wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Oddział bez smoczków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lutego 2005, 21:32
Autor: (sad)

Nie ma nic lepszego dla matki i dziecka niż karmienie piersią – przekonuje Ewa Winiarska-Góra, ordynator oddziału neonatologii Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.

Trudno jej nie uwierzyć, skoro Ewa Winiarska-Góra jest międzynarodowym konsultantem laktacyjnym. Jednym z dwóch w naszym województwie i jednym z 48 w całym kraju. Ordynatorem oddziału neonatologii chełmskiego szpitala została w 1997 roku.
Rok później stworzyła tam poradnię laktacyjną. Swoje pacjentki uczy karmienia piersią i wyjaśnia, dlaczego karmienie dziecka w taki sposób jest ważne.
– Nie można narzucać kobiecie takiej formy karmienia – mówi Winiarska-Góra. – Trzeba ją po prostu do tego przekonać. Dlatego swoim pacjentkom pokazuję przede wszystkim zalety, jakie niesie za sobą karmienie piersią.
Tych zalet jest wiele. Można je podzielić na zdrowotne, emocjonalne i najbardziej chyba namacalne, finansowe. – W początkowej fazie sztuczne karmienie wiąże się z wydatkiem nawet 400 złotych miesięcznie – wylicza ordynator. – Ale nie chodzi tylko o pieniądze. Karmienie piersią tworzy więź między matką i dzieckiem, a także ojcem. Bo w całym tym procesie ojciec nie może pozostawać na uboczu. Jego rolą jest obecność w takiej chwili w pobliżu kobiety, stworzenie odpowiedniego nastroju. Dziecko nie powinno dzielić rodziców. Dlatego wyjaśniam matkom i ojcom, jak tego uniknąć.
Najwyraźniej, to się pani ordynator bardzo dobrze udaje. Dowodem na to jest fakt, że poradnię laktacyjną odwiedzają nie tylko matki, ale także ojcowie.
Konsekwencja ordynator w upowszechnianiu i propagowaniu karmienia piersią widoczna jest nie tylko w poradni, ale także na szpitalnym oddziale. – Nie używamy tutaj w ogóle smoczków – mówi. – Staramy się już od pierwszych godzin uczyć kobiety i dzieci najbardziej naturalnego sposobu karmienia.
Udzielanie porad w zakresie karmienia piersią i szeroka wiedza o nim pomogły ordynator zdobyć certyfikat miedzynarodowego konsultanta laktacyjnego. Przydała się jednak do tego także osobista praktyka. Winiarska-Góra ma trójkę dzieci. Wszystkie karmiła piersią.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!