wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Na segregacji śmieci można zaoszczędzić

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 sierpnia 2010, 14:20

Mieszkańcy Chełma przekonali się, że segregacja śmieci się opłaca. Z takiej możliwości korzysta już ponad dziewięćdziesiąt procent właścicieli domów jednorodzinnych.

Segregacja śmieci to nie tylko jeden z przejawów ekologicznego stylu życia, ale też sposób na odłożenie znaczącej sumy pieniędzy.

– Przeciętna rodzina, która mieszka w domu jednorodzinnym i selekcjonuje odpadki, może miesięcznie zaoszczędzić nawet 20 złotych – mówi Zbigniew Fidor, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta w Chełmie. – Ludzie zaakceptowali takie rozwiązanie, bo jest naprawdę opłacalne. Spośród 5,5 tysiąca miejskich posesji, posegregowane śmieci nie są odbierane zaledwie od pięciuset osób.

Segregacja śmieci nie wymaga ani dużo czasu, ani zaangażowania. ZOM bezpłatnie udostępnia worki do segregacji szkła, makulatury i tworzywa sztucznego i specjalne stojaki.

Nie ma też problemu z odbiorem odpadków. Na większych osiedlach ustawione są duże kontenery do selektywnej zbiórki.

– Tutaj jest to trochę bardziej kłopotliwe, bo przecież nie mam w domu kilku koszy na śmieci – mówi Karolina Dworska – Dlatego chociaż staram się segregować śmieci, to jednak zdarza mi się wrzucać odpadki do wspólnego kontenera.

Pan Bronisław segreguje plastik, szkło i makulaturę. – Odkładam je do specjalnej szafki, a gdy nazbiera się ich większa ilość, wrzucam do konkretnych pojemników – tłumaczy.

Szczególnie ważna jest segregacja plastiku. To surowiec, który może być przerabiany wielokrotnie. Na przykład z 35 zużytych butelek specjalistyczne zakłady są w stanie wyprodukować materiał na polarową bluze. Plastik użyty jako składnik alternatywnego paliwa również jest bardzo wydajny.

Energia, która może powstać z torby plastikowej pozwala zasilić 60-watową żarówkę przez 10 minut.

Taki rodzaj świadomości ekologicznej i korzyści wynikających z segregacji odpadów chce promować Fundacja Plastics Europe Polska.

Już po raz trzeci prowadzi kampanię, która ma zachęcać Polaków do świadomej selekcji śmieci. Akcja potrwa cały sierpień, a informacje do mieszkańców będą docierać dzięki specjalnym materiałom informacyjnym.

– Każdy wyrzucony plastik ma swoją wartość. To surowiec wtórny i nie powinien trafiać na wysypiska – mówi Grzegorz Rytko, dyrektor Fundacji Plastics Europe Polska – Dzięki segregowani odpadów z tworzyw sztucznych, każdy może przyczynić się do pełnego wykorzystania ich potencjału. To wpływa na ochronę środowiska, oszczędzanie surowców naturalnych i energii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Robert
baśka
EkoEuroObywatel
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Robert
Robert (9 sierpnia 2010 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To sprawa dla wydziału ochrony środowiska. Moim zdaniem powinno być więcej kontenerów lub mniejszych pojemników na segregowane smieci. Nie każdy ma czas szukać dużego zbiornika gdzieś daleko i szybko straci motywację. Zgadzam się z tym, że kontenery nie są wygodne do wrzucania. Widziałem inne modele bardziej "przyjazne".
Rozwiń
baśka
baśka (8 sierpnia 2010 o 22:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No dobra nie ma co pleść trzy po trzy bo każdy normalny człowiek wie to wszystko o segregacji. Chcę rzucić propozycję by na ryneczku przy ul. Piłsudskiego postawili kontener na plastik. Tam jest mnóstwo ludzi spożywających wodę, napoje i nie mają gdzie wyrzucić tych butelek. W takich miejscach gdzie przebywa dużo ludzi powinien być taki pojemnik a nie ma:( Często tam bywam i nie raz rozglądałam się gdzie wyrzucić butelkę po wodzie ( bo zakrętki to od razu wrzucam do torebki i zanoszę do domu gdzie mam specjalny pojemnik bo wiem, że ktoś to zbiera dla Stasia) ale butelki nie zawsze chce mi się targać z powrotem do domu. I myślę, że wiele osób czuje tak samo. Jeśli nie ma gdzie wyrzucić to wrzuca się do ogólnego kosza i tyle
Rozwiń
EkoEuroObywatel
EkoEuroObywatel (8 sierpnia 2010 o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='miko' date='08 sierpień 2010 - 21:29 ' timestamp='1281295786' post='326657']
na osiedlu rejowiecka-włodawska brak kontenera. Jeżdzę na Gwarek a tam do kontnera butelki PET trzeba wrzucać pojedynczo - to działa odstrszająco.
[/quote] - bo ma odstraszać - przecież już w komentarzu napisano, że selektywna zbiórka to tylko koszty dla firm w których liczy się przede wszystkim zysk...
Rozwiń
miko
miko (8 sierpnia 2010 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na osiedlu rejowiecka-włodawska brak kontenera. Jeżdzę na Gwarek a tam do kontnera butelki PET trzeba wrzucać pojedynczo - to działa odstrszająco.
Rozwiń
EkoEuroObywatel
EkoEuroObywatel (8 sierpnia 2010 o 15:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"To wpływa na ochronę środowiska, oszczędzanie surowców naturalnych i energii". Zgadza się - ale też trzeba uświadamiać, że niestety selektywna zbiórka odpadów to nie jest "czysty zysk" jak piszą niedouczeni dziennikarze i psedo-ekolodzy... Rzetelna selektywna zbiórka kosztuje więcej niż przychody ze sprzedaży surowców i my kosumenci musimy zapłacić za selektywną zbiórkę naszych odpadów domowych... Dlatego trzeba jasno mówić nie ściemniając: selektywna zbiórka odpadów to nasz cywilizacyjny i moralny obowiązek [url="http://www.ekoedukacja.pl/view.php?id=265"]klik[/url] Tak więc na segregacji śmieci można zaoszczędzić środowisko - ale ten przyjazny gest dla środowiska kosztuje i wymaga od nas sporego wysiłku [url="http://www.lasypolskie.pl/sekcja-544.html"]klik[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!