poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Chełm

Pacjenci czekają na zabiegi do przyszłego roku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 listopada 2009, 16:48

Pacjenci są odsyłani z kwitkiem. Rośnie stos niezapłaconych rachunków. Nie ma pieniędzy na naprawę zepsutego tomografu. A do tego NFZ kategorycznie odmawia zapłaty za ubiegłoroczne nadwykonania.

Wydaje się, że w tym roku nie wydarzy się już nic, co mogłoby poprawić sytuację w chełmskim szpitalu. Na pewno nie zostaną wznowione planowe zabiegi. Lecznica odsyła pacjentów na przyszły rok.

– Czekam na endoprotezę – mówi pan Kazimierz. – Gdy w końcu doczekałem się terminu operacji, w szpitalu powiedzieli mi, że nie mam szans na zabieg, bo skończyły się pieniądze. Do czego to podobne. Człowiek całe życie płaci składki, a gdy potrzebuje leczenia, to odsyłają go z kwitkiem.

Niestety, w takiej sytuacji, jak pan Kazimierz, jest wielu pacjentów. Do szpitala przyjmowani są tylko ci, których życie jest zagrożone.

– Tak jest na wszystkich oddziałach – mówi Mariusz Kowalczuk, dyrektor szpitala. – Choć mamy łóżka, sprzęt i lekarzy, musimy odsyłać pacjentów.

W szpitalu łudzono się jeszcze, że NFZ zapłaci za ubiegłoroczne nadwykonania. Nawet, gdyby nie była to cała kwota (7 mln zł), a tylko część, szpital mógłby stanąć na nogi. Niestety. W ubiegłym tygodniu z NFZ przyszła odpowiedź, w której fundusz mówi jasno, że nie poczuwa się do obowiązku uiszczenia takiego rachunku, bo nie kontraktował tylu usług.

Dyrektor nie zamierza jednak o tych 7 milionach zapomnieć. – Będę jeszcze próbował zawrzeć ugodę z funduszem – mówi. – Jeśli się nie uda, zamierzam walczyć o te pieniądze przed sądem. Pozew jest już przygotowany.

Ewentualna batalia sądowa, która może ciągnąć się latami, to dla pacjentów żadne pocieszenie. Ich interesuje to, co jest teraz. A teraz jest problem. – Potrzebowałam badania tomograficznego, ale tomograf w naszym szpitalu jest zepsuty – mówi pani Agnieszka.

– Choć jestem ubezpieczona, za badanie musiałam zapłacić z własnej kieszeni. Zrobiłam je prywatnie w Lublinie. Tak nie powinno być.

Czy jest nadzieja, że tomograf w Chełmie zostanie naprawiony? Tu też na przeszkodzie stoją pieniądze.

– Mieliśmy informację, że wymiana uszkodzonej części będzie kosztowała 400 tys. – mówi dyrektor. – To oczywiście kwota poza naszym zasięgiem. Ale pojawiła się szansa, że uda się to zrobić za mniejsze pieniądze. Właśnie rozpisaliśmy przetarg. Czym zapłacimy? Mamy nadzieję na kredyt, który poręczyłby Zarząd Województwa. Czy się na to zgodzi, jeszcze nie wiadomo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
taki jeden
rambo
Chłop Polski
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

taki jeden
taki jeden (4 listopada 2009 o 14:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co na to nasi kochani parlamentarzyści??
Już niedługo naród wszystkim wam wystawi odpowiedni rachunek - n ie tylko za słuzbę zdrowia
Rozwiń
rambo
rambo (4 listopada 2009 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...kolejne ekipy rządowe się zmieniają u władzy...mam ojca z podejrzeniem białaczki ale pomimo skierowania do poradni hematologicznej w Lublinie to żadna z poradni już nie przyjmuje pacjentów z uwagi na przekroczone normy przyjęć pacjentów...ojciec ma około 70 lat i przez swoje życie nie chorował...teraz gdy jest potrzeba szybkiej diagnozy i leczenia...fundusz zdrowia się wypina...w jakim kraju to urzędnik zza biurka decyduje ilu będzie chorych wymagało opieki i zabiegów lekarskich...czas najwyższy może ukrócić ta beztroskę i bezduszność NFZ...pobory jakie tam otrzymują..są nieadekwatne do działania tej instytucji...a może tak opracować społeczną ustawę o likwidacji NFZ?jak mam płacić prywatnie to po co mi NFZ...składki które tam są odprowadzane z mojej pensji niech będą dla mnie a nie na pobory dla urzędasów NFZ...dziwne bo prywatnie nie ma żadnych problemów z przyjęciem do specjalisty, nie trzeba czekać po kilka miesięcy no i nikt nie mówi, że więcej nie mogę przyjąć..
Rozwiń
Chłop Polski
Chłop Polski (3 listopada 2009 o 22:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
EUTANAZJA PANI MINISTER KOPACZ??? Platformo dużo słów,ale to za czyny naród was oceni a te są na granicy bezprawia Art.68 pkt 2 Ustawy Zasadniczej.
Rozwiń
greg
greg (3 listopada 2009 o 19:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nasze składki zdrowotne nie są na leczenie ale na utrzymanie pracowników NFZ.Tam sprzątaczka zarabia więcej niż pielęgniarka a nawet lekarz.
A jak mam coś załatwić na Szkolnej( tam siedziba lubelskiegoNFZ) to .............. szkoda gadać.
Rozwiń
ELKA
ELKA (3 listopada 2009 o 18:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wypada życzyć Dużo Zdrowia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!