środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

Na scenie włodawskiego amfiteatru zatańczy dziesięć zespołów z całego świata

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 lipca 2003, 15:06
Autor: Bożena Czyż

We wtorek we Włodawie rozpoczyna się Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem. Trwać będzie do soboty. Festiwal, od początku pod patronatem CIOFF, organizowany jest w tym mieście już po raz 13.

Organizatorzy, a więc Włodawski Dom Kultury, pierwszych gości spodziewają się już w poniedziałek. SARS wykluczył z tegorocznego spotkania zaproszone wcześniej grupy z Indonezji i Chin. Zapewne włodawska publiczność przyjmie z entuzjazmem folklorystyczną grupę z Algierii, która przyjeżdża tutaj po raz pierwszy. Będzie też miała okazję ponownie oklaskiwać zespół „Conjunto Folklorico Magisterial” z Meksyku. Po zespole z Serbii i Czarnogóry można spodziewać się prawdziwie bałkańskiego dynamizmu, podobnie powinno być w przypadku tancerzy z Ukrainy, Białorusi, Grecji i Portugalii. Gospodarzem festiwalu jest oczywiście Zespół Tańca Ludowego „Polesie” z Włodawy, ale to nie jedyna polska grupa, która zaprezentuje się podczas tygodnia folkloru.
– Przyjdzie do nas także zespół „Bielsko” – mówi Bogdan Smolik, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury. – To nasze pierwsze spotkanie, ale ponieważ grupę rekomenduje Jerzy Chmiel, prezydent polskiej sekcji CIOFF, już je uważam za udane.
J. Chmiel przyjedzie oczywiście Włodawy, podobnie jak Jurij Wojnarowski, który szefuje folklorystycznym festiwalom na Ukrainie. W tym roku, ze względów finansowych, festiwal nie przeniesie za graniczny Bug, co nie oznacza, że Łuck straci prawo do jego organizowania.
– W CIOFF, międzynarodowej organizacji festiwali folklorystycznych i sztuki ludowej obowiązuje zasada trzech piątek – mówi B. Smolik. – W imprezie musi wziąć udział co najmniej pięć zespołów, a sam festiwal nie może trwać krócej niż pięć dni i odbywać się co najmniej raz na pięć lat.
Festiwal finansują władze miasta, MENiS oraz Senat RP za pośrednictwem Wspólnoty Polskiej. Organizatorzy, jak zwykle mogą liczyć na wsparcie lokalnych sponsorów. Ich goście zamieszkają w Szkole Podstawowej nr 3. Wyjadą na koncert do Hańska, nad Jezioro Białe, do Różanki, Zamościa i Siedlec. Tradycyjnie już zaprezentują się osadzonym we włodawskim zakładzie karnym. Swoje popisy rozpoczną we wtorek defiladą ulicami miasta oraz uroczystym koncertem, zakończą w sobotę mszą świata i pożegnalnym występem w amfiteatrze. O występach poszczególnych grup będziemy informować na bieżąco.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!