Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

15 lutego 2012 r.
14:20
Edytuj ten wpis

Myśliwi straszą wilkami. "Pustoszą nam łowiska"

Autor: Zdjęcie autora (bar)
0 215 A A
Zdaniem myśliwych i leśników pogłowie tych drapieżników z roku na rok wzrasta (naneki / sxc)
Zdaniem myśliwych i leśników pogłowie tych drapieżników z roku na rok wzrasta (naneki / sxc)

W powiecie włodawskim wilki dziesiątkują zwierzynę. Zdaniem myśliwych i leśników pogłowie tych drapieżników z roku na rok wzrasta. W swoim środowisku nie mają wrogów. Nic im nie grozi także ze strony człowieka, gdyż od lat zwierzęta te objęte są całoroczną ochroną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jeszcze nigdy nie obserwowałem tak dużych watah wilków, jak tej zimy – mówi Włodzimierz Czeżyk ze straży leśnej w Nadleśnictwie Włodawa. – Coraz częściej też natykam się w lesie na ogryzione do kości pozostałości łani, czy saren. Sądząc po śladach watahy liczą od pięciu do ośmiu osobników.

Sławomir Karp, łowczy Koła "Knieja”, które ma swój obwód łowiecki w rejonie Żukowa i Krasówki na własne oczy ob-serwował z ambony watahę, która liczyła 11 sztuk.

– Był czas, że nasze łowisko słynęło z dużej populacji saren – mówi Karp. – Niestety za sprawą wilków to już przeszłość. Te drapieżniki do tego stopnia się rozpanoszyły, że można je zaobserwować, jak przy wysokim słońcu poruszają się na otwartej przestrzeni, bądź rozstawiają się przed atakiem na sarnę, czy jelenia. A przecież do tej pory, ze swej natury prowadziły bardzo skryty tryb życia.

Zdaniem Sławomira Karpia w środowisku została naruszona równowaga. Wilki uzyskały nadmierną przewagę nad pozostałą zwierzyną. Jeśli się temu w porę nie zaradzi, to pogłowie saren, jeleni, a nawet dzików drastycznie spadnie.
Podobnego zdania jest także Sławomir Skowronek, prezes jednego z największych kół łowieckich w regionie o nazwie "Sokół” z siedzibą w Starym Brusie.

– W ostatni poniedziałek znalazłem na śniegu tropy pięciu wilków – mówi Skowronek. – Kilka dni wcześniej widziałem watahę w akcji, kiedy osaczała sarnę. Te drapieżniki pustoszą nam łowiska. Jest ich coraz więcej, a przecież jeden osobnik, aby się utrzymać musi zjeść 4-5 kg mięsa. To daje wyobrażenie, ile zwierzyny wilki muszą wydusić, aby przeżyć.

Skowronek obawia się, że leśnikom i myśliwym bardzo trudno będzie przekonać ministra ochrony środowiska do częściowej redukcji wilków. Jak twierdzi te drapieżniki mają w kraju zbyt silne lobby ze strony "zielonych”. Chyba, że w końcu dojdzie do ataków wilków na ludzi, co przecież jest możliwe.

Już raz, przed czterema laty podczas polowania wilki zaatakowały w lesie jego kolegę. Aby wyjść z tej opresji cało, musiał dwa wilki zastrzelić. Ktoś bez broni i doświadczenia w podobnej konfrontacji nie miałby szans.

– Myśliwi przeceniają zagrożenie ze strony wilków – mówi Janusz Holuk z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Zresztą dla nich wilk, to konkurent. Z naszej wiedzy wynika, że jego populacja na naszym terenie utrzymuje się na od lat na podobnym poziomie.

Komentarze 215

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2016 o 20:45
Pierdolą jak potłuczeni... leśnikom na rękę spadek ilości zwierzyny płowej- idzie mniej kasy na ochronę lasu
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2016 o 14:19
może czas zapolować na myśliwych ....
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 17:35
To piękna wiadomość :) O ile jest prawdziwa... Wraca równowaga, tylko biedni myśliwi mają "problem"... Czas zmienić swoje popieprzone hobby. Może z dzieckiem do teatru lub kina ;)
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 14:39
Kto się panoszy po lasach to właśnie myśliwi! Ktoś tu zapomniał, gdzie jego miejsce... że są tylko dodatkiem do środowiska, sztucznym ograniczeniem populacji roślinożerców, gdy drapieżników jest za mało. A wilki świetnie trenują zwierzęta, na które polują, zabijają chore i najsłabsze, więc populacja staje się zdrowsze. To powinna być elementarna wiedza myśliwych, szkoda tylko że część z nich nie działa w imię środowiska, tylko własnej wygody i zabawy.
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 11:37
To Wilk jest częścią natury to wy myśliwi wpieprzacie się w ich lasy. Niszczycie Przyrodę kradniecie wilkom jedyne pożywienie , zabijacie zwierzęta dla zabawy kto tu jest największym szkodnikiem na ziemi ? TRZYMAJCIE SIĘ OD WILKÓW Z DALEKA. ZOSTAWCIE PRZYRODĘ W SPOKOJU ONA SOBIE DOSKONALE PORADZI BEZ WASZEJ PSEUDO POMOCY!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 10:41
Wilk mają być w lesie. To ich naturalne środowisko. Człowiek ma to szanować.
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 09:50
Pan janusz holuk sie myli. Wilk nie jest konkurentem dla mysliwego. Wilk poluje by zyc myskiwy strzela no wlasnie dlaczego? Mysliwy jest poptostu pasozytem na zdrowym organizmie lasu
Avatar
Marta / 6 lutego 2015 o 23:01

"Te drapieżniki pustoszą nam łowiska"....przecież to są naturalne łowiska wilków.

Pan potwierdza tym samym, że jest największym drapieżnikiem w lesie :)

Niechby jeszcze udowodnił, że mięso saren - a wiadomo, że żadne mięso nie jest człowiekowi konieczne do życia - jest jemu i jego rodzinie niezbędne ;)

Avatar
strzyga / 3 lutego 2015 o 11:53

W całej Europie mądrzy ludzie sprzedają polowani na wilki prowadząc przy tym ich programy ochronne i państwa na tym zarabiają mając wpływy z podatków od sprzedanych polowań. Takich inicjatyw gospodarczych mądre Państwa europejskie prowadzą bardzo dużo i z tych wielu małych strumyczków kasy do budżetu powstaje rzeka forsy.

Tylko safandułowaci polaczkowie dali sobie wmówić że wilk to święta krowa i nie wolno go zastrzelić. Dzięki tak wbitej do głowy głupocie na wilkach zarabiają wszelkiej maści ekologiści żyjący z wyciągania pieniędzy z budżetu który zasilają safandułowaci polaczkowie swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi.

Widzicie różnicę? Tam na wilkach i ich ochronie zarabia całe społeczeństwo a w Polsce na wilkach zarabiają ekologiści a dokłada społeczeńśtwo płacąc na różne fundacje ochrony wilka i płacąc odszkodowania rolnikom (z budżetów państwowych) za zagryzione zwierzęta gospodarskie - macie gdzieś rozum polaczkowie ?

Wi,ęcej egoizmu mniej altruizmu kochani bracia polaczkowie , ciągle po frajersku nadstawiacie kieszeń do skubania.

To znaczy gdzie? Chyba żyjemy na innym kontynencie. W Unii polowania na wilki są prowadzone w nielicznych krajach a i tak budzą poważne kontrowersje wśród naukowców i społeczeństwa i dąży się do ich ograniczenia. Na większości terenów UE wilk jest ściśle chroniony.

To znaczy gdzie? Chyba żyjemy na innym kontynencie. W Unii polowania na wilki są prowadzone w nielicznych krajach a i tak budzą poważne kontrowersje wśród naukowców i społeczeństwa i dąży się do ich ograniczenia. Na większości terenów UE wilk jest ściśle chroniony.

rozwiń
Avatar
Sowa / 3 lutego 2015 o 11:44

Chyba na odwrót: myśliwi pustoszą łowisko wilków. W końcu to wilki są tam u siebie. Swoją drogą, ciekawe gdzie kolega myśliwego polował, skoro zastrzelił dwa wilki i nie poszedł za to siedzieć. Widać nie w Polsce, gdzie wilk jest chroniony. A może zastosował metodę "zabić, zakopać, zamknąć się" a kolega go teraz wsypał? A na poważnie, męczy mnie ta myśliwska zdarta płyta - straszenie wilkami w obronie sarenek i jelonków, które potem idą pod myśliwskie kule i wmawianie ludziom, że wilk jest dla nich zagrożeniem. Wilki w Polsce były od zawsze, kiedy ostatnio zaatakowały człowieka? Na początku XIX wieku, jeśli można wierzyć tak starym doniesieniom. 

Chyba na odwrót: myśliwi pustoszą łowisko wilków. W końcu to wilki są tam u siebie. Swoją drogą, ciekawe gdzie kolega myśliwego polował, skoro zastrzelił dwa wilki i nie poszedł za to siedzieć. Widać nie w Polsce, gdzie wilk jest chroniony. A może zastosował metodę "zabić, zakopać, zamknąć się" a kolega go teraz wsypał? A na poważnie, męczy mnie ta myśliwska zdarta płyta - straszenie wilkami w obronie sarenek i jelonków, które potem idą pod myśliwskie kule i wmawianie ludziom, że wilk jest dla nich zagrożeniem. Wilki w Polsce były od zaws... rozwiń

Avatar
Gość / 4 kwietnia 2016 o 20:45
Pierdolą jak potłuczeni... leśnikom na rękę spadek ilości zwierzyny płowej- idzie mniej kasy na ochronę lasu
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2016 o 14:19
może czas zapolować na myśliwych ....
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 17:35
To piękna wiadomość :) O ile jest prawdziwa... Wraca równowaga, tylko biedni myśliwi mają "problem"... Czas zmienić swoje popieprzone hobby. Może z dzieckiem do teatru lub kina ;)
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 14:39
Kto się panoszy po lasach to właśnie myśliwi! Ktoś tu zapomniał, gdzie jego miejsce... że są tylko dodatkiem do środowiska, sztucznym ograniczeniem populacji roślinożerców, gdy drapieżników jest za mało. A wilki świetnie trenują zwierzęta, na które polują, zabijają chore i najsłabsze, więc populacja staje się zdrowsze. To powinna być elementarna wiedza myśliwych, szkoda tylko że część z nich nie działa w imię środowiska, tylko własnej wygody i zabawy.
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 11:37
To Wilk jest częścią natury to wy myśliwi wpieprzacie się w ich lasy. Niszczycie Przyrodę kradniecie wilkom jedyne pożywienie , zabijacie zwierzęta dla zabawy kto tu jest największym szkodnikiem na ziemi ? TRZYMAJCIE SIĘ OD WILKÓW Z DALEKA. ZOSTAWCIE PRZYRODĘ W SPOKOJU ONA SOBIE DOSKONALE PORADZI BEZ WASZEJ PSEUDO POMOCY!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 10:41
Wilk mają być w lesie. To ich naturalne środowisko. Człowiek ma to szanować.
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 09:50
Pan janusz holuk sie myli. Wilk nie jest konkurentem dla mysliwego. Wilk poluje by zyc myskiwy strzela no wlasnie dlaczego? Mysliwy jest poptostu pasozytem na zdrowym organizmie lasu
Avatar
Marta / 6 lutego 2015 o 23:01

"Te drapieżniki pustoszą nam łowiska"....przecież to są naturalne łowiska wilków.

Pan potwierdza tym samym, że jest największym drapieżnikiem w lesie :)

Niechby jeszcze udowodnił, że mięso saren - a wiadomo, że żadne mięso nie jest człowiekowi konieczne do życia - jest jemu i jego rodzinie niezbędne ;)

Avatar
strzyga / 3 lutego 2015 o 11:53

W całej Europie mądrzy ludzie sprzedają polowani na wilki prowadząc przy tym ich programy ochronne i państwa na tym zarabiają mając wpływy z podatków od sprzedanych polowań. Takich inicjatyw gospodarczych mądre Państwa europejskie prowadzą bardzo dużo i z tych wielu małych strumyczków kasy do budżetu powstaje rzeka forsy.

Tylko safandułowaci polaczkowie dali sobie wmówić że wilk to święta krowa i nie wolno go zastrzelić. Dzięki tak wbitej do głowy głupocie na wilkach zarabiają wszelkiej maści ekologiści żyjący z wyciągania pieniędzy z budżetu który zasilają safandułowaci polaczkowie swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi.

Widzicie różnicę? Tam na wilkach i ich ochronie zarabia całe społeczeństwo a w Polsce na wilkach zarabiają ekologiści a dokłada społeczeńśtwo płacąc na różne fundacje ochrony wilka i płacąc odszkodowania rolnikom (z budżetów państwowych) za zagryzione zwierzęta gospodarskie - macie gdzieś rozum polaczkowie ?

Wi,ęcej egoizmu mniej altruizmu kochani bracia polaczkowie , ciągle po frajersku nadstawiacie kieszeń do skubania.

To znaczy gdzie? Chyba żyjemy na innym kontynencie. W Unii polowania na wilki są prowadzone w nielicznych krajach a i tak budzą poważne kontrowersje wśród naukowców i społeczeństwa i dąży się do ich ograniczenia. Na większości terenów UE wilk jest ściśle chroniony.

To znaczy gdzie? Chyba żyjemy na innym kontynencie. W Unii polowania na wilki są prowadzone w nielicznych krajach a i tak budzą poważne kontrowersje wśród naukowców i społeczeństwa i dąży się do ich ograniczenia. Na większości terenów UE wilk jest ściśle chroniony.

rozwiń
Avatar
Sowa / 3 lutego 2015 o 11:44

Chyba na odwrót: myśliwi pustoszą łowisko wilków. W końcu to wilki są tam u siebie. Swoją drogą, ciekawe gdzie kolega myśliwego polował, skoro zastrzelił dwa wilki i nie poszedł za to siedzieć. Widać nie w Polsce, gdzie wilk jest chroniony. A może zastosował metodę "zabić, zakopać, zamknąć się" a kolega go teraz wsypał? A na poważnie, męczy mnie ta myśliwska zdarta płyta - straszenie wilkami w obronie sarenek i jelonków, które potem idą pod myśliwskie kule i wmawianie ludziom, że wilk jest dla nich zagrożeniem. Wilki w Polsce były od zawsze, kiedy ostatnio zaatakowały człowieka? Na początku XIX wieku, jeśli można wierzyć tak starym doniesieniom. 

Chyba na odwrót: myśliwi pustoszą łowisko wilków. W końcu to wilki są tam u siebie. Swoją drogą, ciekawe gdzie kolega myśliwego polował, skoro zastrzelił dwa wilki i nie poszedł za to siedzieć. Widać nie w Polsce, gdzie wilk jest chroniony. A może zastosował metodę "zabić, zakopać, zamknąć się" a kolega go teraz wsypał? A na poważnie, męczy mnie ta myśliwska zdarta płyta - straszenie wilkami w obronie sarenek i jelonków, które potem idą pod myśliwskie kule i wmawianie ludziom, że wilk jest dla nich zagrożeniem. Wilki w Polsce były od zaws... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 215

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 1 0

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 0 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 1 6

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe
25 maja 2018, 18:00

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu Z kim do łóżka? w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe odbędzie się spotkanie z poetką Justyną Bargielską. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę
film

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę 18 19

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. We wtorek zwołano konferencję prasową w związku z sytuacją.

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020
galeria
film

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 76 0

Piotr Tomala, himalaista z Lublina został nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon 9 3

PIŁKA RĘCZNA MKS Perła Lublin ma za sobą znakomity sezon, ale w klubie nadal praca wre. We wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono listę zawodniczek na nowy sezon. Do zespołu dołączą cztery Polki i Dunka

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało 0 1

34-letnia kobieta trafiła do szpitala po dachowaniu Volkswagena w miejscowości Wilków (gmina Werbkowice).

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 7 2

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 2

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.