czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Chełm

Ocalić od zapomnienia

Dodano: 19 września 2001, 19:24
Autor: (aba)

Starostwo Powiatowe w Chełmie wydało płytę kompaktową pt. "Nadbużańskie granie i śpiewanie”. W ten sposób zapisana została twórczość działających na terenie powiatu zespołów śpiewaczych i kapel ludowych.

Na płycie znalazło się 21 utworów wykonywanych przez dwie kapele i 11 zespołów.
- Chcemy utrwalić charakterystyczne dla naszego regionu przyśpiewki, gawędy i muzykę - powiedział Andrzej Wawryniuk, rzecznik prasowy starostwa. - Nie wszystkie uda się w sposób naturalny przekazać następnym pokoleniom. Choć niektóre ocalimy od zapomnienia.
Wyborem utworów oraz ich opracowaniem zajęła się Jolanta Pawlak z działu etnografii Chełmskiego Domu Kultury. Dźwięk zarejestrowany został podczas ostatniego powiatowego przeglądu kapel i śpiewaków ludowych. Płyta to prezent starostwa obiecany uczestnikom tej imprezy. Obwoluty będą prezentować każdego z nich osobno. Płyta w nakładzie 150 egzemplarzy trafi bezpośrednio do zainteresowanych i nie jest przeznaczona do sprzedaży. Jej drugą część starostwo zamierza wydać w przyszłym roku.
Pierwszą część wypełnia muzykowanie Kapeli Ludowej z Białopola i "Rudniaków” z Rudy Huty. Swoje przyśpiewki natomiast prezentują: "Sielanki”, "Kumowianki”, "Okopianki”, "Wesoła Rodzina” z Wojsławic, "Nadbużański Klon Zielony” z Zanowinia, "Borowianki” z Raciborowic oraz zespół "Na Dorobku” z Białopola.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24