sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

MON: Rodzina zmarłego żołnierza dostanie pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 września 2009, 10:30
Autor: MB

Żona st. szer. Artura Pyca, który we wtorek zmarł w szpitalu w Lublinie, otrzyma wszystkie rekompensaty, jakie przysługują przy śmierci żołnierza służącego na misji w Afganistanie – zapewnia Sztab Generalny Wojska Polskiego.

– Rodzina zmarłego żołnierza może też liczyć na wsparcie i pomoc w rozwiązaniu wszystkich spraw związanych z organizacją uroczystości pogrzebowych i dalszym funkcjonowaniem najbliższych poległego żołnierza – podkreśla płk Sylwester Michalski, rzecznik Sztabu Generalnego. To odpowiedź wojska na zarzuty, które po śmierci żołnierza postawiło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN).

Pochodzący spod Rejowca st. szeregowy Artur Pyc został ranny w Afganistanie 22 maja. Zmarł we wtorek w Lublinie, nie odzyskawszy przytomności.

Problem w tym, że w międzyczasie Pyc został przeniesiony do rezerwy. Skończył mu się kontrakt. A nie ma przepisów, które umożliwiają żołnierzowi z trwałym inwalidztwem automatyczne przedłużenie umowy.

To pierwszy taki przypadek w polskiej armii. BBN poprosiło więc MON o wyjaśnienia. Powstała obawa, że żołnierz stracił prawo m.in. do odprawy, odszkodowania oraz pokrycia kosztów pogrzebu.

Wojsko odpowiedziało dziś . – W związku ze śmiercią żołnierza resort obrony narodowej podjął natychmiastowe działania prawne mające na celu pełne finansowe zabezpieczenie rodziny żołnierza – zapewnia płk Sylwester Michalski.

MON ma wystąpić do premiera o przyznanie rodzinie zmarłego świadczenia, które może być wypłacane żonie i dziecku zmarłego niezależnie od wojskowej renty rodzinnej.

– W resorcie obrony narodowej zabezpieczono środki na pokrycie kosztów ceremonii pogrzebowej, wypłatę zasiłku pogrzebowego oraz dodatkowego odszkodowania i pomocy na kształcenie dziecka – tłumaczy Michalski. – Żonie zmarłego zapewniono możliwość zatrudnienia w jednostce resortu obrony narodowej.

Rodzina st. szer. Artura Pyca otrzyma też od ubezpieczyciela 200 tys. zł, czyli pełne odszkodowanie jakie przysługuje rodzinom polskich żołnierzy poległych w Afganistanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!