Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

10 sierpnia 2012 r.
19:27
Edytuj ten wpis

Oświadczenie Kurii w Lublinie: Spalone zwłoki księdza na cmentarzu w Łopienniku Nadrzecznym

Autor: Zdjęcie autora red
0 28 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

- Na cmentarzu w Łopienniku Nadrzecznym znaleziono spalone zwłoki ks. Bogusława P., kapłana Archidiecezji Lubelskiej - czytamy w oświadczeniu Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kuria Metropolitalna w Lublinie wydawała oświadczenie w związku z tragicznym wydarzeniem, do którego doszło w piątek rano na cmentarzu w Łopienniku Nadrzecznym. Kuria potwierdza, że na cmentarzu znaleziono spalone zwłoki ks. Bogusława P.. Poniżej treść oświadczenia.

"W dniu 10.08.2012 r., na cmentarzu w Łopienniku Nadrzecznym znaleziono spalone zwłoki ks. Bogusława P., kapłana Archidiecezji Lubelskiej. W tej sprawie prowadzone jest dochodzenie przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu, mające wyjaśnić okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia.

Jak już informowaliśmy ks. P. w ostatnim czasie został zawieszony w pełnieniu wszelkich posług o charakterze duszpasterskim, w związku z postawionymi mu wcześniej zarzutami. Prokuratury w Krasnymstawie i Lublinie prowadzą dochodzenie w tych sprawach.

Ks. Bogusław P., zarówno wobec instytucji wymiaru sprawiedliwości, jak i przed swoimi zwierzchnikami nie przyznał się do winy, wyraźnie oświadczając, że zarzucane mu czyny nigdy nie miały miejsca.

Kuria Metropolitalna w Lublinie, deklarując od początku współpracę z wymiarem sprawiedliwości, udostępniła Prokuraturze w Lublinie wszelkie dokumenty, o jakie się do niej zwrócono, dla jasnego i pełnego wyjaśnienia sytuacji.

W związku z zaistniałym tragicznym wydarzeniem, mając na uwadze godność osób zaangażowanych w ostatnim czasie w podmiotowej sprawie, trudną sytuację rodziny zmarłego, przyjaciół i osób powierzonych jego duszpasterskiej trosce, wydających o nim pozytywne świadectwo życia i pracy duszpasterskiej – zwracamy się z apelem o niewydawanie osądów mogących bezpowrotnie pozbawić zmarłego dobrego imienia.

Napełnieni smutkiem polecamy zmarłego Kapłana Bożemu miłosierdziu i wspieramy modlitwą wszystkich pogrążonych w żałobie.

Ks. Krzysztof Mikołajczuk
Wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie"
Przypomnijmy, że w piątek rano na cmentarzu w Łopienniku Nadrzecznym spalił się człowiek.
Czytaj więcej o sprawie:

Ksiądz podejrzany o molestowanie podpalił się na cmentarzu? Znaleźli list pożegnalny


Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
majka / 26 sierpnia 2012 o 16:51
Bezmyslne ,ślepe ,stare dewotki ,wpatrzone w księży jak w swięte obrazki ocknijcie się! Nie brońcie tych zwyrodnialcow ,nie udawajcie,że problem nie istnieje,nie zamiatajcie go pod dywan , bo pedofilia wśród kleru jest bardzo częsta ,zwłaszcza na zapadłych wiochach ,gdzie fałszywy wstyd jest ważniejszy niż dobro własnych dzieci,gdzie zakłamany,tępy naród wali w niedzielę do kościoła,a wracając upija sie jak bydło w wiejskich spelunach,gdzie stosowanie antykoncepcji jest grzechem,ale spłodzenie dwunastki brudnych i głodnych dzieciaków,na które "państwo i tak da" -nie. W gimnazjum mojej córki uczy ksiądz,który ma dziwnie obleśny uśmieszek przylepiony na twarzy ,parę razy widziałam jak dziwnie patrzy na dziewczynki z którymi rozmawia, obserwuję skurczybyka ,pytam córkę o jego zachowanie i jesli zauważę coś konkretnego to nie będę ciągać po sądach, urwę po prostu mu j..a ,gołymi rękami, nawe za cenę potępienia wiecznego.Amen!
Bezmyslne ,ślepe ,stare dewotki ,wpatrzone w księży jak w swięte obrazki ocknijcie się! Nie brońcie tych zwyrodnialcow ,nie udawajcie,że problem nie istnieje,nie zamiatajcie go pod dywan , bo pedofilia wśród kleru jest bardzo częsta ,zwłaszcza na zapadłych wiochach ,gdzie fałszywy wstyd jest ważniejszy niż dobro własnych dzieci,gdzie zakłamany,tępy naród wali w niedzielę do kościoła,a wracając upija sie jak bydło w wiejskich spelunach,gdzie stosowanie antykoncepcji jest grzechem,ale spłodzenie dwunastki brudnych i głodnych dzieciaków,na ... rozwiń
Avatar
??? / 17 sierpnia 2012 o 11:57
[quote name='Gość' timestamp='1345196464' post='665184']
Bardzo mi żal księdza, b nie otrzymał pomocy ze strony zwierzchników jak tej pomocy potrzebował. Ludzie wymyślają różne rzeczy a tych dwóch dorosłych mężczyzn, którzy rzekomo byli molestowani dopiero teraz się ocknęli? To nieprawdopdobne żeby tak było.
[/quote]
A molestowanych chłopców już Ci nie żal?! O tak to nieprawdopodobne!!!
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2012 o 11:41
Bardzo mi żal księdza, b nie otrzymał pomocy ze strony zwierzchników jak tej pomocy potrzebował. Ludzie wymyślają różne rzeczy a tych dwóch dorosłych mężczyzn, którzy rzekomo byli molestowani dopiero teraz się ocknęli? To nieprawdopdobne żeby tak było.
Avatar
Jester / 14 sierpnia 2012 o 01:34
[quote name='Przemysław Leniak' timestamp='1344691882' post='663477']
Oświadczenie kurii wydaje mi się dziwne.
Z jednej strony oczywiste dla chrześcijanina jest polecenie zmarłego Bogu i prośba o miłosierdzie.
Oczywiste dla człowieka dojrzałego jest też że rodzina czy przyjaciele są w trudnej sytuacji i trzeba im dać czas na to by szok minął.
To co mnie dziwi to jednak to samousprawiedliwienie się Kurii - współpracowali podobno od poczatku.
Otóż chyba jednak nie było tak wcale.
Ksiądz został wydalony z Niemiec dość dawno temu i chyba nie bez jakiegoś powodu - kuria winna wtedy już reagować.
Być może zresztą powinna jeszcze wcześniej.
To samousprawiedliwianie się jest nie na miejscu.
Co więcej Kuria również kieruje życiem podległych jej księzy w stopniu o wiele większym niż zwykły pracodawca a to oznacza że w większym stopniu również za nich odpowiada.
Kuria zatem powinna czuć się winna tego że tragedii nie zapobiegła
Ksiądz ponoć mówił że gotów jest na śmierć - to jego wybór
ale to że Kuria czy parafianie byli gotowi na śmierć księdza to już nie jest ok wcale - to nie jest chrześcijaństwo.
Kwestie winy ksiedza w sprawach w których był oskarżony są już nieaktualne w tym sensie że postępowania kontynuowane nie bedą - nie ma już kogo ukarać ani kogo poprawiać.
Ale sprawa nie przestała istnieć bo nadal są ci którzy oskarżali - być może prawdziwie być może fałszywie tego wszak nie wiadomo
Dobre imię można zachować ale doprawdy nie jest na to sposobem samobójstwo (które zresztą też nie wiadomo czy było)
Kuria powinna unikać pochwały samobójstwa nawet pośredniej chyba że zależy jej by inni księża brali przykład i w ten sposób starali się o "dobre imię"
Jest to w moim odczuciu zachęta wręcz ze strony Kurii i jest mi za to wstyd
wstyd mi za kurię
sensowniej byłoby wezwać do modlitwy bez samousprawiedliwień i gadania o dobrym imieniu
tak myślę
[/quote]
Wypowiedź Kurii ma głęboki sens i w odróżnieniuod większości komentarzy - jest racjonalna - jeżeli to nie było samobójstwo (bo skąd wiemy, że było - list "pożegnalny" o niczym nie świadczy...), to nie powinniśmy wydawać sądu o księdzu jako o samobójcy. A jeżeli jednak jakieś okoliczności przywiodły go do czynu samobójczego, to najpierw powinniśmy się dowiedzieć,co to byłyza okoliczności - czy ksiądz został po prostu zaszczuty, czy też był słusznie oskarżany i nie potrafił godnie przyjąć odpowiedzialności za swoje grzechy. Nie znamy teraz odpowiedzi na te pytania, więc logiczne, że Kuria nawołuje by przed ich poznaniem nie osądzać człowieka. I nie jest prawdą , że wraz ze śmiercią księdza nie ma juz nic do wyjasniania w kwestii molestowania- wręcz przeciwnie, zachodzi potrzeba wyjaśnienia okoliczności śmierci, a zarzuty molestowania mogą mieć kluczowe znaczenie co do wyjaśnienia tych okoliczności. I jeszcze jedno - ktoś, komu brakuje odwagi by odpowiedzieć za czyn molestowania, raczej nie popełni samobójstwa przez podpalenie się, tylko wybierze gaz lub 50 tabletek valium. I to daje sporo do myślenia...
[quote name='Przemysław Leniak' timestamp='1344691882' post='663477']
Oświadczenie kurii wydaje mi się dziwne.
Z jednej strony oczywiste dla chrześcijanina jest polecenie zmarłego Bogu i prośba o miłosierdzie.
Oczywiste dla człowieka dojrzałego jest też że rodzina czy przyjaciele są w trudnej sytuacji i trzeba im dać czas na to by szok minął.
To co mnie dziwi to jednak to samousprawiedliwienie się Kurii - współpracowali podobno od poczatku.
Otóż chyba jednak nie było tak wcale.
Ksią... rozwiń
Avatar
Kasper / 13 sierpnia 2012 o 16:55
Byłem ministrantem i lektorem w pierwszej parafii ks. Bogusława do której trafił. Moim zdaniem był to człowiek bardzo wrażliwy, któremu nie było łatwo zaadaptować się w nowym środowisku. Nie był zbyt szanowany przez resztę wikariuszy. Przeszkadzało im po trochu jego wykształcenie i styl bycia. Do posługi zawsze podchodził bardzo poważnie, bez lekceważenia, znudzenia czy rzucania naczyniami sakralnymi podczas nabożeństw, co czynili pozostali księża z naszej parafii... Wiem, że na probostwie w Turce też nie było mu łatwo. Nie bardzo mi się chce wierzyć, że molestował kogokolwiek... u nas nie przejawiał takich zachowań. Tak czy inaczej był to człowiek kościoła, który został skrzywdzony przez "wspólnotę ludzi wierzących". Będę się za niego modlić.
Byłem ministrantem i lektorem w pierwszej parafii ks. Bogusława do której trafił. Moim zdaniem był to człowiek bardzo wrażliwy, któremu nie było łatwo zaadaptować się w nowym środowisku. Nie był zbyt szanowany przez resztę wikariuszy. Przeszkadzało im po trochu jego wykształcenie i styl bycia. Do posługi zawsze podchodził bardzo poważnie, bez lekceważenia, znudzenia czy rzucania naczyniami sakralnymi podczas nabożeństw, co czynili pozostali księża z naszej parafii... Wiem, że na probostwie w Turce też nie było mu łatwo. Nie bardzo mi się chc... rozwiń
Avatar
grego / 12 sierpnia 2012 o 21:04
[quote name='baj' timestamp='1344625698' post='663232']
idź koniecznie już spać,odpocznij,śnij piękne sny i jutro zacznij dzień od sensownieszych wpisów...
[/quote]
oczywiście,że ustawione i to bardzo naiwnie.
Avatar
gosc / 11 sierpnia 2012 o 17:29
on nie byl zły znałam go . To bylo slowo przeciw slowu
Avatar
katolik / 11 sierpnia 2012 o 15:34
Proste-wiedział że już go nie będą bronić nie odeślą na inną parafię,grunt pali się pod nogami-czy to tragedia? jako człowieka-tak,ale czy on był człowiekiem-zapytajcie te molestowane dzieci..
Avatar
Przemysław Leniak / 11 sierpnia 2012 o 15:31
Oświadczenie kurii wydaje mi się dziwne.
Z jednej strony oczywiste dla chrześcijanina jest polecenie zmarłego Bogu i prośba o miłosierdzie.
Oczywiste dla człowieka dojrzałego jest też że rodzina czy przyjaciele są w trudnej sytuacji i trzeba im dać czas na to by szok minął.
To co mnie dziwi to jednak to samousprawiedliwienie się Kurii - współpracowali podobno od poczatku.
Otóż chyba jednak nie było tak wcale.
Ksiądz został wydalony z Niemiec dość dawno temu i chyba nie bez jakiegoś powodu - kuria winna wtedy już reagować.
Być może zresztą powinna jeszcze wcześniej.
To samousprawiedliwianie się jest nie na miejscu.
Co więcej Kuria również kieruje życiem podległych jej księzy w stopniu o wiele większym niż zwykły pracodawca a to oznacza że w większym stopniu również za nich odpowiada.
Kuria zatem powinna czuć się winna tego że tragedii nie zapobiegła
Ksiądz ponoć mówił że gotów jest na śmierć - to jego wybór
ale to że Kuria czy parafianie byli gotowi na śmierć księdza to już nie jest ok wcale - to nie jest chrześcijaństwo.
Kwestie winy ksiedza w sprawach w których był oskarżony są już nieaktualne w tym sensie że postępowania kontynuowane nie bedą - nie ma już kogo ukarać ani kogo poprawiać.
Ale sprawa nie przestała istnieć bo nadal są ci którzy oskarżali - być może prawdziwie być może fałszywie tego wszak nie wiadomo
Dobre imię można zachować ale doprawdy nie jest na to sposobem samobójstwo (które zresztą też nie wiadomo czy było)
Kuria powinna unikać pochwały samobójstwa nawet pośredniej chyba że zależy jej by inni księża brali przykład i w ten sposób starali się o "dobre imię"
Jest to w moim odczuciu zachęta wręcz ze strony Kurii i jest mi za to wstyd
wstyd mi za kurię
sensowniej byłoby wezwać do modlitwy bez samousprawiedliwień i gadania o dobrym imieniu
tak myślę
Oświadczenie kurii wydaje mi się dziwne.
Z jednej strony oczywiste dla chrześcijanina jest polecenie zmarłego Bogu i prośba o miłosierdzie.
Oczywiste dla człowieka dojrzałego jest też że rodzina czy przyjaciele są w trudnej sytuacji i trzeba im dać czas na to by szok minął.
To co mnie dziwi to jednak to samousprawiedliwienie się Kurii - współpracowali podobno od poczatku.
Otóż chyba jednak nie było tak wcale.
Ksiądz został wydalony z Niemiec dość dawno temu i chyba nie bez jakiegoś powodu - kuria winna wtedy już... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2012 o 10:52
[quote name='lolik' timestamp='1344674546' post='663402']
Jak ktoś sie powiesi to nie chcą księża być na pogrzebie ............. a czym sięto rózni od samospalenia ? Jedno i drugie jest targnięciem się na własne życie .
[/quote]
Tak bywało wiele lat temu.Sięgając pamięcią wstecz od 10 lat nie znam przypadku by ksiądz odmówił katolickiego pochówku samobójcy.Wiele zależy też od indywidualnego podejścia kpłana.
Avatar
majka / 26 sierpnia 2012 o 16:51
Bezmyslne ,ślepe ,stare dewotki ,wpatrzone w księży jak w swięte obrazki ocknijcie się! Nie brońcie tych zwyrodnialcow ,nie udawajcie,że problem nie istnieje,nie zamiatajcie go pod dywan , bo pedofilia wśród kleru jest bardzo częsta ,zwłaszcza na zapadłych wiochach ,gdzie fałszywy wstyd jest ważniejszy niż dobro własnych dzieci,gdzie zakłamany,tępy naród wali w niedzielę do kościoła,a wracając upija sie jak bydło w wiejskich spelunach,gdzie stosowanie antykoncepcji jest grzechem,ale spłodzenie dwunastki brudnych i głodnych dzieciaków,na które "państwo i tak da" -nie. W gimnazjum mojej córki uczy ksiądz,który ma dziwnie obleśny uśmieszek przylepiony na twarzy ,parę razy widziałam jak dziwnie patrzy na dziewczynki z którymi rozmawia, obserwuję skurczybyka ,pytam córkę o jego zachowanie i jesli zauważę coś konkretnego to nie będę ciągać po sądach, urwę po prostu mu j..a ,gołymi rękami, nawe za cenę potępienia wiecznego.Amen!
Bezmyslne ,ślepe ,stare dewotki ,wpatrzone w księży jak w swięte obrazki ocknijcie się! Nie brońcie tych zwyrodnialcow ,nie udawajcie,że problem nie istnieje,nie zamiatajcie go pod dywan , bo pedofilia wśród kleru jest bardzo częsta ,zwłaszcza na zapadłych wiochach ,gdzie fałszywy wstyd jest ważniejszy niż dobro własnych dzieci,gdzie zakłamany,tępy naród wali w niedzielę do kościoła,a wracając upija sie jak bydło w wiejskich spelunach,gdzie stosowanie antykoncepcji jest grzechem,ale spłodzenie dwunastki brudnych i głodnych dzieciaków,na ... rozwiń
Avatar
??? / 17 sierpnia 2012 o 11:57
[quote name='Gość' timestamp='1345196464' post='665184']
Bardzo mi żal księdza, b nie otrzymał pomocy ze strony zwierzchników jak tej pomocy potrzebował. Ludzie wymyślają różne rzeczy a tych dwóch dorosłych mężczyzn, którzy rzekomo byli molestowani dopiero teraz się ocknęli? To nieprawdopdobne żeby tak było.
[/quote]
A molestowanych chłopców już Ci nie żal?! O tak to nieprawdopodobne!!!
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2012 o 11:41
Bardzo mi żal księdza, b nie otrzymał pomocy ze strony zwierzchników jak tej pomocy potrzebował. Ludzie wymyślają różne rzeczy a tych dwóch dorosłych mężczyzn, którzy rzekomo byli molestowani dopiero teraz się ocknęli? To nieprawdopdobne żeby tak było.
Avatar
Jester / 14 sierpnia 2012 o 01:34
[quote name='Przemysław Leniak' timestamp='1344691882' post='663477']
Oświadczenie kurii wydaje mi się dziwne.
Z jednej strony oczywiste dla chrześcijanina jest polecenie zmarłego Bogu i prośba o miłosierdzie.
Oczywiste dla człowieka dojrzałego jest też że rodzina czy przyjaciele są w trudnej sytuacji i trzeba im dać czas na to by szok minął.
To co mnie dziwi to jednak to samousprawiedliwienie się Kurii - współpracowali podobno od poczatku.
Otóż chyba jednak nie było tak wcale.
Ksiądz został wydalony z Niemiec dość dawno temu i chyba nie bez jakiegoś powodu - kuria winna wtedy już reagować.
Być może zresztą powinna jeszcze wcześniej.
To samousprawiedliwianie się jest nie na miejscu.
Co więcej Kuria również kieruje życiem podległych jej księzy w stopniu o wiele większym niż zwykły pracodawca a to oznacza że w większym stopniu również za nich odpowiada.
Kuria zatem powinna czuć się winna tego że tragedii nie zapobiegła
Ksiądz ponoć mówił że gotów jest na śmierć - to jego wybór
ale to że Kuria czy parafianie byli gotowi na śmierć księdza to już nie jest ok wcale - to nie jest chrześcijaństwo.
Kwestie winy ksiedza w sprawach w których był oskarżony są już nieaktualne w tym sensie że postępowania kontynuowane nie bedą - nie ma już kogo ukarać ani kogo poprawiać.
Ale sprawa nie przestała istnieć bo nadal są ci którzy oskarżali - być może prawdziwie być może fałszywie tego wszak nie wiadomo
Dobre imię można zachować ale doprawdy nie jest na to sposobem samobójstwo (które zresztą też nie wiadomo czy było)
Kuria powinna unikać pochwały samobójstwa nawet pośredniej chyba że zależy jej by inni księża brali przykład i w ten sposób starali się o "dobre imię"
Jest to w moim odczuciu zachęta wręcz ze strony Kurii i jest mi za to wstyd
wstyd mi za kurię
sensowniej byłoby wezwać do modlitwy bez samousprawiedliwień i gadania o dobrym imieniu
tak myślę
[/quote]
Wypowiedź Kurii ma głęboki sens i w odróżnieniuod większości komentarzy - jest racjonalna - jeżeli to nie było samobójstwo (bo skąd wiemy, że było - list "pożegnalny" o niczym nie świadczy...), to nie powinniśmy wydawać sądu o księdzu jako o samobójcy. A jeżeli jednak jakieś okoliczności przywiodły go do czynu samobójczego, to najpierw powinniśmy się dowiedzieć,co to byłyza okoliczności - czy ksiądz został po prostu zaszczuty, czy też był słusznie oskarżany i nie potrafił godnie przyjąć odpowiedzialności za swoje grzechy. Nie znamy teraz odpowiedzi na te pytania, więc logiczne, że Kuria nawołuje by przed ich poznaniem nie osądzać człowieka. I nie jest prawdą , że wraz ze śmiercią księdza nie ma juz nic do wyjasniania w kwestii molestowania- wręcz przeciwnie, zachodzi potrzeba wyjaśnienia okoliczności śmierci, a zarzuty molestowania mogą mieć kluczowe znaczenie co do wyjaśnienia tych okoliczności. I jeszcze jedno - ktoś, komu brakuje odwagi by odpowiedzieć za czyn molestowania, raczej nie popełni samobójstwa przez podpalenie się, tylko wybierze gaz lub 50 tabletek valium. I to daje sporo do myślenia...
[quote name='Przemysław Leniak' timestamp='1344691882' post='663477']
Oświadczenie kurii wydaje mi się dziwne.
Z jednej strony oczywiste dla chrześcijanina jest polecenie zmarłego Bogu i prośba o miłosierdzie.
Oczywiste dla człowieka dojrzałego jest też że rodzina czy przyjaciele są w trudnej sytuacji i trzeba im dać czas na to by szok minął.
To co mnie dziwi to jednak to samousprawiedliwienie się Kurii - współpracowali podobno od poczatku.
Otóż chyba jednak nie było tak wcale.
Ksią... rozwiń
Avatar
Kasper / 13 sierpnia 2012 o 16:55
Byłem ministrantem i lektorem w pierwszej parafii ks. Bogusława do której trafił. Moim zdaniem był to człowiek bardzo wrażliwy, któremu nie było łatwo zaadaptować się w nowym środowisku. Nie był zbyt szanowany przez resztę wikariuszy. Przeszkadzało im po trochu jego wykształcenie i styl bycia. Do posługi zawsze podchodził bardzo poważnie, bez lekceważenia, znudzenia czy rzucania naczyniami sakralnymi podczas nabożeństw, co czynili pozostali księża z naszej parafii... Wiem, że na probostwie w Turce też nie było mu łatwo. Nie bardzo mi się chce wierzyć, że molestował kogokolwiek... u nas nie przejawiał takich zachowań. Tak czy inaczej był to człowiek kościoła, który został skrzywdzony przez "wspólnotę ludzi wierzących". Będę się za niego modlić.
Byłem ministrantem i lektorem w pierwszej parafii ks. Bogusława do której trafił. Moim zdaniem był to człowiek bardzo wrażliwy, któremu nie było łatwo zaadaptować się w nowym środowisku. Nie był zbyt szanowany przez resztę wikariuszy. Przeszkadzało im po trochu jego wykształcenie i styl bycia. Do posługi zawsze podchodził bardzo poważnie, bez lekceważenia, znudzenia czy rzucania naczyniami sakralnymi podczas nabożeństw, co czynili pozostali księża z naszej parafii... Wiem, że na probostwie w Turce też nie było mu łatwo. Nie bardzo mi się chc... rozwiń
Avatar
grego / 12 sierpnia 2012 o 21:04
[quote name='baj' timestamp='1344625698' post='663232']
idź koniecznie już spać,odpocznij,śnij piękne sny i jutro zacznij dzień od sensownieszych wpisów...
[/quote]
oczywiście,że ustawione i to bardzo naiwnie.
Avatar
gosc / 11 sierpnia 2012 o 17:29
on nie byl zły znałam go . To bylo slowo przeciw slowu
Avatar
katolik / 11 sierpnia 2012 o 15:34
Proste-wiedział że już go nie będą bronić nie odeślą na inną parafię,grunt pali się pod nogami-czy to tragedia? jako człowieka-tak,ale czy on był człowiekiem-zapytajcie te molestowane dzieci..
Avatar
Przemysław Leniak / 11 sierpnia 2012 o 15:31
Oświadczenie kurii wydaje mi się dziwne.
Z jednej strony oczywiste dla chrześcijanina jest polecenie zmarłego Bogu i prośba o miłosierdzie.
Oczywiste dla człowieka dojrzałego jest też że rodzina czy przyjaciele są w trudnej sytuacji i trzeba im dać czas na to by szok minął.
To co mnie dziwi to jednak to samousprawiedliwienie się Kurii - współpracowali podobno od poczatku.
Otóż chyba jednak nie było tak wcale.
Ksiądz został wydalony z Niemiec dość dawno temu i chyba nie bez jakiegoś powodu - kuria winna wtedy już reagować.
Być może zresztą powinna jeszcze wcześniej.
To samousprawiedliwianie się jest nie na miejscu.
Co więcej Kuria również kieruje życiem podległych jej księzy w stopniu o wiele większym niż zwykły pracodawca a to oznacza że w większym stopniu również za nich odpowiada.
Kuria zatem powinna czuć się winna tego że tragedii nie zapobiegła
Ksiądz ponoć mówił że gotów jest na śmierć - to jego wybór
ale to że Kuria czy parafianie byli gotowi na śmierć księdza to już nie jest ok wcale - to nie jest chrześcijaństwo.
Kwestie winy ksiedza w sprawach w których był oskarżony są już nieaktualne w tym sensie że postępowania kontynuowane nie bedą - nie ma już kogo ukarać ani kogo poprawiać.
Ale sprawa nie przestała istnieć bo nadal są ci którzy oskarżali - być może prawdziwie być może fałszywie tego wszak nie wiadomo
Dobre imię można zachować ale doprawdy nie jest na to sposobem samobójstwo (które zresztą też nie wiadomo czy było)
Kuria powinna unikać pochwały samobójstwa nawet pośredniej chyba że zależy jej by inni księża brali przykład i w ten sposób starali się o "dobre imię"
Jest to w moim odczuciu zachęta wręcz ze strony Kurii i jest mi za to wstyd
wstyd mi za kurię
sensowniej byłoby wezwać do modlitwy bez samousprawiedliwień i gadania o dobrym imieniu
tak myślę
Oświadczenie kurii wydaje mi się dziwne.
Z jednej strony oczywiste dla chrześcijanina jest polecenie zmarłego Bogu i prośba o miłosierdzie.
Oczywiste dla człowieka dojrzałego jest też że rodzina czy przyjaciele są w trudnej sytuacji i trzeba im dać czas na to by szok minął.
To co mnie dziwi to jednak to samousprawiedliwienie się Kurii - współpracowali podobno od poczatku.
Otóż chyba jednak nie było tak wcale.
Ksiądz został wydalony z Niemiec dość dawno temu i chyba nie bez jakiegoś powodu - kuria winna wtedy już... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2012 o 10:52
[quote name='lolik' timestamp='1344674546' post='663402']
Jak ktoś sie powiesi to nie chcą księża być na pogrzebie ............. a czym sięto rózni od samospalenia ? Jedno i drugie jest targnięciem się na własne życie .
[/quote]
Tak bywało wiele lat temu.Sięgając pamięcią wstecz od 10 lat nie znam przypadku by ksiądz odmówił katolickiego pochówku samobójcy.Wiele zależy też od indywidualnego podejścia kpłana.
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybory 2018. Radnych zarabiających wielkie pieniądze w spółkach zabraknie na listach wyborczych?

Wybory 2018. Radnych zarabiających wielkie pieniądze w spółkach zabraknie na listach wyborczych? 0 0

Radnych, którzy znaleźli lukratywne posady w spółkach Skarbu Państwa, może zabraknąć na listach Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach do sejmików województw. – To nieoficjalny, ale rozważany scenariusz – słyszymy od polityków PiS. W przypadku Lubelskiego zakaz walki o reelekcję może objąć trzech radnych

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 1

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 48 20

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 1 3

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 3 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 3 7

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 7 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 90 12

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 1 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 15 10

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 177 15

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 8 1

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!