i licealiści z Polski, Ukrainy i Niemiec spędzają wakacje na porządkowaniu prawosławnych cmentarzy. Odwiedzili już zaniedbane nekropolie w Wereszynie i Łaskowie. Wczoraj i w poniedziałek sprzątali cmentarz na Górze Chełmskiej.

Młodzież realizuje projekt pod nazwą „Małe wspomnienie wielkiej historii”. Uczestnicząc w nim, chcą przywracać do stanu dawnej świetności przedwojenne prawosławne cmentarze. Zamierzają również zebrać wspomnienia najstarszych mieszkańców dotyczące ukraińskich sąsiadów.

– Na podstawie tych wspomnień powstaną reportaże radiowe i artykuły – mówi Olena Semeniuk, koordynator projektu. – Chcemy, żeby wszystkie materiały były dostępne w języku polskim i ukraińskim. Po zakończeniu projektu w Łucku i Lublinie zorganizujemy też specjalną wystawę.

W Chełmie prace porządkowe na cmentarzu prawosławnym trwały tylko dwa dni. Podobny obóz odbył się tutaj w ubiegłym roku, wieć sporo prac zostało wykonanych już wówczas.

– Bardzo żałuję, że nie możemy zostać tu dłużej. Jest jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia – mówi Piotr Głuchowski-Fedirko, który już po raz drugi bierze udział w projekcie.

– Trochę szkoda, że oprócz nas nikt nie interesował się tym cmentarzem. Cały teren pokrywają chwasty i wysoka trawa, jest mnóstwo śmieci i pustych butelek, a pomniki są pomazane. To bardzo przykry widok. Tym bardziej że podczas tamtych wakacji wykonaliśmy tu mnóstwo pracy. Mam nadzieję, że uda nam się go uporządkować i chociaż przez jakiś czas będzie tu porządek.

Prawosławny cmentarz odnawiają studenci z Ukrainy, którzy na co dzień działają w Stowarzyszeniu „Młoda Chełmszczyzna”.

– To mój pierwszy pobyt w Polsce i jest on dla mnie niezwykłym przeżyciem – opowiada Julian Kraś z Łucka. – Moja babcia mieszkała w Chełmie. Chociaż wyjechała stąd jako młoda dziewczyna, to nadal wspomina to miasto z wielkim sentymentem. Przed wyjazdem tutaj poprosiła mnie, żebym przywiózł jej zdjęcia tego cmentarza i starszych kamienic, które jeszcze pamięta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kres
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kres
Kres (22 lipca 2009 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamierzają również zebrać wspomnienia najstarszych mieszkańców dotyczące ukraińskich sąsiadów.

To bardzo ciekawa inicjatywa.Wreszcie poznamy, wbrew władzom polskim ,prawdziwe fakty dotyczące ukraińców z OUN/UPA i ich stosunek w latach
1939-50 do sąsiadów narodowości polskiej.Bardzo interesująco jak widać zapowiadają się opisy sposobów uśmiercania przez tą nacje polskich
mieszkańców kresów,siekierami,piłami i innymi tego typu narzędziami mordu poświęconymi przed użyciem przez księży greko-katolickich.
Te wspomnienia zrobią zapewne furorę również na Ukrainie zachodniej okupującej polskie ziemie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!