czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Pamięć Szmula Zygielbojma w międzynarodowej oprawie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2008, 17:50

Pod patronatem Yad Vashem i Europejskiego Kongresu Żydów odbędzie się w Chełmie uroczystość wmurowania tablicy w ścianę domu,

w którym mieszkał Szmul Zygielbojm. Imprezę zaplanowano na 25 września.

Szmul Zygielbojm wszedł do historii 12 maja 1943 roku, kiedy to odebrał sobie życie w proteście przeciwko obojętności świata i bezczynności rządów alianckich wobec zbrodni na narodzie żydowskim.

Na uroczystości 25 września przybędzie specjalnie z Kalifornii wnuk bohatera, Paul Zygielbaum. Honorowy patronat nad obchodami 65. rocznicy śmierci Zygielbojma postanowili przyjąć - jak udało nam się ustalić - Eli Zborowski, przewodniczący Międzynarodowego Towarzystwa na Rzecz Yad Vashem i Moshe Kantor, prezes Europejskiego Kongresu Żydów.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbędzie się specjalna sesja poświecona Szmulowi Zygielbojmowi. Zostanie także zaprezentowany film dokumentalny Dżamili Ankiewicz "Śmierć Zygielbojma”.

Nie wykluczone, że pamięć swego przyjaciela uświetni swoją obecnością i okolicznościowym wystąpieniem jeden z ostatnich żyjących wielkich "Bundowców” - Marek Edelman, legendarny dowódca powstania w getcie warszawskim.

- Ranga skromnie planowanej przez nas uroczystości mającej przypomnieć skąd się wywodzi Szmul Zygielbojm i dalczego Chełm powinien być z niego dumny, zaczyna przybierać wymiar międzynarodowy - mówi Jerzy Miszczak, sekretarz Towarzystwa Jan Karskiego.

Przypomina równocześnie, że Towarzystwo oficjalnie zwróciło się już do Rady Miejskiej Chełma o nadanie imienia Szmula Zygielbojma skwerowi w pobliżu kamienicy, w której mieszkał. Planowane jest także przeniesienie na żydowski cmentarz w Chełmie prochów bohatera spoczywających obecnie w Nowym Jorku. Rodzina Zygielbaumów (tak brzmi nazwisko w USA) wyraziła na to zgodę już w 2005 roku.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~Chełmianin~
stary chelmianin
Mieszkaniec ul. Mickiewicz
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~Chełmianin~
~Chełmianin~ (22 sierpnia 2008 o 23:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nareszcie moje miasto robi coś na cywilizacyjną miarę Europy!
Rozwiń
stary chelmianin
stary chelmianin (22 sierpnia 2008 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cieszę sie z tej uroczystości. Trzeba pokazywać ludzi związanych z Chełmem, którego historia to nie tylko i nie przede wszystkim "manifest pkwn" jak niektórzy sądzą. Chełm miał kiedyś szczęście do wspaniałych obywateli.
Młodsi im do pięt nie dorastają. Ale niech sie uczą.
Pozdrawiam.
Rozwiń
Mieszkaniec ul. Mickiewicz
Mieszkaniec ul. Mickiewicz (22 sierpnia 2008 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem dumny, że Zygielbojm był moim sasiadem z tej samej ulicy. Na pewno przyjęd 25 września, gdy będą odsłaniać tablice Go upamiętniajacą.
To będzie dla Chełma wielki i doniosły dzień...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!