sobota, 17 lutego 2018 r.

Chełm

Nie ma chętnych do wychowywania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 marca 2008, 18:30

Chełmski Dom Dziecka jest przepełniony. Dziś mieszka tam 78 dzieci.

Za dwa lata, gdy w życie wejdą nowe przepisy, liczba podopiecznych nie będzie mogła przekraczać 30. Dlatego ośrodek szuka rodzin zastępczych.

- Już nie przyjmujemy dzieci, które nie są z naszego terenu - mówi Jadwiga Stocka, wicedyrektor Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie. - Już teraz w naszym ośrodku mieszka ponad 70 dzieci. To o ponad połowę za dużo, ale jeszcze nie jest tragicznie. Na szczęście, mamy dobre warunki lokalowe.

Według nowych przepisów, do 2010 roku w Chełmskim Domu Dziecka ma mieszkać nie więcej niż 30 dzieci. Dziś spełnienie tego warunku jest niemal niemożliwe. - Jedyne rozwiązanie to wyłączenie oddziału żłobkowego z naszego ośrodka. Wtedy liczba dzieci rozłożyłaby się na dwie instytucje - mówi Stocka.

W ubiegłym roku w całym powiecie powstało 48 niezawodowych rodzin zastępczych. Pod ich skrzydła trafiło w sumie 78 dzieci.

- To zwykle członkowie rodzin. Na przykład dziadkowie opiekują się swoimi wnukami - tłumaczy Danuta Cichowicz, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych UM Chełm.

Inna forma opieki nad dziećmi to zawodowa rodzina zastępcza. Jest to forma pracy.

- Jedno z rodziców pobiera stałą pensję. Jest to około 2,5 tys. zł. Dodatkowo, na każde dziecko dostaje od 600 do nawet tysiąca złotych - wyjaśnia Cichowicz.
Do chełmskiego ośrodka zgłosiło się kilka rodzin, które chciały wziąć pod opiekę dzieci na zasadach zawodowej rodziny zastępczej. Wszystkie jednak zrezygnowały, zanim jeszcze dostały dzieci. Dlaczego?

- Niedoszli rodzice bali się, że nie dadzą sobie rady. Obawiali się też kontaktów swoich podopiecznych z biologicznymi rodzicami - mówią pracownicy ośrodka.
Rodzina, która weźmie pod opiekę troje dzieci, otrzyma w sumie około 5 tysięcy zł. Wcześniej musi jeszcze spełnić kilka warunków.

- Nieposzlakowana opinia w środowisku, dobre warunki mieszkaniowe - wymienia Cichowicz. - Najważniejsza jest jednak chęć pomocy dzieciom.

Gdzie pytać o szczegóły

Aby uzyskać więcej informacji na temat zawodowych rodzin zastępczych trzeba kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie pod telefonem 082-564-38-55 lub z Ośrodkiem Adopcyjno- Opiekuńczym, tel. 082-565-54-23.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Wiosna - Śnieg
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wiosna - Śnieg
Wiosna - Śnieg (26 marca 2008 o 05:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...Nieposzlakowana opinia w środowisku, dobre warunki mieszkaniowe...
Najważniejsza jest jednak chęć pomocy dzieciom...
Jak ulał pasuje do kleru, zwłaszcza ta ich niepohamowana chęć “pomocy” dzieciom.
Wszyscy poza nimi zdyskwalifikowani, daleko z tyłu.

Domy Dziecka = katolickie kołchozy (gdzie dzieci = bydło rzeźne)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!