piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Pierwsze dwujęzyczne klasy w Chełmie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 kwietnia 2011, 15:48

Znajomość języków obcych ułatwia start na wyższe uczelnie i w dorosłe życie.<br />
<br />
 (Jacek Barczyński)
Znajomość języków obcych ułatwia start na wyższe uczelnie i w dorosłe życie.

(Jacek Barczyński)

Tego w chełmskiej oświacie jeszcze nie było. Od pierwszego września w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 mają być powołane dwujęzyczne klasy. Oznacza to, że językiem wykładowym będzie w nich równolegle polskim oraz angielski lub niemiecki.

Eksperyment z klasami dwujęzycznymi ma dotyczyć w "szóstce” poziomu gimnazjum oraz liceum.

– Forma ta pozwala na nabycie przez uczniów bardzo szerokiej kompetencji językowej w zakresie komunikacji – mówi Dorota Cieślik, dyrektor ZSO nr 6. – Jest to przyswajanie treści z danego przedmiotu zarówno w języku polskim, jak i obcym.

Zdaniem Cieślik właśnie tego rodzaju rozwiązanie edukacyjne jest coraz bardziej popularne w nauczaniu i to już w całej Europie. Łączenie metodyki nauczania przedmiotów ogólnokształcących z metodyką nauczania języków obcych znakomicie się sprawdza. A skoro tak, to dlaczego nie przenieść cudzych, jak najlepszych doświadczeń również na nasz grunt?

Z dotychczasowych doświadczeń szkół prowadzących dwujęzykowość wynika, że ta forma edukacji najlepiej rozwija zdolności komunikacyjne, zainteresowania wielojęzycznością, poszerza wiedzę na temat innych kultur oraz ułatwia ich zrozumienie. Sprzyja także zdobywaniu wiedzy z różnych perspektyw oraz ułatwia uczniom wszechstronny kontakt z językiem obcym.

Na poziomie ponadgimnazjalnym po trzyletnim okresie nauki w danej klasie językowej uczeń będzie mógł w ramach egzaminu dojrzałości przystąpić do egzaminów międzynarodowych. Tym samym zwiększy swoje szanse na kontynuowanie nauki na zagranicznych uczelniach i łatwiej będzie mu zdobyć certyfikaty językowe.

– Oferta szkoły wydaje mi się bardzo interesująca – mówi pani Alina, matka Patryka, który już niedługo będzie musiał wybrać sobie gimnazjum. – Kursy językowe są drogie, a tu proszę, szkoła w ramach nowego programu zapewnia opanowanie języka obcego na poziomie, o jakim bez dodatkowego wysiłku, także finansowego normalnie można sobie tylko pomarzyć.

Dyrektor Cieślik podkreśla, że to sam uczeń ma zadecydować, czy jego drugim językiem wykładowym będzie niemiecki, czy angielski.

Zgodnie z wymogami prawa oświatowego warunkiem wdrożenia klasy dwujęzycznej jest wprowadzenie co najmniej dwóch przedmiotów, które występują w wersji dwujęzykowej. W przypadku jej szkoły w rachubę wstępnie wchodzi historia bez historii Polski, wiedza o społeczeństwie, o kulturze, geografia bez geografii Polski oraz informatyka.

Uczeń każdego tygodnia w szkole ma mieć kontakt z danym językiem obcym w wymiarze sześciu godzin tygodniowo na zajęciach językowych oraz dodatkowo dwie-trzy godziny przedmiotów, które wdrażają język obcy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
It's My Life
rysiek
john
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

It's My Life
It's My Life (7 kwietnia 2011 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' timestamp='1302041985' post='459900']
No dobra a co z językiem Ukraińskim ? Może od tego warto zacząć co pomocne będzie przy polskiej ksenofobii. Granica angielska dość daleko do pracy .
[/quote]
[quote name='Wierka Serdiuczka' timestamp='1302128141' post='460482']
http://www.youtube.com/watch?v=lpJ44NV6m-E
[/quote]
Rozwiń
rysiek
rysiek (6 kwietnia 2011 o 21:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaak, tylko, że podobno remont będzie trwał 3 lata. W tej chwili trudno się porozumieć w języku ojczystym bo jest huk walonych ścian, wiertarek itp. A pył i kurz jest wszechobecny i wątpię by to się zmieniło we wrześniu. Co za deb*** wyraził zgodę na taki generalny remont w trakcie nauczania? Mamy niż demograficzny, nie można było zamknąć szkoły na rok i remontować np. na 3 zmiany? Co na to sanepid?
Rozwiń
john
john (6 kwietnia 2011 o 15:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.niedlapsakielbasa.pl/
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2011 o 12:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
My nie chcemy być przyjaciółmi.Prawdziwego przyjaciela poznajemy w biedzie, no i my poznaliśmy....................
Rozwiń
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC (6 kwietnia 2011 o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak tylko najpierw muszą przyznać wizę wjazdową. A do tego jeszcze przyjaciele z polski nie dorośli. Także dalej przystaję przy nauce języka, który zdecydowanie bardziej pomoże w integracji miejscowym osadnikom przy jednoczesnym wspieraniu świadomości narodowej wśród dawno spolonizowanych autochtonów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!