piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Oddział Celny w Chełmie się powiększy, ale do rangi urzędu nie wróci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 listopada 2010, 15:40

Izba Celna zabiega u władz miasta o odpowiednio zabudowaną nieruchomość, na której mógłby rozwinąć działalność miejscowy Oddział Celny. W mieście postrzegane to jest jako krok ku przywróceniu Urzędu Celnego. – Nic podobnego – studzą te nadzieje celnicy.

O nową przestrzeń dla Oddziału Celnego do władz Chełma zwróciła się Izba Celna w Białej Podlaskiej. Chodzi o zabudowaną działkę odpowiadającą potrzebom służby i dogodnie skomunikowaną z drogą krajową nr 12, czyli z Piask do Dorohuska.

– Obecnie na potrzeby Oddziału Celnego oraz organizacyjnych komórek Urzędu Celnego w Zamościu wynajmujemy obiekty przy ulicach Hutniczej i Rejowieckiej – mówi Marzena Siemieniuk, rzecznik Izby Celnej w Białej Podlaskiej. – Stawką jest zatem zejście z kosztów najmu. Cudzych obiektów nie możemy także dostosowywać do naszych potrzeb. Wszelkie przebudowy, bądź rozbudowy są zatem wykluczone.

Siemieniuk podkreśla, że plany związane z urządzeniem nowej siedziby dla chełmskiego oddziału nie mają nic wspólnego z ewentualnym podniesienie go do rangi urzędu celnego. Chodzi przede wszystkim o poprawę warunków pracy chełmskich celników oraz kompleksowej obsługi przedsiębiorców, prowadzących wymianę towarową ze Wschodem.

– Rozmawiamy z Izbą Celną o konkretnym terenie, ale za wcześnie jeszcze na zdradzanie szczegółów – mówi Józef Górny, zastępca prezydenta Chełma. – Jego zbycie na pewno byłoby korzystne dla miasta. Moglibyśmy liczyć na wpływy z tytułu podatku od nieruchomości. Ponadto pieniądze ze sprzedaży można byłoby ponownie zainwestować w mieście.

Izba Celna liczy na nieruchomość, która będzie w stanie pomieścić wszystkich pracowników, a do tego plac postojowy, halę do kontroli szczegółowej, podręczny magazyn, rampę umożliwiającą przeprowadzanie rewizji celnej oraz wagę. Wraz z przeprowadzką do większego obiektu, prawdopodobnie wzrośnie również liczba pracujących w Chełmie celników.

– Jeśli tak się stanie, to nie będzie to pochodną przeprowadzki, ale kadrowych potrzeb, które dotyczą szczególnie naszych granicznych placówek – dodaje Siemieniuk.

Dla miasta każdy rozwój, także Oddziału Celnego ma społeczne i gospodarcze znaczenie.
– Naturalną koleją rzeczy, większy urząd, to więcej miejsc pracy – mówi Agata Fisz, prezydent miasta. – Pochodną może być także wzrost liczby firm, których działalność wymaga częstych kontaktów z celnikami. Dlatego czynimy starania, aby w miarę możliwości prawnych, wesprzeć Izbę Celną. Mam nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to przywróceniem w Chełmie Urzędu Celnego.
Zainteresowani przedsiębiorcy już zdążyli się dowiedzieć o planach bialskiej izby związanych z jej chełmskim oddziałem.

– Dla nas to dobra wiadomość – mówi szef firmy prowadzący z ukraińskimi partnerami wymianę barterową. – W nowych warunkach liczę na sprawniejszą i przede wszystkim szybszą obsługę. No i w końcu będę miał możliwość załatwienia wszystkich spraw w jednym miejscu, a nie jeździć a to na Hutniczą, a to znów na Rejowiecką.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ianek
dżon
soohy
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ianek
ianek (18 listopada 2010 o 16:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a pamiętacie za którego prezydenta zlikwidowano w Chełmie urząd celny i przeniesono do Zamościa oraz zlikwidowano oddział ZUS na rzecz Biłgoraja? chyba za tego samogo, który będąc marszałkiem likwiduje w Chełmie LWDI! nic dziwnego skoro pisze o sobie "więcej dla lubelszyzny" i rzeczywiście tam dają więcej, a chełmszczyzna po tyłku dostaje a do tego jeszcze chcą by w Chełmie na nich głosować! ciekawe co znów nam zaoferują do likwidacji, no więc dobrze że miasto chce się z izbą dogadać i zamiast likwidować rozbudowywać celników
Rozwiń
dżon
dżon (18 listopada 2010 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Święte słowa piszecie panowie.Nic dodać,nic ująć.Pozdrawiam.
Rozwiń
soohy
soohy (18 listopada 2010 o 00:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest przykład dominacji polityki nad zdrowym rozsądkiem. Dobitnie świadczy, że najważniejsze są "układy". W normalnym świecie Urząd Celny w Zamościu nigdy by nie powstał, ale Polska to przecież kraj cudów...
Rozwiń
yaro
yaro (17 listopada 2010 o 17:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To wstyd dla miasta, żeby rzadziła nami Biała Podlaska, a np. ZUS - Biłgoraj. Gdzie są nasi samorządowcy, marszałek czy posłowie? A już wiem, odfajkowują tylko listę płac co miesiąc.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!