niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Podsłuch pograniczników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 listopada 2001, 21:42
Autor: Zofia Sawecka

Z dniem 16 listopada do kompetencji sądów okręgowych przejdzie podsłuch operacyjny Straży Granicznej. Na tajne podsłuchiwanie osób Straż Graniczna będzie musiała najpierw każdorazowo uzyskać zgodę sądu. W zależności od tego, ile osób służby graniczne będą chciały podsłuchiwać, tyle spraw przybędzie w zatłoczonych już sądach.
Jak powiedział nam sędzia Jacek Stępniak – prezes Sądu Okręgowego w Zamościu, będą to postanowienia absolutnie poufne. Tak tajne, że nawet wszelkie ewentualne notatki na brudno będą podlegać całkowitemu zniszczeniu. Postanowienia sądów w tych sprawach (jednoosobowe) będą jednak dokumentowane i przechowywane w specjalnych kasach pancernych.
– Kontrola operacyjna rozmów, to nowy oręż, jaki daje nam do rąk nowelizacja Ustawy o Straży Granicznej. Do tej pory podsłuch nie był przez nas stosowany. Teraz, w uzasadnionych przypadkach, będzie on możliwy pod nadzorem sądu. Sądzę, że będzie to dotyczyć najgroźniejszych przestępstw, w sytuacji uzasadnionych podejrzeń i przy braku innych, niezbitych dowodów. Nie będzie to z pewnością nagminne zjawisko – twierdzi ppłk Andrzej Wójcik, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.
O najbliższego piątku Straż Graniczna będzie mogła stosować nie tylko podsłuch, ale też będzie mogła nagrywać dźwięki i obrazy oraz wykorzystać je jako dowody w sprawach karnych. Może jednak dojść do sytuacji, że sąd wyda zgodę na podsłuch, z którego nic nie wyniknie. Materiały stosowane podczas takiego podsłuchu będą podlegać zniszczeniu.
Sąd będzie mógł wydać zgodę na podsłuch operacyjny na okres 3 miesięcy. W uzasadnionych przypadkach, jeśli nie przestanie istnieć przyczyna, dla której decyzja została wydana, sąd może przedłużyć stosowanie podsłuchu na kolejne 3 miesiące. W tym względzie przewidziano zasady podobne, jak przy stosowaniu aresztu tymczasowego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!