sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Odżył mały ruch graniczny z Ukrainą

Dodano: 8 sierpnia 2016, 07:37

3 sierpnia został przywrócony mały ruch graniczny z Ukrainą. Ta forma przekraczania granicy została zawieszona 4 lipca w związku ze Szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży Krakowie. Efektem był widoczny spadek liczby podróżnych.

– Wystarczy porównać liczbę podróżnych odprawionych od 4 lipca do 3 sierpnia ubiegłego roku i w tym samym okresie roku bieżącego – mówi mjr SG Grzegorz Sosiński z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Różnica to blisko 12 procent.

Zawieszenie małego ruchu granicznego przede wszystkim wyeliminowało znaczną część ukraińskich przemytników mieszkających w strefie nadgranicznej. Dla Polaków zwolnionych z obowiązku wizowego to ograniczenie nie miało większego znaczenia. Poza większym ryzykiem wpadki z nielegalnym towarem.

– Przez miesiąc cieszyliśmy się znacznie krótszymi kolejkami do odprawy niż przed 4 lipca – mówi pan Roman spod Chełma, który od lat utrzymuje się z przemytu. – Podróż za Bug zajmowała mi góra pięć godzin. Tymczasem wczoraj wróciłem do domu po 13 godzinach. Tkwiłbym po ukraińskiej stronie jeszcze dłużej, gdyby nie to, że za 700 hrywien pogranicznik przepuścił mnie bez kolejki. Później koledzy mówili mi, że w ciągu nocy ta cena urosła do tysiąca hrywien.

Okres zawieszenia MRG dla polskich przemytników miał i drugą stronę medalu. Przy zmniejszonym ruchu nasze służby miały czas na bardziej skrupulatne kontrole. Ale, jak mówi pan Roman, "jest ryzyko, jest zabawa".

Podstawą tak do zawieszania, jak i przywracania MRG jest Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego. Z umowy wynika, że mieszkańcy strefy przygranicznej mogą przekraczać wspólną granicę Polski i Ukrainy, jeśli spełnią określone warunki. Muszą m.in. posiadać do okazania stosowne zezwolenie.

Czytaj więcej o: Ukraina granica Polska ruch graniczny
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
osk
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 sierpnia 2016 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ukraina to raj dla łapówkarzy w ukraińskich mundurach z tryzubem na służbowych czapach.700 lub 1000 hrywien za przejazd do kontroli celnej poza kolejką.czy za to ginęli młodzi chłopcy na kijowskim Majdanie?!
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2016 o 16:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak w takim tempie będą na Ukrainie rosnąć ceny to dni przemytu fajek i alkoholu są policzone.
Rozwiń
osk
osk (8 sierpnia 2016 o 11:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mały handelek to jest super sprawa ,najgorsze jest to że ich coraz więcej przybywa żeby się tu osiedlać
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2016 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To właśnie pokazuje ile osób tak na prawdę podróżuje a ile udaje się tylko na handelek.
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2016 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a dlaczego rząd nie przywraca małego ruchu granicznego z ruskimi, którzy u nas kupują i zostawiają pieniądze?? zamiast tego rząd woli przemytników i banderowców, z których nie ma żadnego pożytku!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!