piątek, 19 stycznia 2018 r.

Chełm

Na Ukrainę pieszo i rowerem. Chełm chce przyciągać na zakupy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 sierpnia 2013, 18:51
Autor: Paweł Puzio

Prezydent Chełma chce utworzenia w Dorohusku pieszo-rowerowego przejścia granicznego (Archiwum)
Prezydent Chełma chce utworzenia w Dorohusku pieszo-rowerowego przejścia granicznego (Archiwum)

Prezydent Chełma chce utworzenia w Dorohusku pieszo-rowerowego przejścia granicznego. Liczy, że miasto stanie się centrum zakupowym dla Ukraińców.

Co roku przejście Dorohusk–Jagodzin przekracza ponad 1 milion pojazdów. Nie ma jednak możliwości, by pokonać je pieszo lub na rowerze. Władze Chełma mają nadzieję, że wkrótce to się zmieni.

– Wiemy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest gotowe do uruchomienia nowych pieszych przejść na wschodniej granicy Polski – mówi prezydent Chełma, Agata Fisz. – Jeśli zapadną takie decyzje, to moim zdaniem nasze przejście powinno być uwzględnione w pierwszej kolejności. Skierowałam w tej sprawie pismo do MSW i wojewody.

W swoim wystąpieniu prezydent podkreśla położenie Chełma w obszarze tzw. małego ruchu granicznego, które umożliwia obywatelom Ukrainy ułatwiony wjazd na teren RP. A trzeba dodać, że Chełm – obok Przemyśla – jest największym miastem, które w swoim zasięgu obejmuje ten obszar.

– Miasto mogłoby zostać centrum zakupowym dla naszych sąsiadów z Ukrainy. Do końca przyszłego roku mają powstać dwie duże galerie. Kolejne są zapowiadane. I to przy głównej trasie prowadzącej do przejścia granicznego – mówi Jerzy Gryciuk, mieszkaniec Chełma. – To byłaby szansa na rozwój miasta – dodaje.

Kolejnym argumentem ma być rozwój turystyki. W Chełmie i regionie powstaje jedna z największych ścieżek rowerowych w tej części Europy – liczące blisko 1700 kilometrów Trasy Rowerowe Polski Wschodniej. Dzięki bliskości przejścia granicznego korzystać z nich mogliby również miłośnicy rowerowych podróży z Ukrainy.

– Pamiętajmy też o innych inwestycjach, które również mogą być atrakcyjne dla mieszkańców zachodnich regionów Ukrainy. Na przykład Centrum Sportów Wodnych lub prowadzone obecnie prace archeologiczne na Górze Chełmskiej, których efektem ma być utworzenie niezwykłego muzeum i parku archeologicznego – zauważa prezydent Fisz.

Chełmski samorząd wybiega z planami dalej. – Obsługa ruchu pieszego po stronie polskiej, a więc od przejścia granicznego do naszego miasta, mogłaby odbywać się w ramach prywatnej komunikacji podmiejskiej lub nawet komunikacji miejskiej. O tym zdecydowałoby jednak realne zapotrzebowanie na takie usługi – dodaje Agata Fisz.

Władze miasta apelują do innych samorządów, aby wsparły inicjatywę utworzenia pieszego przejścia granicznego w Dorohusku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
socjolog
Gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 sierpnia 2013 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Moim zdaniem pomysł jest dobry, i wbrew opinii niektórych osób, sądzę że jego realizacja ma duże szanse wpłynąć na rozwój Chełma i regionu, który bardzo tego potrzebuje. Granicę przekraczają nie tylko ludzie jadący na zakupy albo handlujący po polskiej lub ukraińskiej stronie, są także osoby wyjeżdżające na Ukrainę/do Polski w interesach, turystycznie- w końcu Chełm ma ogromny potencjał turystyczny, niestety bardzo mało wykorzystywany, a zwiększenie liczby odwiedzających mogłoby wpłynąć na poprawę syuacji. Nie mówiąc już o całej infrastrukturze turystycznej( hotele, hostele, knajpki, wypożyczalnie rowerów itp. przedsięwzięcia) Być może powoli zaczną się zmiany na lepsze...?

Rozwiń
socjolog
socjolog (20 sierpnia 2013 o 21:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

może przyjdzie trochę ludzi na stałe bo za 40 lat w Polsce będą puste miejsca gdyż ma być mniej 8 mln ludzi nie ma komu robić i rodzić dzieci.

Rozwiń
Gość
Gość (20 sierpnia 2013 o 19:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

MSW na podstawie opinii Pani Wojewody z powodu braku możliwości technicznych wnioski nie zaakceptują,a jeśli kasę dadzą i wskazaną mądrość zrealizują,to będzie pierwszy cud nadbużański.Natomiast lepszym rozwiązaniem jest stałe przejście turystyczne Zbereż-Adamczuki.

musi być w Umowie o wspolnej kontroli granicznej określony ruch pieszy plu infrastruktura , tyle na temat KAMPANI WYBORCZEJ TEJ PANI.

Rozwiń
Gość
Gość (20 sierpnia 2013 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pomysł sam w sobie jest bardzo dobry. Nawet bez otoczki ideologiczno handlowej. Wszak sąsiedzi powinni poznawać sie i żyć w symbiozie. Nie mniej jednak należałoby, tak mi sie wydaje, zacząć od zmiany mentalności samych mieszkańców Chełma! Nie jestem częstym gościem mojego rodzinnego miasta. Przyjazdy raz na kilka lat uświadamiają mi cywilizacyjna przepaść dzielącą Chełm od większych aglomeracji miejskich. Pisząc, cywilizacyjna, nie mam na myśli ilość świateł drogowych, czy telefonów komórkowych, ale to, co nie uległo żadnej zmianie w głowach mieszkańców "niedźwiedziego" grodu! 

najłatwiej jest opuścić miasto , przybrać mentalność i obyczaje nowego miejsca i później wypowiadać się na temat mentalności chełmian... :) niestety ale to nie jest sprawa zmiany mentalności jednostki tylko dość sporego społeczeństwa , więc naprawdę potrzeba bardzo długiego czasu, ale nie oznacza to , że należy to potępiać ... jak wrócisz do Chełma to gwarantuje Ci że to nie Ty wpłyniesz na zmainę toku myślenia społeczeństwa tylko społeczeństwo zmieni Ciebie i też będziesz jednym z nas....czyli cofniesz się..trzeba pokoleń, działań władz a zresztą to niemożliwe - tak będzie łatwiej...

Rozwiń
Gość
Gość (20 sierpnia 2013 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MSW na podstawie opinii Pani Wojewody z powodu braku możliwości technicznych wnioski nie zaakceptują,a jeśli kasę dadzą i wskazaną mądrość zrealizują,to będzie pierwszy cud nadbużański.Natomiast lepszym rozwiązaniem jest stałe przejście turystyczne Zbereż-Adamczuki.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!