niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Od synagogi do cerkwi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 września 2001, 19:11

We Włodawie materializuje się idea wytyczenia szlaku trzech kultur. Pomysł sprowadza się
do gruntownej modernizacji staromiejskiego rynku oraz
ulic Czerwonego Krzyża
i Kościelnej.

Chodzi o ciąg komunikacyjny, łączący zajmowany przez Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodaw-
skiego zespół bożnicowy, czynną prawosławną cerkiew Narodzenia NMP i rzymskokatolicki kościół św. Ludwika.
Na obecnym etapie został już ogłoszony przetarg na przebudowę ul. Czerwonego Krzyża, przy której stoją Duża i Mała Synagoga oraz budynek dawnej szkoły i administracji żydowskiej. Pieniądze na ten cel pochodzą z kontraktu wojewódzkiego. W programie inwestycji przewidziano przede wszystkim wymianę asfaltowej nawierzchni na granitową kostkę brukową. Przyjęto też, że ulica będzie przejezdna, ale już tylko w wyznaczonych godzinach. W pozostałym czasie ma pełnić funkcję klasycznego deptaka.
- Kamienna kostka przykryje także włodawski rynek z centralnie położonym Czworobokiem. Integralną częścią rynkowej przestrzeni ma być także nie zagospodarowany dotąd dziedziniec tego unikalnego obiektu - mówi Piotr Sławiński, kierownik Wydziału Planowania Przestrzennego i Inwestycji Urzędu Miejskiego. W jego wydziale wypracowywana jest jeszcze koncepcja upiększenia szlaku trzech kultur elementami małej architektury oraz odpowiedniego oznakowania wyznaczonego trzema świątyniami centrum Włodawy.
Zapewne we Włodawie nie byłoby mowy o szlaku trzech kultur, gdyby nie doroczny Festiwal Trzech Kultur, którego czwartą edycję wyznaczono w dniach 28-30 września. Nasza gazeta sprawuje prasowy patronat nad tą imprezą. Organizatorzy z Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego piątek zarezerwowali dla kultury judaistycznej, sobotę dla prawosławnej, a niedzielę dla rzymskokatolickiej. Można się więc spodziewać uczty duchowej w pełnym tego słowa znaczeniu. Wśród zaproszonych gości jest bowiem Teatr NN z Lublina, klezmerski zespół "Kroke” z Krakowa, Chór Synagogi pod Białym Orłem we Wrocławiu, młodzieżowe chóry z prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej i parafii katedralnej św. Mikołaja w Białymstoku.
Swój udział z koncertem piosenki religijnej zapowiedział też Mieczysław Szcześniak, dziecięcy chór "Szczygiełki” z Poniatowej oraz Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Poza koncertami przewidziano nabożeństwa w cerkwi i kościele, sesje i konferencje, wystawy i kiermasze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!