poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Chełm

Parafia NMP chce podzielić się zabytkami

  Edytuj ten wpis

Bazyliański klasztor, pałac biskupów i ich ogrody. Te fragmenty zespołu architektonicznego na Górze Chełmskiej mogą być do dyspozycji miasta.

Miasto pieniądze zagospodarowanie tych obiektów ma nadzieję uzyskać ze środków unijnych, za pośrednictwem ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Nasz projekt "Dotyk przeszłości - rewaloryzacja i adaptacja zabytkowych obiektów Zespołu Katedralnego Górki Chełmskiej wraz z otoczeniem na cele kulturalne” już trafił do władz wdrażających programy europejskie - mówi Katarzyna Dec, dyrektor Wydziału Rozwoju,Promocji i Współpracy z Zagranicą UM. - Decyzję podejmie minister i liczymy na to, że dowiemy się o niej już w trzecim kwartale 2009 r.

Administratorem przejętych budynków miałoby być Muzeum Chełmskie. Krystyna Mart, jego dyrektor, już przygotowuje scenariusz stałej wystawy "Z przeszłości ziemi chełmskiej” w pobazyliańskim klasztorze. Z kolei w dawnym pałacu biskupim ma powstać miejskie centrum konferencyjne, z miejscem na czasowe ekspozycje muzealne.

Ideą projektu jest odkrycie przed chełmianami i ich gośćmi wszystkich tajemnic i śladów przeszłości zachowanych na Górze Chełmskiej. Wszystkie zostaną uwzględnione przy wytyczaniu ścieżki edukacyjno-historycznej. Dzięki pracom archeologicznym atrakcji będzie coraz więcej.

- Ten projekt to dla nas nadzieja na nowe możliwości i przestrzenie dla naszej działalności - mówi Mart. - Kryje się za tym także nowa jakość dla zwiedzających. Na przykład tak w pałacu biskupim, jak i w pobazyliańskim klasztorze nie będzie mowy o barierach architektonicznych. Będzie za to możliwość wirtualnego zwiedzania Góry Chełmskiej. Projekt przewiduje także sporządzenie makiet poszczególnych obiektów po to, aby również osoby niewidome mogły je namacalnie poznać.

Ks. infułat Kazimierz Bownik te plany komentuje krótko. - Na ten czas, to najlepszy pomysł na zagospodarowanie tego miejsca - mówi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
king sajz
Mar.
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 października 2008 o 18:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
teraz chyba kosciołami
Rozwiń
king sajz
king sajz (17 października 2008 o 18:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czym dokladnie zajmuje sie chelmski Wydziału Rozwoju,Promocji i Współpracy z Zagranicą UM i czym sie moze pochwalic ?
Rozwiń
Mar.
Mar. (16 października 2008 o 15:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie krzaki na Górce trzeba powcinać. Nie krzaki...
Rozwiń
mico
mico (16 października 2008 o 01:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NO wkońcu ks. Bownik pomyślał budynki od lat stały puste i tylko niszczały, ks. Bownik może jeszcze sie zająć Wysoką górką a raczej zaroślami i krzakami na niej, bo podobno jest tam punkt widokowy ale krzaki wszystko zasłaniają. ks.Bownik wytnij je
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!