sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

O gwałcie na lekcji

  Edytuj ten wpis
Autor: Anna Cykier

W szkołach mówi się dużo o alkoholu i narkotykach, ale o gwałtach, czy przemocy seksualnej nikt do tej pory z nami nie rozmawiał – mówi Ewelina Sudoł, uczennica III klasy Gimnazjum nr 1 we Włodawie. Tego trudnego zadania podjęli się miejscy strażnicy.

Pomysł wyszedł od Renaty Rolko, zastępcy komendanta Straży Miejskiej we Włodawie. Pierwsze lekcje na ten trudny temat odbyły się w Publicznym Gimnazjum nr 1.
– Szukałam sposobu na dotarcie do młodzieży i zainteresowanie jej tematami, o których na co dzień niewiele się mówi – opowiada Rolko. – Stworzyłam program, dzięki któremu gimnazjalistom łatwiej będzie zrozumieć przyczyny przemocy seksualnej, a nasze sugestie ułatwią radzenie sobie w sytuacji ewentualnego zagrożenia.
Strażnicy miejscy spotykają się z uczniami trzecich klas gimnazjów na godzinach wychowawczych. Aby uniknąć krępujących sytuacji, lekcje są prowadzone oddzielnie z dziewczętami i chłopcami. – Jesteśmy zaskoczeni – mówi Dariusz Kazuro, komendant SM we Włodawie. – Nie liczyliśmy, że młodzież będzie tak otwarcie mówić o swoich problemach. A mówią bardzo dużo i chętnie, i to nie tylko o przemocy seksualnej. Parę spraw przekazaliśmy już policji, bo wykraczają poza nasze kompetencje.
Lekcje są prowadzone w formie luźnych rozmów i dyskusji. Gimnazjaliści uczą się rozgraniczać definicje gwałtu, przemocy seksualnej czy molestowania. Na przykładach scenek rodzajowych opisują w anonimowych ankietach, czy podobne sytuacje miały miejsce w ich życiu. Z treści ich odpowiedzi jasno wynika, że wielu z nich spotkało się
z przemocą seksualną. Do tej pory nie zdawali sobie jednak sprawy, że należało kogoś o tym powiadomić. Poza tym nie wiedzieli do kogo mogą się zwrócić.
Na razie program jest realizowany tylko w jednej szkole. Wszystko wskazuje jednak na to, że w drugim półroczu miejscy strażnicy pojawią się również w szkołach średnich, które już wyraziły chęć współpracy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!