poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Nowa kopalnia w Lubelskiem: Prace idą pełną parą. W przyszłym roku wniosek o koncesję

Autor: Paweł Puzio

Planowana roczna produkcja węgla handlowego w nowej kopalni Jan Karski ma wynieść 6,3 mln ton
Planowana roczna produkcja węgla handlowego w nowej kopalni Jan Karski ma wynieść 6,3 mln ton

Nabierają tempa prace związane z uzyskaniem wszystkich pozwoleń na budowę kopalni Jan Karski w Kuliku pod Chełmem. Gmina zmienia plan zagospodarowania przestrzennego, a inwestorzy już pytają o grunty. Tymczasem australijski inwestor rozszerza działalność w Polsce

Australijczycy zaangażowali się w projekt Dębieńsko na Górnym Śląsku. Będzie to dla nich drugie – po kopalni na Lubelszczyźnie – realizowane w Polsce przedsięwzięcie. – Angażując się w projekt Dębieńsko, wykorzystujemy niepowtarzalną szansę – mówi Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining Limited, australijski inwestor.

Dębieńsko leży na Górnym Śląsku, w gminie Czerwionka-Leszczyny. Australijczycy wzięli na celownik bogate złoża wysokiej jakości węgla koksującego. Planowane zasoby do wydobycia szacowane są łącznie na 210–260 mln ton. – Ten projekt jest dla nas obiecujący, ale kluczowym projektem pozostaje dla nas kopalnia Jan Karski na Lubelszczyźnie – potwierdza Artur Kluczny, członek kadry zarządzającej Prairie.

Prace przy projekcie nowej kopalni w Kuliku w gminie Siedliszcze idą pełną parą. – Włączenie do naszej grupy projektu Dębieńsko nie wpłynie na budżet tej inwestycji, harmonogram prac realizowanych na Lubelszczyźnie, ani na prowadzone już rozmowy dotyczące finansowania. W przyszłym roku planujemy złożyć gotowy wniosek o wydanie koncesji wydobywczej, aby niezwłocznie po jej otrzymaniu rozpocząć prace przy budowie kopalni – dodaje Artur Kluczny.

Jego zdaniem, te prace mogą ruszyć już na początku 2018 roku. – Zaczniemy od budowy linii energetycznej zasilającej w prąd nową kopalnię – dodaje Kluczny.

Tymczasem w Siedliszczu trwają prace nad zmianą lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego – to przepustka do budowy kopalni Jan Karski. – Nowy plan powinien być uchwalony na przełomie roku – mówi Hieronim Zonik, burmistrz miasta. – Przy okazji tej zmiany przygotowaliśmy także tereny pod budownictwo wysokościowe. O takie grunty pytali deweloperzy skuszeni perspektywą budowy nowej kopalni – dodaje burmistrz.

Powoli też pojawiają się inwestorzy z innej branży. W miejscowości Kulik Kolonia zmienił właściciela zabytkowy pałac Załuskich, otoczony kilkunastohektarowym parkiem. – Ma tam powstać zajazd i hotel. Zapewne jest to związane z projektem budowy kopalni Jan Karski – dodaje burmistrz.

Przypomnijmy, że kopalnia Jan Karski ma powstać do 2022 roku. Planowana roczna produkcja węgla wyniesie 6,3 mln ton. Łączne nakłady inwestycyjne lubelskiego projektu szacowane są na 632 mln USD. Do czasu rozpoczęcia budowy, Prairie ma zapewnione finansowanie, między innymi dzięki zaangażowaniu brytyjskiego funduszu CD Capital.

Szacuje się, że dzięki powstaniu kopalni zostanie stworzonych bezpośrednio i pośrednio 10 tysięcy miejsc pracy, w tym 2 tysiące w samej kopalni. Kopalnia ma funkcjonować co najmniej 24 lata.

- Kluczowym projektem pozostaje dla nas kopalnia Jan Karski – zapewnia Artur Kluczny z Prairie Mining Limited
- Kluczowym projektem pozostaje dla nas kopalnia Jan Karski – zapewnia Artur Kluczny z Prairie Mining Limited
Czytaj więcej o: kopalnia Jan Karski Kulik
LLE
 Bob budowniczy
brechta
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

LLE
LLE (5 maja 2017 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie uwierzę jak nie zobaczę. Ten projekt to jeden wielki wałek żeby wyciągnąć kasę od LW za późniejszą sprzedaż koncesji. Nie podniecajcie się bo i tak z tego niec nie będzie. Piszecie pod Chełmem bo powiat Chełmski??? Z Łęcznej do "potencjalnej" kopalni jest 23km, z Chełma 33km, więć nie wiem czy pisanie pod Chełmem jest na miejscu
Rozwiń
 Bob budowniczy
Bob budowniczy (6 listopada 2016 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeden wniosek o koncesję już w sądzie.Ciekawa sprawa,że już..." prace idą pełną parą"....na budowie,a nie ma koncesji co na to Urząd Górniczy.
Rozwiń
brechta
brechta (5 listopada 2016 o 21:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chełmianin N napisał:
TO CO PANOWIE??? Kluczny i Puzio urojonej wyobraźni posiadają za dużo, bo Lubelszczyzna- lubelska ziemia do Kulika nie sięga, i niech zrozumieją, iż na Lubelszczyźnie nie ma węgla, gdyż woj. lubelskie, nie Lubelszczyzna pismaku Puzio! Kopalnia Jan Karski jak będzie, to na Chełmskiej Ziemi a więc zajrzyjcie do map, które sporządzili nasi uczeni i udowodnili naukowo, że nie ma tam lubelskiej ziemi, to kiedy lubelskie urojenie prawdę historyczną doceni? Morał taki: kto nie odróżnia pojęć, tępakiem się zowie, i po przeczytaniu wyjaśnień się dowie, co ma w głowie. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. > Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. > WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
nie ma chelma jest lubelszczyzna i co ty na to?
Rozwiń
atlas
atlas (17 października 2016 o 19:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzę,żeś pan chełmianin n przestudiował mapy regionalne =lepiej późno niż wcale.Bo do pewnego momentu nie było u pana"Lubelszczyzny",a ona jest na mapie.
Rozwiń
Gucio
Gucio (16 października 2016 o 19:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lecz się chłopie !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!