sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Na ratunek zielonej al. Piłsudskiego. Będą sadzić drzewa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 sierpnia 2013, 20:07
Autor: Paweł Puzio

Być może za kilkadziesiąt lat wzdłuż Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego będą rosły podobne majestatyc
Być może za kilkadziesiąt lat wzdłuż Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego będą rosły podobne majestatyc

Na Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego od kilku lat ubywa drzew. Co roku miejskie służby zmuszone są do wycinki obumarłych sztuk, których uschnięte konary stanowią zagrożenie dla przechodniów i kierowców. Dlatego miasto chce posadzić nowe drzewa.

Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego obsadzona jest kilkusetmetrowym szpalerem drzew, przeważnie jesionów. Sytuacja z roku na rok się pogarsza, a podejmowane próby ich ratowania nie przynoszą oczekiwanego efektu. – Wiek drzew, niewłaściwa pielęgnacja w przeszłości oraz choroby powodują, że są coraz słabsze. Niewykluczone, że winowajcą złego satnu drzew jest również kredowe podłoże, które ma zły wpływ na kilkudziesięcioletnie jesiony. Niestety, trudno wygrać z naturą – mówi Irena Żółkiewska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w chełmskim magistracie.

W ubiegłym roku z tego powodu wycięto tam kilka drzew, a pogarszający się stan jeszcze rosnących może spowodować, iż w tym roku usunięte zostaną kolejne. Władze Chełma obawiają się, że za kilka lat drzewa znikną z alei. – Al. Piłsudskiego ma w sobie niezwykłą magię, którą tworzy m.in. przedwojenna zabudowa tzw. Dyrekcji oraz okazała roślinność. Nawet nie mogę wyobrazić tego miejsca bez drzew, byłaby to katastrofa – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Dlatego nie będziemy czekali aż znikną wszystkie drzewa. Chcemy jak najszybciej rozpocząć akcję sadzenia nowych, które za kilkanaście lat zastąpią obecny drzewostan.

Zanim jednak miasto dokona nasadzeń nowych drzew, wcześniej chce zlecić opracowanie ekspertyzy dendrologicznej, która wskaże jakie gatunki będą najbardziej odpowiednie do znajdującej się tam gleby. – W ten sposób unikniemy sytuacji, w której kosztowne sadzonki narażone byłyby na szybkie uschnięcie. Ekspertyza powinna określić gatunek drzew, którym istniejąca gleba, klimat oraz otoczenie pozwolą na jak najszybszą aklimatyzację – dodaje Żółkiewska.

Pod uwagę brane są m.in. platany. – Nasadzeń dokonamy przy rosnących drzewach i obok miejsc, w których niegdyś znajdowały się jesiony. W ten sposób powstanie drugi szpaler drzew, które kiedyś zastąpią dzisiejszy drzewostan – dodaje Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Wyniki ekspertyzy dendrologicznej powinny być znane za kilka tygodni. Ostateczna decyzja o doborze gatunku drzew, ich rozmieszczeniu i ilości nasadzeń podjęta zostanie po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków. Nasadzenia odbędą się na jesieni lub wiosną przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Karollina
Buzal.
Jolka.
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Karollina
Karollina (29 sierpnia 2013 o 22:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mieszkając 20 lat na Piłsudskiego zauważyłlam,  że wrony nie siadają na lipach. Co się dzieje tam gdzie rosną klony i jesiony wie kazdy kto tam mieszka.

Rozwiń
Buzal.
Buzal. (28 sierpnia 2013 o 00:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a co chciala bys miec na fotografji blok pkwnu bo to bardzie przemawia do komuchow nic kawalek kosciolu? kanalie sie namnozyly w tym miescie!

Rozwiń
Jolka.
Jolka. (26 sierpnia 2013 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zdjecie wyjatkowo niefortunnie dobrane!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!