sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Nowe atrakcje turystyczne w Chełmie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 czerwca 2011, 16:03

Swoje oblicze zmieni m.in. Park Miejski. Pojawi się tam monitoring, nowe alejki i oświetlenie. (Joan
Swoje oblicze zmieni m.in. Park Miejski. Pojawi się tam monitoring, nowe alejki i oświetlenie. (Joan

Jeszcze w tym miesiącu Ratusz będzie mógł ruszyć z projektem wprowadzającym w mieście nowe atrakcje turystyczne. Urzędnicy czekają tylko na decyzję samorządu województwa o przyznaniu im unijnego wsparcia.

– Do naszego miasta przyjeżdża coraz więcej turystów – mówi prezydent Agata Fisz. – Wraz z nimi pieniądze, zostawiane w hotelach, restauracjach i punktach handlowych. Chcemy zatrzymać ich w Chełmie na dłużej.

Ratuszowi spece od promocji przygotowali projekt "Ocalić od zapomnienia – historia Chełma na szlakach turystycznych”. Wszystko po to, aby stworzyć nowe atrakcje turystyczne. Ma to być m.in. historyczny skwer przy ul. Krzywej i park przy hotelu "Kamena” w nowej odsłonie.

– Wydano już decyzję środowiskową, zezwalającą na nasze inwestycje. Uprawomocni się w ciągu dwóch tygodni. 25 czerwca mamy dostać pozwolenie na budowę – mówi Teresa Dobrowolska, p.o. dyrektor Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą w chełmskim magistracie. – Teraz czekamy na informacje z samorządu województwa. Jesteśmy na rezerwowej liście na dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – dodaje.

Co zmieni się w mieście, jeśli Ratusz dostanie pieniądze? – Powstaną trzy szlaki turystyczne, prowadzące po ciekawych miejscach Chełma – tłumaczy Dobrowolska.

Szlak zabytków będzie prowadzić po archeologicznych ciekawostkach miasta. Wędrówka rozpocznie się w Parku Miejskim, a zakończy przy ul. Siedleckiej. Na trasie będzie można zobaczyć m.in. ruiny średniowiecznego zamku na chełmskiej górce. Kolejny szlak poświęcony będzie historii kolejnictwa i przedwojennej budowie dzielnicy Dyrekcji.

Ostatnia, a zarazem najdłuższa (prawie 8-kilometrowa) trasa Stalag 319 – poświęcona czasom II wojny światowej – przebiegać będzie od ul. Rampa Brzeska, przez las Borek aż do Parku Miejskiego.

Największe zmiany czekają jednak skwer przy ul. Krzywej i park przy "Kamenie”. Na opadającej stromo w kierunku ulicy Gdańskiej skarpie powstaną alejki z ławkami, śmietniczkami i nowymi latarniami.

Nowością będą też częściowe rekonstrukcje dawnych murów miejskich. Zmieni się także park miejski. – Wymienimy nawierzchnię alejek, pojawi się oświetlenie, kolejne nasadzenia drzew, a cały obszar będzie monitorowany – opowiada Dobrowolska. – Powstanie także miejski szalet, rozbudowany plac zabaw, stojaki na rowery – dodaje.

Pomnik 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej zyska iluminację. W sąsiedztwie zbudowany ma zostać nowy parking.

Projekt ma kosztować 4 miliony zł. – Jeśli dostaniemy pieniądze jesteśmy w stanie zrealizować wszystko w ciągu 10 miesięcy – zaznaczają w magistracie.

Chełm - wiadomości, artykuły, forum
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
j
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 czerwca 2011 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NA Lubelskiej stoi sobie zapomniany pachołek nad dziurą w drodze, bo sie z lekka zapadła i co i nic zarząd dróg ma to w d.........a ty kierowco jeździj slalomem.
Rozwiń
Gość
Gość (5 czerwca 2011 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sama Trubakowska koło magazynu SG z pięknie wystającymi kocimi łbami, tylko zerwać reszte asfaltu i nigdzie nie ma takiej ORYGINALNEJ drogi, wogóle to konserwator zabytków winien wpisać ją do rejestru zabytków.
Rozwiń
j
j (4 czerwca 2011 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
warto też pokazać wyrwy w jezdni i dziurawą nawierzchnię parkingu obok kolejowego dworca głównego, tego nie ma w żadnym mieście
Rozwiń
kiwa
kiwa (3 czerwca 2011 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co z bieławinem? chełmscy urzednicy nie mają pojęcia jaka jest historia tego miasta
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2011 o 17:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jako szalet może służyć dworzec Chełm Miasto doskonały obiekt do tego celu. Mam tez propozycje na kolejna ścieżka turystyczna, pod tytułem TU SIE NIC NIE ZMNEIŁO OD CARATU, prowadzi od Trubakowskiej do ronda na Lubelskiej, zabytek na zabytku, baraki carskich oficerów , carskie koszary, chałupy drewniane zapadłe w ziemię , ugór między ulicami Lubelska i Lwowska i chałupa w srodku i ten niezapomniany urok trotuaru z płytek made in 1945 rok, a na Trubakowskiej piękne kocie łby ORYGINAŁ a nie jakaś podróbka jak na Łuczkowskiego. Polecam
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!