wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Pani wójt bez absolutorium

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 maja 2008, 17:04

Najpierw odwołała przewodniczącą rady Małgorzatę Sarzyńską, aby w jej miejsce wybrać Ewę Prystupę, radną ze swojej drużyny.

Kolejny krok to próba odwołania Marzeny Szopińskiej-Demczuk, wójta gminy.

Była i obecna przewodnicząca rady nie szczędziły sobie gorzkich słów. Obie przyznały, że w grze politycznej zawiodły się na osobach, które do tej pory darzyły zaufaniem.

- Jestem przekonana, że po odwołaniu mnie ze stanowiska przewodniczącej w pracy rady będzie jeszcze więcej złości i agresji - powiedziała Sarzyńska.

Ewa Prystupa została wybrana głosami ośmiu spośród 15 radnych. Takim samym wynikiem na niekorzyść wójt Marzeny Szopińskiej-Demczuk zakończyło się także głosowanie nad uchwałą w sprawie wykonania budżetu i udzielenia jej absolutorium.

- Wynik głosowania mnie nie zaskoczył - mówi Szopińska-Demczuk. - Od dawna opozycja kierowała pod moim adresem z reguły niemerytoryczne zarzuty. Żadnego znaczenia nie miało przy tym to, że Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie oceniła wykonanie budżetu.

Wykonanie ubiegłorocznego budżetu przychylnie zaopiniowała również Komisja Rewizyjna. Podpisał się pod tym miedzy innymi radny Mieczysław Gałecki. Tymczasem w czasie głosowania nad uchwałą w sprawie przyjęcia wykonania budżetu i udzielenia pani wójt absolutorium był już na nie. Zapytany o motywy sprzecznego postępowania odrzekł, że kierował się społecznym interesem.

Nieudzielenie absolutorium Szopińskiej-Demczuk oznacza, że po 14 dniach powinna być zwołana nadzwyczajna sesja rady. Zadaniem radnych będzie przyjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum, w którym mieszkańcy mają się opowiedzieć za lub przeciw odwołaniu wójta. Problem w tym, że taka uchwała wymaga poparcia co najmniej dziewięciu radnych, a obecnie oponenci pani wójt mają tylko osiem głosów. Tymczasem jeszcze przed nadzwyczajną sesją z uchwałą w sprawie nieudzielenia jej absolutorium ma się zapoznać kolegium RIO.

- Jeśli członkowie kolegium dopatrzą się proceduralnych czy merytorycznych uchybień, to będą władni podważyć uchwałę - mówi Piotr Prystupa, koordynator chełmskiego Zespołu Zamiejscowego RIO w Lublinie.

Tak czy inaczej referendum w sprawie odwołania wójta i tak w gminie zostanie przeprowadzone. Poza tym, które może być skutkiem nieudzielenia absolutorium, w rachubę wchodzi jeszcze drugie, organizowane z inicjatywy obywatelskiej. Komisarz wyborczy wyznaczył już jego termin na 22 czerwca. Jakby tego było mało, w gminie zanosi się też na kolejne referendum, tym razem w sprawie odwołania całej rady. W tym przypadku inicjatorami są sołtysi. Stracili oni już cierpliwość do swoich radnych, którzy w ich ocenie zamiast dobrymi gospodarzami okazali się pieniaczami.

Co ma opozycja do zarzucenia pani wójt? - Brak obiektywizmu, uchylanie się od kontaktów z mieszkańcami, niedzielenie się swoją wiedzą i zamierzeniami z radnymi - mówi radny Jan Papacz, lider opozycji. Dodaje też, że Szopińska-Demczuk od początku kłamie. Na uwagę, że to pomówienie, za które można stanąć przed sądem, łagodzi swoją wypowiedź mówiąc, że wójt może nie tyle kłamie, co nie do końca mówi prawdę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
obcy
ogar
obserwator
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

obcy
obcy (11 listopada 2008 o 17:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szanowny pan Piotr Prystupa sie tu wypowiada a wiecie co to za cymbal......ogolnie szanowany facet to hipokryta jakich malo.....cudowny ojciec wspanialy maz a od lat kochanka i dziecko....tchorz ktory zostawil kobiete sama w ciazy jak sie zorientowal ze moze stracic ogolny szacunek....dupek jakich malo...
Rozwiń
ogar
ogar (2 maja 2008 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odnośnie pana prezesa RIO to wybudował sobie okazałą REZYDENCJE NA DZIAŁKACH ODROLNIONYCH W GMINIE JASTKÓW W CZASIE TRWANIA KONTROLI RIO W TEJ GMINIE ŁADNIE
Rozwiń
obserwator
obserwator (2 maja 2008 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pan poniatowski jak usłużny królik przerobił RIO na marną stajnie brak obiektywizmu czyszczenie brudów swojm łamanie prawa to tylko wierzchołek góry lodowaj w RIO POD RZĄDAMI TEGO PANA MOŻE CZŁOWIECZKA ile jeszcze będzie trwała ta parodia PAŃSTWA
Rozwiń
noe
noe (2 maja 2008 o 06:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może ktoś pokaże mi gminę w województwie lubelskim, której RIO nie zaopiniowała pozytywnie wykonania budżetu. Dla mnie Rio w Lublinie juz dawno przestała być wyrocznią i na jej stanowisko nie warto sie nawet powoływać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!