piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Nie godzą się na likwidację podstawówki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2008, 16:54

Informacja o zamiarze likwidacji szkoły spadła na mieszkańców Zawadówki
niczym grom z jasnego nieba.

Nie mogą zrozumieć, dlaczego radni, którzy nie mogli się tej placówki nachwalić, chcą ją zamknąć.

- Dlaczego, kiedy grodziłam szkołę, naprawiałam dach i centralne ogrzewanie nikt nie powiedział mi: nie męcz się babo, bo i tak tę szkołę zamkniemy - złości się Bożena Miazgowska, dyrektor placówki. - Na równi z rodzicami uczniów czuję się oszukana i zawiedziona.

To, że wójt wraz z radnymi chce zlikwidować szkołę w Zawadówce, a uczniów przenieść do sąsiedniego Leonowa, zaskoczyło także Wiesława Wójtowicza, miejscowego sołtysa. - W naszej gminie sołtysi nie są o niczym informowani - zapewnia. - A przecież mamy prawo z wyprzedzeniem wiedzieć o wszystkim, co dotyka naszą społeczność.

Żona Wójtowicza, Wiesława jest radną. Twierdzi, że sprawa likwidacji szkoły nie była stawiana na żadnej komisji. Podejrzewała, że w urzędzie szepcze i rozmawia się o tym po kątach i za zamkniętymi drzwiami, ale jej, jako rzeczniczki interesów środowiska Zawadówki, do tych rozmów nie dopuszczano.

Poruszeni decyzją radnych mieszkańcy Zawadówki zebrali się, aby uradzić, jak wspólnymi siłami uratować szkołę. Na zadane przez Miazgowską pytanie, czy chcą ją zachować, jak jeden mąż podnieśli ręce w górę. Przystali też na jej propozycję, aby powołać edukacyjno-kulturalne stowarzyszenie, którego zadaniem byłoby utrzymanie szkoły, już jako niepublicznej.

- Takie rozwiązanie podsunął mieszkańcom Zawadówki sam wójt - mówi Ewa Markowska, sekretarz gminy Rejowiec. - Zapytana o to, dlaczego jej przełożony tak bardzo chce się pozbyć szkoły odparła, że zadecydowały o tym jedynie względy ekonomiczne. Akurat w przypadku tej placówki koszty jej ogrzewania są wygórowane ponad możliwości gminy.

Powoływane stowarzyszenie ma szansę powodzenia. Tym bardziej że wśród członków założycieli znaleźli się przedstawiciele miejscowej elity. Obiecali pomoc finansową, prawną i organizacyjną. W tej sytuacji powołanie stowarzyszenia jest już tylko kwestią czasu.

- Całe to zamieszanie wokół naszej szkoły to koszmar - mówi Miazgowska. - Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której przychodzi do mnie małe dziecko i zwierza się, że boi się wójta.

Z wójtem gminy Rejowiec Tadeuszem Górskim nie udało nam się skontaktować. Przebywa na urlopie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!