sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Opłaty za wodę i ścieki pójdą w górę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 stycznia 2011, 18:04

Teresa Błaszczak dla oszczędności stara się nie zmywać naczyń pod bieżącą wodą. (Fot. Jacek Barczyńs
Teresa Błaszczak dla oszczędności stara się nie zmywać naczyń pod bieżącą wodą. (Fot. Jacek Barczyńs

Od tego, co dzisiaj postanowią radni, będzie zależało, czy w naszych portfelach zrobi się jeszcze bardziej pusto. Na sesji mają przyjąć albo odrzucić proponowane przez MPGK nowych stawek opłat za wodę i ścieki. W planach jest oczywiście podwyżka.

Sprawa wydaje się przesądzona. W końcu MPGK to miejska spółka, a Agata Fisz, prezydent miasta ma większościowe poparcie w radzie. Na straży chełmskich portfeli jest gotowa stanąć opozycja.

– Nie przypominam sobie, aby Agata Fisz w swojej kampanii wyborczej choćby zająknęła się na temat przecież już wtedy planowanych podwyżek – mówi Mariusz Kowalczyk, przewodniczący klubu radnych PO. – I to podwyżek niemałych, śmiem twierdzić, że wręcz nie na kieszeń dużej części mieszkańców.
Kowalczyk przekonuje, że podwyżki opłat za wodę i ścieki boleśnie odczują także miejscowi przedsiębiorcy, a to nie poprawi sytuacji na i tak trudnym rynku.

Ostatnią podwyżkę komunalnicy zafundowali chełmianom 1 sierpnia 2009 r. Od tamtej pory stawki za zbiorowe zaopatrzenie w wodę wynoszą 2,63 zł brutto za metr sześcienny, a za odprowadzenie takiej samej ilości ścieków 3,64 zł. Teraz w przypadku wody spółka chce podnieść opłatę o różnicę w podatku VAT (od 1 stycznia wzrósł z 7 do 8 proc). To niewiele, w porównaniu z przewidywanym wzrostem opłat za odprowadzane ścieki. Metr sześcienny wody ma kosztować 2,66 zł, a ścieków – 4,26 zł brutto.

Jeśli radni "przyklepią” projekt, to od 1 marca jednostkowa stawka za wodę i ścieki będzie wynosiła 6,92 zł. To o 65 groszy więcej, niż dotychczasowa stawka. A doliczyć należy do tego także opłaty abonamentowe za rozliczenie wskazań wodomierza głównego oraz, w przypadku budynków wielorodzinnych, odczytywanie wodomierzy w mieszkaniach. Obie usługi są wycenione po 6,25 zł.

– Oboje z mężem pracujemy i zapewne w jakiś dotkliwy sposób nie odczujemy tej podwyżki – mówi Teresa Błaszczak. – Niemniej jednak z natury jestem oszczędna i dlatego na przykład nie zmywam naczyń pod bieżącą woda. Tymczasem wychodzi na to, że co zaoszczędzę, to kolejna podwyżka mi to odbiera.
Poza podwyżką cen wody i ścieków mieszkańcy Chełma muszą się liczyć także ze wzrostem opłat za przedszkola, cen biletów w komunikacji miejskiej oraz podatku od nieruchomości.

Aby odrzucić wniosek MPGK, radni musieliby wytknąć w nim błędy merytoryczne, bądź sprzeczności z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W przeciwnym razie nowe stawki wejdą w życie z mocy prawa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!