sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Muzeum w Sobiborze otwarte, bo przewodzimy Unii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lipca 2011, 16:02

Muzeum w Sobiborze (Krzysztof Załuski)
Muzeum w Sobiborze (Krzysztof Załuski)

W Sobiborze znowu pracują przewodnicy. Muzeum na razie finansuje Starosto Powiatowe we Włodawie.
Później za pieniądze z Ministerstwa Kultury ma je poprowadzić Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie.

– Przez miesiąc w muzeum nie było pracowników obsługi turystycznej. Od 1 lipca w ograniczonej liczbie wrócili do pracy – mówi Wiesław Holaczuk, starosta włodawski.

Wiosną starosta otrzymał zapewnienie Ministerstwa Kultury o przejęciu Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze na resortowy garnuszek. Później pojawiła się opcja przekazania go pod kuratelę Narodowego Centrum Kultury. Miało do tego dojść 1 czerwca. Nic z tego nie wyszło a Ministerstwo Kultury stwierdziło, że nie ma możliwości finansowania muzeum. Zirytowany starosta wysłał przewodników na bezpłatne urlopy. – Po zamknięciu placówki miałem telefony z Ministerstwa Spraw Zagranicznych – opowiada Holaczuk. – Tłumaczono, że w momencie, kiedy Polska obejmuje prezydencję w Unii nie wypada, by miejsce istotne dla historii nie przyjmowało turystów.

Dlatego od 1 lipca pracownicy znów oprowadzają chętnych. – Będziemy finansować działanie placówki, aż do momentu przejęcia jej przez inny podmiot – deklaruje starosta. Ma to nastąpić 1 stycznia 2012 r. Muzeum przekształci się w samodzielną instytucję podległą ministrowi kultury i przez niego finansowaną. Co do tego czasu?

30 czerwca starostwo otrzymało z ministerstwa zapewnienia, że placówkę będzie prowadziła Polsko-Niemiecka Fundacja Pojednanie. – Jesteśmy gotowi do przejęcia i prowadzenia muzeum do momentu powołania nowej instytucji w Sobiborze. Czekamy na pieniądze z resortu kultury, z których opłacimy funkcjonowanie muzeum – potwierdza Dariusz Pawłoś, przewodniczący zarządu Fundacji Polsko–Niemieckie Pojednanie. – Podjęliśmy się tego zadania, by zachować dobry wizerunek Polski w Europie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!