środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Po stoku jak po grudzie. Kumowa Dolina popada w ruinę


Scena się zapadła, widownia porasta młodymi brzózkami, a z budynku płatami odpada tynk – tak dziś wygląda amfiteatr w Kumowej Dolinie. Pobliski stok wcale nie prezentuje się lepiej

Dopełnieniem smutnego obrazu, jaki swoim wyglądem przedstawia amfiteatr, jest pobliski stok narciarski. W swoim obecnym kształcie przypomina raczej wysypisko gruzu i ziemi. Gdzie się nie obejrzeć, tam brak gospodarza.

– Właścicielem całej nieruchomości z amfiteatrem i stokiem narciarskim oraz działką odkupioną od leśników jest miasto – przyznaje Ryszard Poniatowski, dyrektor Wydziału Mienia Komunalnego Urzędu Miasta Chełm. – Wcześniej teren ten należał do Skarbu Państwa. Przez długi czas jego użytkownikiem był Związek Zawodowy Budowlani, który w końcowej fazie budowy amfiteatru poniósł pewne koszty. Rozliczenie się ze związkami wymagało czasu – tłumaczy.

Sposobem miasta na zagospodarowanie majątku w Kumowej Dolinie było wydzierżawienie go spółce „Rzetelni”. Ta przede wszystkim była zainteresowana uruchomieniem tam stoku narciarskiego. Jednak po kilku nieudanych sezonach i coraz większych stratach z końcem marca tego roku „Rzetelni” wycofali się z dzierżawy.

– W tej sytuacji miasto zdecydowało się przekazać amfiteatr Chełmskiemu Domowi Kultury, a niedokończony stok narciarski Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji – mówi Rolad Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta miasta. – Zostały już wszczęte odpowiednie procedury.

Kurczewicz podkreśla, że miasta nie będzie stać na kosztowną odbudowę amfiteatru. Tak jak w przypadku rozbudowy miejskiej biblioteki czy domu kultury, będzie zabiegało o pieniądze z funduszy zewnętrznych.

– Jesteśmy bardzo zainteresowani przejęciem amfiteatru – mówi Małgorzata Paździor-Król, dyrektor ChDK. – W mieście potrzebne jest miejsce na imprezy plenerowe, które nie musiałyby się kończyć z wybiciem godz. 22. Pod tym względem obiekt w Kumowej Dolinie jest wręcz idealny.

Paździor-Król podkreśla również sentyment mieszkańców do „ich” amfiteatru. Wciąż pamiętają imprezy, które się tam odbywały jak wybory Miss Chełma, mokrego podkoszulka i koncerty tak popularnych wykonawców jak chociażby „Ich Troje”. Te i inne wydarzenia przyciągały do Kumowej Doliny nawet trzytysięczną widownię.

Pieczę nad Kumową Doliną sprawuje obecnie MOSiR. Nie wygląda na to, że jego pracownicy często tamj zaglądają. Na tyłach amfiteatru ktoś obalił na ziemię cały odcinek metalowego ogrodzenia. Wygląda to tak, jakby złomiarze przygotowywali sobie towar do wywiezienia.

Czytaj więcej o: Kumowa Dolina
Gość
Gość
Gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 lutego 2016 o 06:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Aż żal ściska za gardlo:(najlepsze miejsce na organizowanie imprez w mieście. Sam miałem możliwość zagrania w "kumowce "parę koncertów; miss Chełma, Merciless East Festival. A tak na marginesie to WSTYD że taki obiekt niszczenie.
Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2015 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stan "Kumowej Doliny" idealnie odwzorowuje upadek POlski, błędnie zwaną III RP. Pieniędzy starcza ledwie na 16 miast wojewódzkich. Samorząd obciążono szkolnictwem, drogami i wielotysięczną armią urzędników, to na kultuŕę i rozrywkę już brakuje :( Przecież w Chełmie nie ma "normalnego" KINA?! Seanse często odwoływane, bo brakuje widowni... seans ma szansę wystartować przy 4 osobach?! Szok?! A film wyświetlany przez tylko tydzień?! Tak ubodzy są Chełmianie!!! Kumowa Dolina idealnie przedstawia budżet mieszkańców Chełma... totalna ruina. Ciekawe kto będzie korzystał z kolejnego wynalazku - Akwaparku? Po roku czasu popadnie w zapomnienie, tak jak niewykorzystane baseny w I LO i SP8 :( No, ale unia daje i trzeba zaciągać kredyty, by te fundusze wykorzystać. A najfajniejsze, że to nie polscy przedsiębiorcy za te kredyty budują. Tak kolonizuje UE Wschód Europy. My biali Murzyni zawsze mieliśmy słabość do zachodnich "szklanych paciorków" :(
Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2015 o 01:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie mieszkam w Chełmie już od wielu lat ale Pamiętam Kumową Dolinę. Szkoda, że tak to teraz wygląda. Walczcie Chełmianie o to miejsce bo warto. Dużo pracy i pieniędzy trzeba tam włożyć ale przy dobrym pomyśle może się nawet to zwróci.
Rozwiń
Gość
Gość (16 października 2015 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Redaktorze jak się Pan zabiera do pisania to proszę pisać prawdę, Mosir od kilku lat nie ma nic wspólnego z Kumową Doliną. I proszę nie obrażać pracowników Mosiru, ludzie tam pracujący dbają o powierzone im mienie. Kiedy Mosir opiekował się terenem było czysto i schludnie.
Rozwiń
Gość
Gość (16 października 2015 o 19:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawda jest taka jaka władza takie miasto. Nie ma co zwalać na przeszłośc na dzierżawce.Pani fisz i górny nie mają pomysłu na nic.Wczesniej panGąska teraz pan Rzetelski zrezygnowali z dzierżaw bo z tą władza po prpstu się da robić biznesu.Przed władzą myśle że kłopoty i prokurator bo miasto wycięło cześć lasu z nieswojej dzialki .Myslę że lasy panstwowe złożą wreżcie wniosek w tej sprawie do prokuratury. miasto tworzu od lat wirtualny budzet z dochodami z sufitu a byłej szkoły na lubelskiej od lat nie może sprzedać nie mówiąc o zmiamach planu zagospodarowania
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!