piątek, 19 stycznia 2018 r.

Chełm

Piraci drogowi na ul. Wolności

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 listopada 2008, 18:23

Ulica Wolności. Przy niej bloki, osiedlowe place zabaw i szkoła. I jeden problem. Kierowcy, którzy za nic mają ograniczenia prędkości.

- Gdyby zamontować na ulicy spowalniacze, od razu poczulibyśmy się bezpieczniej - mówią mieszkańcy.

- Kiedyś tego nie było, a teraz, to trzeba mieć oczy dookoła głowy - mówi pan Krzysztof, który przy ul. Wolności mieszka od 15 lat. - Najgorsi są motocykliści, którzy urządzają sobie tutaj wyścigi. Ale z innymi kierowcami też jest nie lepiej. Są tacy, którzy w ogóle nie zwracają uwagi na to, że jadą przez osiedle, tylko pędzą na złamanie karku.

Zdaniem mieszkańców, ich problem rozwiązałyby spowalniacze ruchu, które zmuszają kierujących do zmniejszenia prędkości. Teraz na ulicy nie ma ani jednego takiego urządzenia.

Pomysł zamontowania spowalniaczy popiera także Iwona Ceret, dyrektor położonej przy ul. Wolności Szkoły Podstawowej nr 11. - Od lat podejmujemy działania związane z poprawą bezpieczeństwa naszych uczniów - mówi Ceret. - Jednym z nich było zrobienie dojścia do szkoły od ul. Wolności tak, aby dzieci nie musiały przechodzić przez zatłoczony parking. Uważam, że położenie pasa spowalniającego w okolicy szkoły to bardzo dobry pomysł. Napisałam już nawet w tej sprawie do Zarządu Dróg Miejskich z prośbą o rozważenie takiego rozwiązania. Na razie jednak nie mam żadnej odpowiedzi.

Wszystko wskazuje na to, że progi zwalniające zwane też "śpiącymi policjantami” pojawią się na ul. Wolności, choć, niestety, jeszcze nie w tym roku.

- Zajmiemy się tym w roku przyszłym - obiecuje Krzysztof Tomasik, dyrektor ZDM. - Nie chcemy jednak montować w tym miejscu typowych spowalniaczy. Myślimy raczej o tzw. progach płytowych.

Progi płytowe to nic innego, jak wyniesione ponad poziom ulicy przejścia dla pieszych. Aby przez nie przejechać, kierowca musi pokonać wzniesienie, a co za tym idzie, także znacznie zwolnić. Progi będą dokładnie oznaczone i na pewno spełnią swoją funkcję zmuszając kierujących do zdjęcia nogi z gazu.

Tomasik zapewnia, że choć na razie nie jest w stanie podać liczby spowalniaczy, to na pewno będzie ich kilka. Na pewno też jeden z nich pojawi się w okolicach szkoły.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zqlbn
chełmianka
zqlbn
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zqlbn
zqlbn (13 listopada 2008 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chełmianka napisał:
Nie potrzeba spowalniaczy czy jak zwą "martwych policjantów" gdyż po ulicach Chełma nie można by było się poruszać samochodem.[/quote]

Nie wiem, dlaczego tak uważasz?? Przecież tam jest ograniczenie do 30km/h na całej ulicy. Co Ci taki spowalniacz utrudni - zabierze kilka sekund kosztem czyjegoś bezpieczeństwa?? Chcesz jechać szybciej - jedź równoległą 3-go Maja (tam spowalniaczy nie postawią).

[quote name='chełmianka' post='67544' date='12.11.2008, 22:24']Tragedia,asamochodów przybywa i młodych niekulturalnych kierowców też.Kto ich uczy-pytam???


Uczą ich instruktorzy w szkołach jazdy. I to wcale nie jest ich wina. Wina leży po stronie młodych ludzi, którzy biorąc samochód od rodziców czują się panami całego świata. A dodatkowo brawura bardzo często prowadzi do tragedii - o czym możesz przeczytać na przykład tu: [url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081110/AKTUALNOSCI/607707803"]http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.d...NOSCI/607707803[/url]
Rozwiń
chełmianka
chełmianka (12 listopada 2008 o 22:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie potrzeba spowalniaczy czy jak zwą "martwych policjantów" gdyż po ulicach Chełma nie można by było się poruszać samochodem.Trzeba uczyć kierowców kultury KULTURY.Jestem długoletnim kierowcą i widzę,że ci młodzi kierowcy nie zą kultury jazdy samochodem.Tragedia,asamochodów przybywa i młodych niekulturalnych kierowców też.Kto ich uczy-pytam???
Rozwiń
zqlbn
zqlbn (12 listopada 2008 o 08:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przy ulicy Wolności mieszkam od 24 lat. Artykuł zawiera w sobie dużo prawdy - odcinek ulicy w okolicy szkoły to miejsce, gdzie jest naprawdę prosty kawałek (na dodatek po bokach ulicy na tym odcinku praktycznie nikt nie parkuje) i ludziska dają się ponieść fantazji. Nieraz przechodząc tamtędy dostaję gęsiej skórki na widok przejeżdżającego samochodu z prędkością przekraczającą najprawdopodobniej trzykrotność dozwolonej. Dlaczego policja nie postawi tam od czasu do czasu przenośnego fotoradaru?? "Śpiący policjanci przydaliby sie na tej ulicy co 100-200 metrów.
Co do motocyklistów... Hmmm... Uwierzcie - nie zauważyłem ich na Wolności. Chyba Panu Krzysztofowi coś się popierniczyło. Motocykliści faktycznie szaleją i z tym też coś należałoby zrobić, jednak ich szaleństwa odbywają się na równoległej ulicy 3-go Maja, która jakby nie patrzeć miała być częścią południowej obwodnicy Chełma. Myślę, że dużo większą skalę ma notoryczne przekraczanie prędkości przez kierowców samochodów.

PS. Widziałem kilka miesięcy temu misiaków z suszarką na Wolności, jednak stali na jej drugim końcu (bezpośrednio przy sekwencji dwóch dość ostrych zakrętów) - tam to niewiele mogą nałapać
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!