czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Nauczyciele ratują się przed zwolnieniem z pracy ucieczką na chorobowe

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 września 2009, 19:39
Autor: Monika Mojsym

Specjalny urlop dla poratowania zdrowia to dla nauczycieli często ostatnia deska ratunku przed zwolnieniem z pracy. Prawie pięćdziesięciu chełmskich nauczycieli poszło od września na urlopy zdrowotne.

To ogromne obciążenie dla miejskiego budżetu. Bo nauczyciele, choć nie pracują, pieniądze dostaną. A zapłacić trzeba też tym, którzy będą ich zastępować.

– Liczba nauczycieli, którzy korzystają z takich urlopów, co roku utrzymuje się na tym samym wysokim poziomie. To bardzo niekorzystny trend, ale przecież nic na to nie poradzimy. Taką możliwość zapewnia pedagogom Karta nauczyciela – mówi Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty chełmskiego magistratu.

– Nie mamy wyjścia, musimy skądś wygospodarować te pieniądze. Chociaż wolelibyśmy je przeznaczyć na kolejne remonty w szkołach albo zakup niezbędnego wyposażenia do placówek.

Nauczyciele, którzy korzystają z urlopu, dostają wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za wysługę lat. Nie mogą przy tym podjąć innej pracy. Dla miasta oznacza to nic innego, jak wypłatę pensji ratującym zdrowie pedagogom (w skali roku to ponad 1,3 mln zł) i tym, którzy pracują w ich zastępstwie.

W tym roku szkolnym specjalnego urlopu potrzebowało aż ośmiu pedagogów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7. W ZSO nr 8 i w II LO zdecydowało się na niego czterech nauczycieli. W pozostałych szkołach takie rozwiązanie wybrało średnio jeden lub dwóch nauczycieli. Jednak od stycznia mogą dołączyć do nich kolejne osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na dalszą pracę z dziećmi i młodzieżą.

Nauka jakiego przedmiotu najbardziej odbija się na nauczycielskiej kondycji?

– W tej kwestii nie ma reguły – mówi Wiesław Podgórski, dyrektor ZSO nr 7. – W naszej szkole na urlop poszedł m.in. biolog, świetliczanka, informatyk i nauczyciel wychowania fizycznego. Trzon naszej kadry tworzą pedagodzy długo pracujący w zawodzie. Oni muszą dużo bardziej zadbać o swoje zdrowie niż młodsi koledzy. I wbrew pozorom, tych osób nie trapią wyłącznie powszechne kiedyś wśród nauczycieli choroby górnych dróg oddechowych.

Przejście nauczycieli na urlopy zdrowotne pokrzyżowało plany organizacyjne szkół. Na miejsce chorych pedagogów trzeba było zatrudnić zastępców. To duże obciążenie finansowe dla placówek, bo w dużej mierze lekcji nie udaje się rozdzielić między nauczycieli pracujących w szkole.

Ale nauczyciele mówią, że muszą też myśleć o sobie. Nie tylko o zdrowiu, ale i… przyszłości. Bo wielu z nich po prostu boi się o pracę.

– Dla wielu z nas ten urlop, to ostatnia deska ratunku – mówi pani Anna, nauczycielka języka polskiego. – W ten sposób można przeczekać redukcję etatów. Mam koleżanki, które już się na to zdecydowały. Ja jeszcze nie korzystałam z takiej możliwości, ale jeśli zacznę obawiać się, że grozi mi zwolnienie, to na pewno się nie zawaham.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
uczeń starszy
miki
ya
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

uczeń starszy
uczeń starszy (9 września 2009 o 12:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam, że przełożeni dyrektorów szkół powinni przyjrzeć się etatom w szkołach. Często nauczyciele mają godziny ponadetatowe. które są ukrywane przez dyrektorów, gdyż nie chcą oni zatrudniać dodatkowych nauczycieli w szkołach. Dyrektorzy też trzymają godziny dla siebie, na wypadek gdyby przestali już być dyrektorami. To rodzi patologię. W czasach gdy inni nauczycele poszukują pracy, ich koledzy pracują na 1,5 etatu lub nawet w większym wymiarze. Uważam, że z tym należy zrobić porządek.
Rozwiń
miki
miki (9 września 2009 o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
urlop dla podratowania zdrowia to także sposób aby było w papierach zapisane leczenie (czesto naciągane) i punkt by w konsekwencji dostawać po załatwionej komisji dodatek za utrate zdrowia w pracy ...
Rozwiń
ya
ya (8 września 2009 o 22:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
podstawą jest stan zdrowia , jeżeli jest to sprawa naciagana to jest to wyłudzenie a to jest karalne , komisje lekarskie ktore powinne zweryfikować orzeczenia
Rozwiń
bocian
bocian (8 września 2009 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to klawo ... jak zwykle podatnicy za wszystko zaplaca ... Slyszalem, ze na taki urlop nie powinny isc osoby, ktore uzyskaly prawo do wczesniejszej emerytury... ciekawe czy ktos to sprawdza ... ech Polska!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!