czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Muzeum otwiera drzwi do ubeckich cel

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2008, 17:20

W poniedziałek dyrektor Muzeum Chełmskiego, ma podpisać umowę na użytkowanie 3 cel dawnego aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Pomimo upływu lat, zachowały się w niemal nie zmienionym stanie.

Siedzibą ubeckiej katowni była kamienica stojąca na rogu ulic Reformackiej i Ogrodowej. Jej część ostatnio zmieniła właściciela. Nowy gospodarz, za niewielką odpłatnością, zgodził się udostępnić piwnice muzeum.

- Artur Wojciechowski, nie oglądając się na ewentualne korzyści, uszanował przeszłość tego miejsca - mówi Krystyna Mart, dyrektor muzeum. - Udostępnienie aresztanckich cel zwiedzającym będzie najlepszym sposobem na uzupełnienie naszej wiedzy o czasach, którymi rządziła brutalna przemoc.

W Muzeum Chełmskim prezentowana jest stała wystawa sztuki socrealistycznej. Zdaniem Mart, urządzenie ekspozycji w dawnym areszcie UB, gdzie katowano i mordowano ludzi, w tej sprawie toczy się wdrożone przez Instytut Pamięci Narodowej postępowanie prokuratorskie, będzie jej znakomitym uzupełnieniem.
Muzeum chce otworzyć ubeckie kazamaty przed zwiedzającymi już 17 maja o godz. 14, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów. Zainteresowani poza budzącymi grozę celami, opatrzonymi oryginalnymi, okutymi stalą drzwiami z zachowanymi judaszami, będą mogli obejrzeć eksponaty wypożyczone z lubelskiego Muzeum pod Zegarem. Placówka ta również została urządzona w miejscu, gdzie tamtejsi ubecy w latach czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych przetrzymywali, torturowali i mordowali polskich patriotów.

- Już gromadzimy wszelkie materiały, będące świadectwem tamtych czasów - mówi Mart. - Zgłaszają się do nas także świadkowie historii, w tym byli więźniowie aresztu przy ul. Reformackiej. Skwapliwie spisujemy ich relacje.

Właściciel kamienicy zapewnił muzeum oddzielne wejście do piwnicy, w której znajdował się areszt. Poza utrzymywaniem, i wzbogacaniem stałej ekspozycji, muzealnicy chcą tam organizować spotkania z ludźmi, którzy przeżyli stalinowski terror oraz lekcje historii połączone z pokazami multimedialnymi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
pamiętający
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pamiętający
pamiętający (12 maja 2008 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A o miejscach takich jak była siedziba gestapo, getto czy miejsca obozów w Chełmie, gdzie naprawdę ginęły setki osób nikt nie pamięta. Najwidoczniej Pani Mart marzy się polityka, do której chce wejść takimi właśnie prymitywnymi sposobami.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!